CO VÁS ČEKÁ NA ÚŘADU PRÁCE, ČÁST I.

Vydáno 9.únor 2018 v 10:24, redakce

Každému se může stát, že přijde o práci – a následně půjde tuto skutečnost ohlásit na pracák. Pak se určitě vyplatí vědět, co uchazeče v evidence žadatelů o zaměstnání čeká. Právě na tyto aspekty se zaměřujeme v našem dalším seriálu.

REGISTRACE

Doporučujeme zajít na ÚP do 3 pracovních dnů od ukončení posledního pracovního poměru. Jedině tak budede mít úplnou jistotu, že vám na něj doba evidence plynule naváže.

První návštěvu absolvujte rozhodně osobně. Zajděte na pobočku nejblíže místu svého trvalého bydliště. Další docházku si už ovšem můžete domluvit blíže adrese, na níž se běžně zdržujete.

DOKUMENTY K VYPLNĚNÍ

Než budete zařazeni do evidence, čeká vás nezbytné papírování. Potřebné formuláře získáte přímo na pobočce, ale můžete si je také stáhnout z webu a vyplnit v klidu domova. Tím při při úvodním kontaktu s konkrétním úředníkem ušetříte spoustu času. Zapotřebí bude vyplnit:
– žádost o zprostředkování zaměstnání
– žádost o podporu v nezaměstnanosti.

DOKUMENTY S SEBOU

Pochopitelně se neobejdete bez občanského průkazu. Rovněž budete potřebovat formulář potvrzující ukončení pracovního poměru (nejčastěji výpověď nebo dohodu). Dále si připravte potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění. Originály jsou ideální, ale (s výjimkou občanky) by měly postačovat i kopie.

Aby vám stát mohl začít vyplácet podporu v nezaměstnanosti, budete rovněž vyzváni k předložení zápočtového listu (od posledního zaměstnavatele) a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud jste dostali odstupné, musíte doložit i potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného. Podpora vám totiž začne běžet až po uplynutí měsíců, které pokrývala přiznaná a vyplacená částka.

NESCHOPENKA

Aby vás úřad práce mohl zapsat, je třeba aktuální neschopenku nejprve řádně ukončit. Do té doby budete pobírat nemocenskou.

NÁROK PŘIZNANÝ

Pozitivní doporučení získáte, pokud jste si v posledních dvou letech platili alespoň 12 měsíců důchodové pojištění. To za zaměstnance automaticky odvádí zaměstnavatel.

Totéž platí i pro člověka, který byl před zařazením do evidence v invalidním důchodu III. stupně, pečoval o dítě mladší čtyř let nebo se staral o jinou osobu, která na něm byla středně až úplně závislá.

NÁROK ODMÍTNUTÝ

Pokud ovšem bude šetřením zjištěno, že s vámi byl v posledních 6 měsících ukončen zaměstnanecký poměr kvůli hrubému porušení pracovních povinností, s kladným vyřízením žádosti o se rozlučte.

O podporu v nezaměstnanosti nemohou žádat ani starobní důchodci.

VÝŠE PODPORY

Záleží na tom, kolik jste dosud vydělávali. Dostat ale můžete maximálně 0,58násobek průměrné čisté mzdy.

Pokud vás propustil zaměstnavatel, první dva měsíce dostanete podporu odpovídající 65 % předchozích čistých průměrných výdělků. Další dva měsíce to bude 50 % a po zbytek podpůrné doby 45 %. Určitě si proto ohlídejte, ať jsou ve výpovědi (nebo dohodě) o skončení pracovního poměru jasně uvedeny důvody (například nadbytečnost nebo zrušení firmy).

Pokud jste výpověď podali sami, budete po celou dobu dostávat sníženou podporu. Ta činí pouhých 45 % předchozích čistých průměrných výdělků.

DÉLKA PODPORY

Liší se podle věku:
– je-li vám méně než 50 let: 5 měsíců,
– je-li vám 50 až 55 let: 8 měsíců,
– je-li vám více než 55 let: 11 měsíců.

Pokud vám skončí nárok na podporu a vy stále nebudete mít práci, budete dostávat životní nebo existenční minimum.

Na další okolnosti týkající se kontaktu nezaměstnaného s ÚP si posvítíme ve druhé části našeho rádcovníku.

Kategorie: Hledání práce, Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.