Je častější změna zaměstnání prospěšná?

2008-05-09 12:04:48, redakce, Pro zaměstnance

Všichni jsme to zažili – odchod za novou prací. Může ale být užitečné udělat takový krok, i když zrovna nemusíte? Jak navíc u přijímacích pohovorů prezentovat své důvody ke změně zaměstnání tak, aby Vás personalista dopředu neodepsal? Na tyto a další otázky zde najdete odpověď.

Mezi studenty a absolventy se častá změna práce nosí![Buďte v obraze a kontrolujte nabídky práce.](/poradna/img/2008/05/castejsi-zmena-zamestnani.jpg "Buďte v obraze a kontrolujte nab

Mezi studenty a absolventy se častá změna práce nosíBuďte v obraze a kontrolujte nabídky práce.

Především mladí lidé mezi 20 a 30 lety vystřídají vícero zaměstnání. Podle odborníků je to pozitivní trend hned z několika důvodů. Především se student či absolvent musí na pracovním trhu rozkoukat. Pokud si navíc prakticky vyzkouší několik odlišných profesí, snadno zjistí, jaké povolání ho bude v budoucnu bavit a naopak.

Nová práce Vás rozvíjí v každém věku

Ve skutečnosti však změna zaměstnání přináší prospěch lidem v každém věku. Nutnost učit se novým věcem totiž udržuje a doplňujte Vaše znalosti. Rozšiřujete si kvalifikaci a tím zvyšujete svou hodnotu na trhu práce. Nová pracovní náplň pak odbourá pocit stereotypu, stejně jako začlenění se do nového kolektivu zvětšuje Váš okruh známých.

Budujte si svou vlastní klientelu

Častější změna zaměstnání však s sebou nese i další výhody pro některé profese, například na poli pracovních vztahů. Získáváte rychleji nové kontakty a můžete si tak snáze vytvářet svou vlastní síť obchodních partnerů či klientů.

Kvalitní pracovníci jsou vyhledávaní

Jste uznávaným odborníkem ve své profesi? O zkušené kvalifikované zaměstnance je nouze. Pravděpodobně tedy dříve či později dostanete nabídku zajímavé práce i bez Vašeho aktivního hledání. Možnost přijetí takové výzvy rozhodně zvažte!

Firmy upřednostňují zaměstnance pro dlouhodobou spolupráci

Většina výše vyjmenovaných výhod, jež provází změnu zaměstnání, se týkají spíše samotných pracovníků. Pro podniky je vysoká fluktulace zaměstnanců spíše nežádoucí. Další výběrové řízení a zapracování nových kolegů je často stojí příliš mnoho peněz.

Únosnější pro firmy je proto pečovat o stávající zaměstnance prostřednictvím aktuálních školení či motivačních prémií. Zejména výše postaveným odborníkům je pak potřeba poskytovat stále nové a nové výzvy. V opačném případě začnou tito lidé vyhledávat zajímavé šance jinde.

Jaký životopis má největší šanci na úspěch

Personální oddělení většinou velmi dbají na výběr kandidátů, kteří hledají dlouhodobou spolupráci. Změnili jste mnohokrát zaměstnání a bojíte se, že Vás z přijímacího řízení vyřadí právě kvůli hrozbě Vašeho brzkého odchodu? Vše ale můžete ovlivnit - například promyšleným životopisem.

Platí zde jedno základní pravidlo: životopis není dlouhým seznamem Vašich zaměstnání a povinností. Naproti tomu má být jakýmsi příběhem profesního života. Najděte linii, jež Vámi zastávané pozice propojuje (např. souvislost se zákaznickým servisem). Od této linie se při psaní životopisu snažte odrazit. Potenciálnímu zaměstnavateli musí být ze CV jasné, za čím si jdete a co je pro Vás důležité.

Uvědomte si, že potenciálního zaměstnavatele vždy zajímá, jaký konkrétní přínos Vaším přijetím na obsazovanou pozici získá. Zkuste to ve svém životopise zohlednit a ke každé jmenované pozici zmiňte své největší úspěchy (např. spolupráce na úspěšném projektu).

Životopis musí být pro personalistu smysluplný. Musí z něj být jasně patrná Vaše cesta vzhůru a osobní pokroky, jež každou jednotlivou změnu pozice provázely.

Otázky na změnu práce u pohovoru

Každý z nás se při interview dříve či později setká s otázkami na pohnutky odchodu z předchozího zaměstnání. Připravte si dobré vysvětlení především v případě, že jste měnili práci vícekrát v posledních několika letech.

Personalista chce slyšet důvody, jež dávají smysl. Nechce slyšet o Vašem selhání, konfliktech s kolegy či nedostatku trpělivosti. U každé pozice jistě najdete něco, v čem jste přispěli k úspěchu firmy a jaké zkušenosti jste si poté odnesli.

Ze změny zaměstnání lze mnohé vytěžit. Pokud navíc o svých dobrých důvodech k takovému kroku umíte přesvědčit personalisty, jste na nejlepší cestě dostat se ke své práci snů.