JAK TO CHODÍ NA PRACÁKU S REKVALIFIKACÍ?

Vydáno 13.prosinec 2017 v 09:32, redakce

Lidé mění profesi z mnoha důvodů. Mezi ty nejčastější patří nedostatek míst v oboru, únava z mnohaletého profesního stereotypu nebo nemoc z povolání. Uvažujete o podobném kroku i vy? Doporučujeme rekvalifikaci a rovněž následující článek. V něm vás seznámíme se základními informacemi, které se vyplatí vědět dříve, než se do ní pustíte.

VÝBĚR

Kurz zvolí buď úřad práce (= ÚP), stejnou možnost ovšem má i každá zde evidovaná nezaměstnaná osoba. Nebudete-li si vědět rady, ve volbě toho nejvhodnějšího pomůže pověřený úředník. Rozhodnete-li se vyvinout maximum osobní iniciativy, můžete nakonec pouze požádat ÚP o jeho finální schválení a zaplacení. V tom případě si ovšem musíte pohlídat časový harmonogram – žádost je zapotřebí podat nejméně 30 dnů před začátkem vybraného kurzu, aby úředníci stihli absolvovat schvalovací proceduru.

PROPLACENÍ

Stát ho prostřednictvím ÚP uskutečnit může, ale nejde o samozřejmost. Nutností je být na pracáku registrován jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání. Následuje pohovor se specialisty, kteří vyhodnotí, zda je ve vašem případě změna profese účelná – tedy jestli s novou odborností lépe najdete konkrétní místo.

Vašima rukama každopádně neprojde jediná koruna, veškeré finance jsou posílány vzdělávacímu zařízení, s nímž je předem uzavřena klasická smlouva. Pokud rekvalifikaci zajišťuje přímo ÚP, zaplatí za vás také všechny s ní související náklady, včetně cestovného a ubytování. Můžete rovněž získat nárok na podporu při rekvalifikaci.

Pokud jste si kurz našli sami, pracák za vás zaplatí nejvýše 50.000 Kč v průběhu tří let.

VOLBA

Jste-li samoplátci, neomezuje vás ve výběru nic. Složitější to pochopitelně je tehdy, žádáte-li o finanční podporu ÚP. Úředníci totiž posuzují řadu věcí, např. máte-li po ukončení vybraného kurzu šanci najít místo v daném oboru. Možná vás baví thajské masáže, ale pokud zmíněné osoby dojdou k závěru, že v místě vašeho trvalého bydliště je pro toto uplatnění jen minimum příležitostí, kurz vám jednoduše neproplatí.

Některé rekvalifikace rovněž vyžadují jistou úroveň vzdělání. Ačkoliv je řada z nich vhodná i pro absolventy základní školy, další vyžadují vlastnictví výučního listu nebo maturitního vysvědčení – proto se do nich nemůže přihlásit každý.

NEBEZPEČÍ

Pokud jste samoplátci a vybraný kurz vás po jisté době přestane bavit, peníze za jeho nedokončení propadnou. Podobně na tom budete i v případě, že vám rekvalifikaci hradí ÚP. Pokud jej totiž bez vážného důvodu nedokončíte, zaplatíte veškeré náklady z vlastní kapsy.

Vrácení celé částky vás ale nemine ani v případě, když po úspěšném absolvování odmítnete nastoupit na vhodné pracovní místo!

Kategorie: Hledání práce, Osobnostní rozvoj

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.