Odměňování zaměstnanců: Jak stanovit výši mzdy?

2009-01-09 11:09:13, Michaela Pličková, Pro firmy

Začnete podnikat. Obchody jdou a firma se rozrůstá. Musíte přijmout zaměstnance. Abyste je nalákali, musíte jim nabídnout odpovídající finanční ohodnocení. Kolik to ale je? Jak stanovit výši zaměstnaneckého platu? Na co si dát při tomto procesu pozor a na co se soustředit? Čtěte náš článek a dozvíte se víc.

Celková odměna**![odmenovani](/poradna/img/2009/01/odmenovani.jpg

Celková odměnaodmenovani

Hodnota, kterou nakonec zaměstnanec uvidí na své výplatní pásce, se skládá z několika dílčích částí.

Základní odměna

Může se jednat o hodinovou nebo měsíční taxu. Popřípadě můžete stanovit výši odměny za jednotlivé úkony. Pak se jedná o úkolovou mzdu (např. za každou normostranu přeloženou do angličtiny zaplatíte 500 Kč). Při stanovování výše odměny si odpovězte na otázky:

Kolik za tuto pozici platí jiné firmy v oboru? Kolik jsem ochoten dát já? Co mi tato pozice přináší? Jak si jí cením? Apod.

Výsledná suma by měla být odvozena od nabídek konkurence a vaší představy.

Stupeň platové struktury

Nemusí se jednat pouze o výše zmiňované platové třídy státních zaměstnanců. Můžete naplánovat vlastní strukturu výše mezd – například podle délky zaměstnání (nástupní plat, procentuální zvýšení po roce, apod.).

Zásluhová mzda

Jedná se de facto o navýšení platu o určitou částku, a to podle některého (nebo některých) kritérií z následujícího seznamu:

Při vyplácení zásluhové složky mzdy ale mějte na paměti, že přes svůj motivační vliv, který má na toho, komu je vyplácena, může naopak demotivovat ostatní. Rozdělování těchto bonusových odměn by mělo být transparentní a spravedlivé, nebo by mohlo vést k nespokojenosti a mohlo by nabourat týmovou spolupráci.

Nepeněžní odměna

Do této oblasti spadají různé benefity nefinanční povahy, ať už se jedná o poukazy, bonusového volna, slev na služby apod.

Odměňování a stanovování výše mezd je komplikovaný proces. Náš článek vám nabídl stručný pohled na tuto problematiku. Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více, obraťte se na zkušeného personalistu, nebo si přečtěte například knihu M. Armstronga a J Koubka – Řízení lidských zdrojů (její internetovou verzi naleznete zde ).