Změňte svou brigádu v trvalý úvazek

2009-10-11 18:38:44, Pavla Janečková, Pro studenty a absolventy

Brigáda nebo sezónní práce je nepochybně skvělým řešením v případě, že si chcete poměrně rychle přivydělat. Pokud vás však podobný pracovní poměr omrzel a přemýšlíte, jak změnit brigádu v dlouhodobější zaměstnání, inspirujte se v následujícím článku.

Přistupujte ke své brigádě zodpovědně.

Jedním z hlavních motivů pro sezónní nebo brigádnickou práci je u většiny lidí vidina přivýdělku, popřípadě firemních výhod, které mohou jako zaměstnanci čerpat. Pokud navíc máte o práci opravdu zájem, může se z vás stát v relativně krátké době kandidát na permanentní pozici. V případě, že si jako brigádník ve firmě vytvoříte dobrou pověst a přesvědčíte svého nadřízeného o svých kvalitách, máte šanci, že dostanete nabídku dlouhodobějšího zaměstnání.

Co tedy můžete vy osobně udělat pro to, abyste zvýšili pravděpodobnost nabídky trvalého úvazku?

Myslete dopředu

Najít brigádu, ve které uplatníte své zkušenosti, dovednosti a talent je prvním a klíčovým krokem pro pozdější nabídku permanentní pozice. Pokud vás totiž bude brigáda bavit, projeví se to jak na vašem výkonu, tak také v kvalitě odvedené práce. Jen těžko budete chtít změnit v permanentní pozici práci, která vás vůbec nenaplňuje. Už při hledání brigády proto zohledněte své vzdělání, schopnosti, ale v neposlední řadě také zájmy.

Ještě dříve, než začnete přemýšlet, jak brigádu změnit na plný pracovní úvazek, odpovězte si na několik otázek:

Jaké jsou vaše možnosti a co můžete svému zaměstnavateli nabídnout? Co vy sami od profese očekáváte? Jsou vaše představy reálné? Jak by se změnila vaše pracovní náplň ve chvíli, kdy byste získali permanentní pozici?

Vaše odpovědi mohou napovědět, zda bude snaha o získání dlouhodobého úvazku krokem správným směrem.

Buďte profesionální

I když vám jako brigádníkovi nejsou svěřeny ty nejzásadnější úkoly, snažte se pracovat co nejprofesionálněji. Dokažte svému nadřízenému, že je na vás spolehnutí. Do práce choďte včas, a pokud je to potřeba, nabídněte svou pomoc, i kdyby měla být nad rámec vašich každodenních pracovních povinností. Buďte flexibilní. Ukažte, že nepracujete čistě jen pro finanční odměnu, ale chcete být součástí firmy a pomáhat jejímu rozvoji.

Projevený zájem, osobní aktivita a zaangažovanost udělají na vašeho zaměstnavatele ten správný dojem a budete to právě vy, koho v budoucnu osloví s nabídkou trvalého zaměstnání.

Projevte svůj zájem

Ve chvíli, kdy prokážete své kompetence a zaujetí pro práci, dejte svému šéfovi najevo, že máte zájem o trvalé zaměstnání. Náznaky a činy mohou mluvit za sebe nebo alespoň leccos napovědět. V případě, kdy uvažujete o změně brigádnické pozice na trvalý pracovní úvazek, se ale spíše vyplatí zřetelně vyslovit své přání. Řiďte se heslem „risk je zisk“- není co ztratit, ale pokud dáte jasně najevo, po čem toužíte, můžete jen získat.

Rozhovor s nadřízeným však nikdy neodkládejte na poslední chvíli. Před tím, než budete jako brigádník ve firmě končit, by měl mít zaměstnavatel dostatek času na rozhodnutí, zda vás přijme na trvalejší úvazek.

Pokud vás zaujala profese, kterou dosud děláte jako brigádník nebo sezónní pracovník, chopte se příležitosti získat nabídku trvalého úvazku. Váš zaměstnavatel v takovém případě sází na jistotu. Zná vaše schopnosti a potenciály. Na druhou stranu víte také vy, co můžete od firmy i dané pozice očekávat. A to je mnohdy k nezaplacení.