První zaměstnání: Kdy s ním začít

2009-07-19 23:09:39, Pavla Janečková, Hledání práce, Pro studenty a absolventy

Kdy začít pracovat? To je otázka, kterou si klade nejeden mladý člověk. Je lepší s prací začít již při studiu, nebo se do pracovního procesu zařadit až ve chvíli, kdy bude vybaven všemi potřebnými teoretickými znalostmi?

Chtějí po vás zkušenosti? Nejvyšší čas je získat...Odborníci v oblasti personalistiky se shodují, že pro dobrý start kariéry jsou zkušenosti nezbytné. Studenti, kteří si po škole hledají zaměstnání, totiž často narazí na zásadní překážku. Drtivá většina zaměstnavatelů od uchazečů požaduje praxi v oboru. A právě tu studenti často nemají.

Jen si tak trochu přivydělat

Pravdou je, že studentský život není zrovna levnou záležitostí. Většina studentů si proto při studiu přivydělává. Často však jde o příležitostnou manuální brigádu, při které potřebnou praxi nezískají. Jakákoli, byť příležitostná, pracovní zkušenost je však v jistém směru neocenitelná. Mimo jiné totiž umožní vytvořit si pracovní morálku, zorientovat se na trhu práce nebo otestovat vlastní dovednosti při přijímacím pohovoru. Později pak bude pro mladého člověka mnohem snazší získat práci, po které touží.

Kde hledat praxi v oboru?

Pokud ovšem chcete získat zkušenosti ve svém oboru a ještě si finančně polepšit, nabízí se hned několik možností, kde dlouhodobější zkušenosti získat. Je totiž léty prověřeným faktem, že několik praxí uvedených v životopise studentům pomůže nejen v první žádosti o práci.

Některé školy nabízejí svým studentům praxi přímo na akademické půdě. Tato práce je sice zadarmo, získáte ale cenné zkušenosti. Hledání placené brigády v oboru je náročnější, firmám se mnohdy nevyplatí zaměstnávat nezkušenou pracovní sílu. Pokud ale budete mít trochu štěstí a získáte první placenou brigádu v oboru, pro příště už problémy mít nebudete a možná si zajistíte i trvalejší příjem.

VOŠ: praxe především

Praxe v oboru. To je hlavním principem existence vyšších odborných škol. Zdá se, že jsou to právě tyto školy, které své studenty nejlépe připraví na pozdější vstup do pracovního procesu. Podle ředitele Vyšší odborné školy v Plzni až 30 % studentů získá smlouvu ve firmě, kde byli během studia na praxi nebo zde pracují alespoň brigádně.

Brigáda už na základce?

Své první pracovní zkušenosti však mohou získat již středoškoláci. Pracovat v České republice totiž mohou mladiství po dovršení patnáctého roku, po dokončení povinné školní docházky. Až do plnoletosti se na ně však vztahují zvláštní podmínky. Žáci základních škol si tedy podle zákona vydělávat nemohou.

Obecně se má za to, že čím dříve se mladý člověk zapojí do pracovní sféry, tím snadněji se bude později v této oblasti orientovat. Snad více než kde jinde zde platí ono známé: Co se v mládí naučíš…