Vstupní lékařská prohlídka: Chrání, nebo otravuje?

Vydáno 9.květen 2010 v 11:06, Michaela Pličková, 7 komentáře

Projdete-li přijímacím řízením, před podepsáním pracovní smlouvy by vás měl podle zákoníku práce budoucí zaměstnavatel poslat na vstupní lékařskou prohlídku. Jejím účelem je posoudit (a oficiálně zdokumentovat), zda jste či nejste ze zdravotního hlediska schopni vykonávat dané povolání.

Lékařská dokumentaceCelá věc zní poměrně hezky, jasně a logicky. Na jedné straně chrání zaměstnance, aby nevykonávali práci, kterou z nějaké příčiny dělat nemohou, na straně druhé zaručuje zaměstnavateli, že dotyčný svůj nový pracovní úkol bez problémů zvládne. V praxi se ale často ukazuje, že tato zdánlivě jednoduchá záležitost může být poměrně nepříjemná a zbytečně zdlouhavá.

Nedávno mi jedna známá líčila postup přijímacího řízení na pozici pokladní v jednom nejmenovaném obchodním centru. Mimo jiné zmínila i nutnost dostavit se k závodnímu lékaři na vstupní lékařskou prohlídku. A co víc, zaplatit za ni 200 Kč. A co ještě víc, donést od svého lékaře veškerou lékařskou dokumentaci.

Má zaměstnavatel právo nahlédnout do něčeho natolik soukromého jako je lékařská dokumentace?

Co na to Zákoník práce?

Celá věc mi natolik vrtala hlavou, že jsem nahlédla do Zákoníku práce a dalších zdrojů. Co se placení za vstupní prohlídku týče, žádné přesné vyjádření jsem nenašla. Jen informaci o tom, že se v žádném případě nejedná o preventivní prohlídku a tím pádem nemůže být hrazena pojišťovnou, a dále zmínku o tom, že vstupní prohlídku BY MĚL hradit zaměstnavatel.

Zákoník práce udává formu vstupní prohlídky (co vám má lékař zkontrolovat, mimo jiné např. i krevní obraz), o lékařské dokumentaci však mlčí.
V době téměř hmatatelné krize volných pracovních míst je volba poměrně jednoduchá: buď budete hájit neporušitelnost svého soukromí a velmi osobních údajů a uvolníte místo někomu jinému, kdo se o svoje lékařské záznamy rád podělí, nebo dostanete práci.

Přestože celá záležitost se vstupní prohlídkou ve mně probouzí jistou rozpačitost, mám slabost pro happy endy – moje zdraví bylo ochráněno.

Kategorie: Názory a postřehy

Štítky:

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Vstupní lékařská prohlídka: Chrání, nebo otravuje?”

 1. Jiří Kysela napsal:

  Rád bych se zeptal na praxi v případě,že mám odlišného osobního a závodního lékaře.Pro řidičskou (jsem řidič z povolání) prohlídku u závodního lékaře,potřebuji výpis ze zdravotní dokumentace od osobního lékaře,za který zaplatím 200,- kč.Je zaměstnavatel povinen mi tuto částku proplatit?Děkuji za odpověď.

 2. Věra napsal:

  Dobrý den,chci se zeptat zda je zaměstnavatel povinný vám umožnit lékařskou prohlídku u jejich závodního lékaře v pracovní době či nikoliv..děkuji za odpoved…

 3. Karel napsal:

  Dobrý den,

  můj dotaz nesouvisí přímo se vstupní lékařskou prohlídkou do zaměstnání ale je podobný. Takže, musím ještě na zdravotní prohlídku kvůli zhoršeným pracovním podmínkám(hluk) do zdravotního střediska určeného zaměstnavatelem i když už jsem ve výpovědní lhůtě 2 měsíců a v práci tedy končím. Podle mě to nemá smysl, navíc bych se tam musel dopravit sám mimo pracovní dobu a je to poměrně daleko(v cizím městě.)

  • petra napsal:

   Dobrý den Karle,
   pokud je tato prohlídka uložena přímo právními předpisy, pak ji bude nutné absolvovat. Zkuste se ale se zaměstnavatelem dohodnout.

 4. Sehnalka napsal:

  Zaměstnavatel má právo vyžadovat, abyste si k závodnímu lékaři přinesla výpis ze zdravotní dokumentace. Je nutná k tomu, aby lékař posoudil Váš zdravotní stav i s přihlednutím ke zdravotní historii, zaměstnavatel však nemá právo vaší zdr.dokumentaci vidět, jeho zajímá jen to zda jste nebo nejste způsobilým pro výkon práce na dané pozici na kterou jste přijímána. Ale aby toto mohl doktor objedktivně posoudit, může vyžadovat i dokumentaci.

 5. jana napsal:

  Já jsem zaplatila 250,-Kč, které nikdo ve školství neproplácí. Za ofocenou dokumentaci jsem dala 150,-Kč, také se neproplácí a vzhledem k tomu, že jsem měla mírně zvýšený krevní tlak, jsem málem doporučení k práci s dětmi nedostala. Musela jsem brát léky na snížení tlaku – to byla podmínka. Ale nikoho nezajímalo, že předešlých 11let jsem ze stejným tlakem vykonávala svou práci v klidu a pohodě. Trošku jsem se cítila jako na pranýři, také se mi nelíbí, když části mé dokumentace leží u jiného lékaře, kterého neznám.

 6. Falkon Nightsdale napsal:

  V jistém potravinovém modro-červeném řetezci se za prohlídku v závodní ordinaci v Edenu platí 495 czk.. Teoreticky se to po pul roce proplácí, ale reálne se do té doby zmení management oblasti a dojde k čistkám a natahávání “vlastních“ lidí.. Co se dokumentace týče, tu jsem nemel a ani nebyla potreba..

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.