Pozitivní myšlení v negativním světě

2008-05-09 12:24:52, redakce, Osobnostní rozvoj

Pozitivní myšlení je základem spokojenosti a úspěchu. Bylo už napsáno mnoho nejrůznějších příruček, filozofických knih a studií, které dokazují důležitost kladného vztahu k životu. Zde se dozvíte, v čem Vám tedy pozitivní myšlení může pomoci a jak ho lze docílit.Ráno mysete na něco pěkného.

Co znamená pozitivní myšlení

Pozitivní myšlení znamená kladný postoj k okolnímu světu, Vašemu životu, lidem kolem Vás a v neposlední řadě k vlastní osobě. U sebe pak musíte také začít. Necítíte-li vnitřní vyrovnanost, těžko můžete vyzařovat pozitivní energii do Vašeho okolí.

V čem tkví síla kladného přístupu

Mezi námi se najdou ti, pro které je kladný náhled na život samozřejmostí. Přesto ale mezi lidmi převažují spíše tendence jednat kriticky a negativně. Určitě to znáte: jdete na oběd do restaurace a všimnete si jen toho, že na Váš vkus obsluhuje číšník příliš pomalu. Přestože chvátáte, není přeci jen příjemnější, než mu vynadat, opětovat mu jeho milý úsměv?

Jakýmsi zákonem pozitivního myšlení je známé (pro někoho možná paradoxní) rčení: „Na všem špatném je něco dobrého.“ Zkuste se tím řídit. Na všem nepříjemném lze přeci najít alespoň sebemenší maličkost, která Vám má něco nového přinést, nějak Vás obohatit. Prostý pocit toho, že vše není jen špatné, Vám zaručí pozitivnější životní náhled.

3 tipy pro pozitivní myšlení

Připravili jsme pro Vás tři tipy. Pomocí nich snáze dosáhnete kladného přístupu k životu a lidem kolem Vás:

1. Začínejte a končete den příjemnou myšlenkou

Před usnutím si vzpomeňte na deset pozitivních věcí, které Vás za celý den potkaly. Může to být klidně setkání s někým milým, dobré jídlo, pěkný film a cokoli jiného, co Vám udělalo radost. Ráno se na sebe pro změnu nezapomeňte usmát v zrcadle a říct si, že Vám to sluší.

2. Každý den se inspirujte a informujte

Čtěte knihy, sledujte aktuální dění (mimo jiné ve svém oboru), choďte do divadla. Učte se novým věcem a rozšiřujte si všeobecný přehled. Budete se cítit uvolněněji a nebudete postrádat energii.

3. Na všem špatném hledejte to dobré Snažte se vždy na všem špatném, co se Vám stane, najít právě tu světlou stránku. Nezapomeňte například, že i z nepovedeného pohovoru si odnesete určité ponaučení a každá zkušenost je nenahraditelná.

Jak je důležité pozitivní myšlení v profesním životě

Vědci z Harvardské a Stanfordské univerzity provedli před časem průzkum. Zajímalo je, co nejvíce ovlivňuje šanci uchazeče dostat žádanou práci. Zjistili, že technické a další specifické schopnosti a vlastnosti tvoří jen 15 % úspěchu v získání zaměstnání.

Neuvěřitelných 85 % ovlivní to, jak uchazeč působí navenek. Sem patří například postoj a řeč těla, zdravé sebevědomí, schopnost komunikovat či přirozené chování a úsměv. Všechno vyjmenované velmi úzce souvisí s celkovým náhledem člověka na život i s jeho momentálním naladěním. Proto naučíte-li se pozitivně myslet, zvýšíte i svou šanci uspět při hledání práce.

Jaký přístup vedení není příliš šťastný

Je Váš nadřízený příliš vážný a vidí jen Vaše chyby? Bohužel i v profesním životě se stále můžete setkat s vedením, které upřednostňuje tyto negativní trendy. Váš zaměstnavatel se navíc může obávat, že úsměvem a vstřícností ztratí respekt svých zaměstnanců. Proto se snaží raději vzbuzovat dojem chladného a nekompromisního šéfa.

Zkuste se na něj proto občas usmát. Uvidíte, že se jako zázrakem jednou začne usmívat i on na Vás a Vám bude v práci hned příjemněji.

Kdo je úspěšnější

Nadřízený, který chodí do práce příjemně naladěn a upřímně se o své podřízené a jejich případné pracovní nesnáze zajímá je úspěšnější. Taková vedoucí osoba dokáže bezpochyby vytvořit pozitivní pracovní prostředí, motivující k lepším výkonům.

Obdobně pak pozitivně naladěný obchodník má mnohem větší šanci dosáhnout podpisu připravené smlouvy či jiného požadovaného závěru jednání.

V žádném případě po Vás nechceme, abyste si nasazovali růžové brýle a nevšímali si problémů, které je nutné řešit. Vše se ale musí dělat s jistým nadhledem. Pozitivní přístup znamená především najít na všem to lepší, příjemnější a užitečnější.

Představte si, jak pohodově by na světě bylo, kdyby se většina lidí tvářila přívětivě. Proto se snažte nakazit ostatní dobrou náladou. Nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno lépe!