Jak zaujmout životopisem

2008-05-07 14:16:35, redakce, Přijímací řízení

Na většinu volných pracovních pozic se hlásí více zájemců, než firma ve finále přijme. Personalisté se přitom právě na základě životopisu rozhodují, koho pozvou do dalšího kola, k přijímacímu pohovoru. Inspirujte se tedy naším článkem a vytvořte si kvalitní resumé, které Vám pomůže získat práci Vašich snů.

Dobře napsaný životopis![Nezapomeňte popsat vaše zkušenosti.](/poradna/img/2008/05/12.jpg "Nezapomeňte popsat vaše

Dobře napsaný životopisNezapomeňte popsat vaše zkušenosti.

Na zajímavé pracovní nabídky se hlásí i několik desítek uchazečů a o jejich postupu do dalšího kola rozhoduje obvykle jeden (unavený) personalista. Pokud jej během prvních pár vteřin odradíte neprofesionálním životopisem, jste z výběrového řízení automaticky vyřazeni.

Zaujměte tím, že odlišíte své CV od ostatních uchazečů. Z Vašeho životopisu by mělo být zaměstnavateli už na první pohled jasné, že jste vhodný kandidát pro danou pozici. Pak máte šanci, že postoupíte k ústnímu pohovoru.

4 tipy pro napsání co nejlepšího a nejpůsobivějšího životopisu:

1. Přehlednost a úprava

První dojem z Vašeho životopisu získá personalista především z jeho formy a celkového vzhledu. Snažte se, aby byl dokument co nejpřehlednější. Nejlépe Vám k tomu poslouží počítač, ten umožňuje různé způsoby formátování textu a hlavně jednoduché úpravy životopisu pro různé pracovní pozice.

2. Stručnost a srozumitelnost

Stručně uveďte všechna nejdůležitější fakta, která jsou podstatná vzhledem k dané pozici. Mějte ale na paměti, že text musí být pro čtenáře maximálně srozumitelný. Vyvarujte se používání zkratek, raději je nahraďte celými slovy.

3. Pravdivost

Rozhodně pište svůj životopis podle pravdy. Lživé informace o Vašem vzdělání či pracovních zkušenostech budou dříve či později odhaleny a důsledky nemusí být zrovna příjemné. Pokud ale nějaký zaměstnavatel používal pro Vaší pozici ne úplně výstižný název, klidně ho upravte tak, aby co nejlépe vystihoval skutečnou pracovní náplň.

4. Efektivita

Využijte získané informace o společnosti, jejíž inzerát Vás zaujal. Představte si, jakého člověka asi zaměstnavatel pro danou pozici hledá. V životopisu zdůrazněte Vaše zkušenosti a schopnosti, které jsou pro dané pracovní místo nepostradatelné.

Hlavní body životopisu

Personalista musí být schopen se ve Vašem životopisu snadno zorientovat. Usnadníte mu to rozčleněním textu na tematické okruhy. Přitom je užitečné držet se následujícího schématu. Pamatujte, že personalistu můžete zaujmout čímkoli, co ovládáte. Žádný z těchto čtyř bodů proto nesmí ve Vašem CV chybět:

Čeho se při psaní životopisu vyvarovat

Zvláštní pozor si dejte při psaní svého životopisu na chyby. Následující body shrnují nejčastější nedostatky, se kterými se personalisté ve své praxi setkávají. Proto se jich v každém případě vyvarujte.

Formulář EU pro standardní životopis

Evropská unie oficiálně vydala formulář, který je všeobecně uznávanou standardní podobou životopisu, proto je vhodné se z něj alespoň inspirovat. Jeho vzor je ke stažení ve formátu PDF ze serveru EU.INT (otevře nové okno).

Rozhodnete-li se své CV vypracovat přesně podle tohoto vzoru, formulář k vyplnění standardního životopisu je volně ke stažení na této adrese na EU.INT (nové okno). Nový životopis můžete vytvořit i zde (výběr z 9 vzhledů).

Životopis v angličtině

Standardní evropský formát životopisu je totožný ve všech jazycích. Anglický životopis se nijak obsahově ani formou neliší od toho v češtině (vzor všeobecně uznávaného anglického CV).

Formulář připravený k vyplnění si pak můžete zdarma stáhnout na této adrese (nové okno).

Životopis s průvodním dopisem je Vaším vůbec prvním kontaktem s potenciálním zaměstnavatelem. Dejte si tedy na svém resume obzvláště záležet, aby první kontakt nebyl zároveň tím posledním. Využijte všech našich tipů a vytvořte si co nejprofesionálnější životopis. Neopomeňte nic, čím můžete personalistu na první pohled oslovit. Odměnou Vám pak bude pozvání k ústnímu pohovoru.