Zvyšte svoje šance. Napište děkovný dopis

2009-05-26 12:46:41, Irena Janíková, Hledání práce, Přijímací řízení

Ucházíte se o novou práci. Poslali jste všechny požadované formuláře, splňujete kritéria, už jste byli na pracovním pohovoru. Udělali jste, co jste mohli. Omyl. Ještě můžete udělat jednu věc, která zvýší vaše šance na přijetí. Než přijde na řadu pouhé čekávání na odpověď, je třeba využít poslední možnost a naposledy zabojovat o vysněné místo. Napsat děkovný dopis.

Děkovný dopis můžete napsat rukou nebo na počítači.V takovém dopise můžete připomenout své kvality a přednosti pro danou práci, zmírnit případné trapasy, které vás potkali v průběhu pohovoru, a zopakovat své nápady, jak danou práci zefektivnit. Dobře napsaným dopisem můžete pomoci sami sobě dostat se do užšího výběru uchazečů.

Formální stránka

Je třeba se rozhodnout, zda dopis napíšete rukou či na počítači. Obě metody mají své výhody a nevýhody:

Pokud napíšete dopis na počítači, můžete do dokumentu vložit stejné záhlaví jako u svého motivačního dopisu a životopisu, což zjednoduší vašemu budoucímu zaměstnavateli orientaci v papírech, a to jistě ocení. Jednotnost a přehlednost jsou důležité vlastnosti i při samotné práci a vy dáte najevo, že je máte v malíčku. Někteří jinou formu dopisu ani nečekají, píšete přece formální pracovní dopis, ne někomu z rodiny.

Na druhou stranu ručně psané dopisy v dnešní době již píše málokdo, a když pošlete dopis napsaný rukou, jistě bude výjimečný a na rozdíl od ostatních dopisů nepřehlédnutelný a snadno zapamatovatelný. Další důvodem pro je fakt, že mailů dostáváme každý den mnoho, zaneprázdnění manažeři a pracovníci i desítky či stovky denně. V takovém kvantu se váš děkovný dopis jednoduše ztratí.

Ať už si vyberete kterýkoliv způsob, pošlete dopis brzy. Ideálně den po vašem pracovním pohovoru. Ten, kdo vybírá, musí mít ještě v paměti, kdo jste a jak jste vypadal.

Obsah

Důležité je, abyste i v dopise působili sebejistě. Nepište: nevím, jestli jsem se včera vyjádřil zcela správně, myslím, že se na tu práci hodím,… Raději napište: jsem nadšen tímto místem a již teď mám mnoho nápadů, co bych z této pozice chtěl vykonat. Například…

Nakonec uveďte větu typu: těším se na další setkání s vámi. Nebo něco podobného. Tvařte se tak, jako by bylo úplně jasné, že se vám ještě ozvou. Také poděkujte za čas, který vám personalista při pohovoru věnoval.

Nepředstavujte si, že díky dopisu se stane zázrak. Přijímající už si na vás nejspíše názor udělal. Ale můžete se připomenout, zvýšit svoje šance. Každopádně pište formálně, žádné kamarádské fráze, to by je mohlo spíše odradit. Někdy může pomoci, když budete přátelštější, pokud jste si v průběhu hovoru povídali o něčem osobnějším než práce, můžete na to v děkovném dopisu navázat. Ale nepřehánějte to. Je třeba odhadnout situaci.

Je mnoho způsobů, jak získat práci a mnoho dílčích úkonů, které vám k tomu mohou pomoci. Důležité je o všech vědět, abyste si v konkrétní situaci mohli vybrat ten správný způsob. Jednou z možností je i děkovný dopis. Snad vás zase o kousek posune blíž vaší vysněné práci.