Řeč těla prozradí více než slova

2008-04-22 10:45:57, redakce, Osobnostní rozvoj

Chystáte se na přijímací pohovor, či důležitou schůzku? Součástí dokonalé přípravy je pokusit se zvládnout i neverbální komunikaci. Vaše mimika a gestikulace totiž školenému personalistovi odhalí mnohem více než to, co říkáte. Poradíme Vám, čemu se vyvarovat a čím svůj projev naopak podpořit a zvýšit tak svou šanci na přijetí.

Proč je důležité zvládat řeč těla![Neverbální projev je také velmi důležitý.](/poradna/img/2008/04/rec-tela-prozradi-vice-nez-slova.jpg "Neverbální projev je také velmi

Proč je důležité zvládat řeč tělaNeverbální projev je také velmi důležitý.

Při setkání s neznámým člověkem si vždy nejprve utváříte první dojem. Významnou roli v tom, jak na Vás zapůsobí, přitom hraje právě řeč jeho těla (postoj, gesta a mimika). Signály, jež do okolí lidské tělo při komunikaci vysílá, vnímá nezasvěcený člověk automaticky, aniž by si uvědomil jejich význam.

Personalisté a personální manažeři však bývají v této oblasti důkladně proškoleni a vědí, co se za kterým gestem ukrývá. Snadněji tak prokouknou, zda máte strach, jste sebejistí, uzavření apod. Během pohovoru tak nebude potenciální zaměstnavatel dávat pozor jen na to, CO říkáte, ale i JAK to říkáte.

O tom, zda uchazeč uspěje, ovlivní z celých 85 % celkový dojem, jímž na personalistu zapůsobí. Dokazují to výzkumy vědců z amerických univerzit. Na důležitosti řeči těla se shodují i zaměstnavatelé. Když jim přijde na pohovor během dne hned několik kandidátů, většinou jim utkví v paměti ti s největším charizmatem.

Na co si dát pozor

První dojem si personalista utvoří během počátečních tří vteřin. Ještě dříve než něco řeknete, on už přijímá signály vysílané Vaším tělem. Vaše gestikulace a mimika mu napoví, zda opravdu mluvíte pravdu. Snažte se tedy působit sebevědomě. Váš projev bude o to přesvědčivější, čím více budete věřit tomu, co říkáte.

Chovat se sebejistě není při pohovoru zrovna jednoduché, protože Vás pravděpodobně do určité míry zároveň svazuje tréma.

Následující rady Vám pomohou vzbudit dobrý dojem:

Co zapůsobí pozitivně

Dobrý dojem jednoznačně vzbudí upřímný úsměv. Je ale poznat, jestli se usmíváte zevnitř, nebo úsměv hrajete a svaly v obličeji máte ztuhlé. Velmi pozitivně také působí jakási ochota při rozhovoru spolupracovat. Například to, že svůj souhlas a empatii vyjádříte ve vhodných okamžicích pokýváním hlavy apod.

Největším oříškem však bývá kontrolovat pohyb rukou (už jsme naznačili, čeho se vyvarovat). Během rozhovoru je pak nechte uvolněně ležet na opěrkách židle, případně na klíně. S gestikulací to příliš nepřehánějte, můžete ale například několikrát na okamžik použít signál „otevřených dlaní“. Při něm směřují Vaše otevřené dlaně směrem k personalistovi (viz foto nahoře) a vzbuzují dojem vstřícnosti.

Všeho s mírou

Na řeč těla je v personalistice bezesporu kladen velký význam. I potenciální zaměstnavatelé si však uvědomují, že s uchazečem při interview cloumá tréma a jeho tělesný projev tak může být zkreslený. K nevědomky vysílaným signálům tedy přihlížejí při svém rozhodování jen do určité míry.

Některé výše zmíněné prvky komunikace si můžete zkusit doma natrénovat před zrcadlem, nebo s členy rodiny. Snahou ovládnout svá gesta a mimiku se však u pohovoru nenechte příliš svázat. Ponechte si dostatek prostoru, abyste se mohli plně soustředit na to, co říkáte.