Přistupujte k práci s chladnou hlavou. Vyplatí se vám to!

2008-10-04 20:00:37, Pavla Janečková, Pro zaměstnance

V každém zaměstnání se dříve nebo později vyskytne stresová či jinak vypjatá situace. Lze se vyhnout zbytečnému nedorozumění a konfliktu díky vlastnímu přístupu?

Jednoduše se to řekne. Realizace je však často daleko složitější. Jak si zachovat chladnou hlavu v situacích, kdy máte práce doslova nad hlavu, nebo vás rozčílil kolega? Téměř vždy máte na vybranou, jak se v podobné chvíli zachováte. Můžete se nechat unést emocemi nebo jednat racionálně. Pokud zvolíte druhý způsob, budete se v práci cítit mnohem lépe.

Mám práce až nad hlavu

Než budete řešit nějaké potíže, nejprve se vnitřně uklidněte.Úkoly se vrší na stole, stále přicházejí další a další lidé s novými požadavky a vy nevíte, z kterého konce začít. To je jistě chvíle jako stvořená pro paniku. Dříve, než jí propadnete, seřaďte své povinnosti od těch opravdu neodkladných k těm, co chvíli počkají. Také si stanovte termíny pro dokončení jednotlivých úkolů. Zkuste započatou práci dotáhnout vždy až do konce! Nestane se vám, že v termínu odevzdání budete mít rozpracovaných několik vedlejších projektů, ale ten hlavní zůstane nedokončený.

Kolega mi pije krev

Není v lidských silách vycházet vždy se všemi. Můžete se o to však pokusit. Pokud se dostanete do konfliktu s kolegou v práci, udržte své emoce na uzdě a problém řešte s odstupem. Řekněte kolegovi, že si o celé věci můžete promluvit později, ve chvíli, kdy oba „vychladnete“. Na spor tak možná dostanete nový náhled a místo hádky dojdete ke konstruktivnímu řešení. V případě, že máte spor se svým nadřízeným, raději se dvakrát rozmyslete, než něco neuváženě plácnete. V podobných situacích totiž vždy platí: Dvakrát měř…

Co si o mně pomyslí druzí?

Snad nikomu není úplně lhostejné, co si o něm myslí lidé, s nimiž přichází do styku. Pokud máte trému před důležitou prezentací nebo se bojíte do něčeho pustit z obavy, jak se na vás budou ostatní dívat, zhodnoťte situaci z jejich perspektivy. Opravdu je váš strach oprávněný? Je předčasné stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Stejně tak je zbytečné obávat se něčeho, co za to vlastně ani nestojí.

Když šlápnete vedle

Chybovat je lidské a ne vždy se člověku daří tak, jak by si představoval. Stalo se to i vám? Nenechte se vyvést z míry. Nejdůležitější věcí je si chybu přiznat, teprve potom můžete pracovat na její nápravě. Pokud místo toho začnete obviňovat všechny okolo, nedoberete se konce a své kolegy jen pořádně vytočíte.

Zachovat si chladnou hlavu v situacích, kdy byste nejraději vylítli jako čert z krabičky chce notnou dávku sebeovládání. Pokud se vám to však podaří, odrazí se to jak na subjektivním pocitu pohody, tak i v odvedené práci.