CO VÁS ČEKÁ NA ÚŘADU PRÁCE, ČÁST II.

Vydáno 13.únor 2018 v 08:45, redakce

V první části našeho seriálu byly rozebrány praktické záležitosti týkající se registrace a náležitostí souvisejících s přiznáním a vyplácením podpory. Následující informace mají poněkud obecnější charakter. Přesto věříme, že se vám jejich znalost může hodit.

CO OD PRACÁKU ČEKAT?

Pokud splníte všechny stanovené podmínky, budete dostávat podporu v nezaměstnanosti. Úřad se vám také bude snažit najít vhodné zaměstnání. To ale není vždy možné. Profese totiž vznikají i zanikají – a poptávka zaměstnavatelů se v důsledku toho mění. Proto můžete požádat o zprostředkování (i proplacení) vhodné rekvalifikace.

Zaměstnání si samozřejmě můžete hledat i po vlastní ose a nespoléhat se pouze na pomoc státu.

Dříve nebo později vám každopádně bude nabídnuta práce, která odpovídá vaší kvalifikaci, zdravotní způsobilosti i dopravní dosažitelnosti. První rok se vám ÚP pokusí najít zaměstnání odpovídající alespoň 80 % plného úvazku. Teprve následně může žadateli nabídnout i poloviční úvazek.

NEBEZPEČÍ ODMÍTNUTÍ

Takovéto rozhodnutí pro vás může znamenat i sankční vyřazení z evidence. Pokud byste se do ní chtěli následně znovu zapsat, dojde k tomu až po 6 měsících (počítaných ode dne domluveného, ale odmítnutého, nástupu do zaměstnání).

Totožný postup vás čeká i pokud z práce domluvené úřadem odejdete ještě ve zkušební době.

RODIČOVSKÁ

Pracák vás do evidence zapíše až poté, co vám rodičovská dovolená skončí. Podpora v nezaměstnanosti se ovšem nebude vypočítávat z rodičovského příspěvku, ale z průměrné mzdy. První dva měsíce budete dostávat její 0,15násobek, další dva měsíce 0,12násobek a po zbývající podpůrnou dobu 0,11násobek.

PŘIVÝDĚLEK

Jeho výše může v případě člověka evidovaného na ÚP dosáhnout nejvýše poloviny minimální mzdy (od roku 2018 6 100 Kč hrubého měsíčně). Každou brigádu musíte úřadu dopředu nahlásit a po dobu jejího výkonu se vám automaticky pozastaví výplata podpory v nezaměstnanosti.

Od července 2017 je možné si tímto způsobem přivydělat jen na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo v pracovním či služebním poměru. Na dohodu o provedení práce (DPP) už to možné není.

ODHLÁŠENÍ

Jakmile si najdete zaměstnání, musíte to do 8 dní dát pracáku vědět. Ten vás vyřadí z evidence a připraví dokumenty, které budete potřebovat pro nového zaměstnavatele.

POJIŠTĚNÍ

Po dobu, kdy jste evidováni na ÚP, za vás zdravotní pojištění hradí stát. Doba, po kterou pobíráte podporu v nezaměstnanosti, se také započítává do důchodu. Pokud v evidenci zůstáváte i poté, co vám nárok na podporu skončil, do důchodu se vám započítají maximálně jen další tři roky.

Kategorie: Hledání práce

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.