Nemůžete najít práci kvůli zdravotnímu omezení?

2008-04-23 09:40:08, redakce, Hledání práce

I Vy ale můžete na pracovním trhu uspět! Zkusíme Vám pomoci vyřešit úskalí, na která při hledání práce narazíte. V tomto článku mimo jiné najdete, kdy a jak je vhodné o handicapu říci personalistovi.

Na které inzeráty reagovat![](/poradna/img/2008/04/nemuzete-najit-praci-kvuli-zdravotnimu.jpg "nemuzete-najit-praci-kvul

Na které inzeráty reagovat

Při hledání práce se zaměřte na nabídky, u kterých splňujete co nejvíce bodů z požadované kvalifikace. Zaměřte se především na vzdělání a předchozí pracovní zkušenosti. Zároveň si ujasněte, které z Vašich schopností a dovedností můžete na dané pozici využít.

Vhodné je si dopředu zjistit, jak se podnik staví k zaměstnávání osob s postižením. Zajímejte se také o charakter pracovního prostředí. Především o konkrétní podmínky, které přímo souvisejí s Vaším zdravotním omezením. Kontaktujte proto např. úřad práce, stávajícího zaměstnance firmy, či vyhledávejte v odkazech na internetu.

Ve které fázi výběrového řízení o handicapu říci

Žádný univerzální recept, kdy je vhodné promluvit o svém zdravotním omezení, neexistuje. Záleží pouze na Vašem úsudku. Svůj handicap můžete zmínit už v průvodním dopise, během interview, či až po přijetí na danou pozici. Při svém rozhodování berte v úvahu především charakter Vašeho zdravotního omezení ve vztahu k práci, o kterou usilujete.

Máte na první pohled neviditelné postižení? Pak o něm promluvte klidně až u přijímacího pohovoru. Při osobním setkání totiž můžete okamžitě reagovat na případné pochybnosti personalisty, zda danou práci zvládnete.

Je však Váš handicap vážnější a na první pohled viditelný? Pak ho raději zmiňte již při prvotním telefonickém rozhovoru, či v průvodním dopise. Vyvarujete se tak možné negativní reakce personalisty při osobním setkání.

Jak zmínit personalistovi své postižení

Necítíte se ve své kůži, máte-li při výběrovém řízení říci o svém handicapu? Klidně si to doma se svými blízkými natrénujte formou hraní rolí. Na co se přitom zaměřit?

Co Vás čeká po nástupu na nové pracovní místo

Spolu s nadřízeným se pokuste Vaše pracoviště vhodně uzpůsobit. Vysvětlete mu, co a jak ze svých úkolů zvládnete a v čem budete potřebovat pomoci.

Pohovořte také s Vašimi novými kolegy. Otevřeně jim vysvětlete, co Vaše postižení obnáší. Domluvte se, koho z nich můžete případně požádat o asistenci.

Snažte se si pracovní podmínky co nejvíce přizpůsobit a zvládat vše co půjde bez cizí pomoci. S prací to zároveň nepřehánějte, vždy berte ohledy na svůj aktuální zdravotní stav.

Ujasněte si, jakou práci přesně hledáte. Berte v úvahu jak svou kvalifikaci, tak zdravotní možnosti. Zaměřte se vždy na požadavky, které splňujete. Potenciálního zaměstnavatele přesvědčte, že Vaším přijetím získá šikovného pracovníka. Neopomenutelný je pro něj i finanční příspěvek od úřadu práce.