O krok blíže k pohovoru díky dobře zvládnutému telefonátu

Vydáno 22.duben 2008 v 10:40, redakce

Zavolal Vám potenciální zaměstnavatel, kterého zaujalo Vaše CV? Krátkým rozhovorem s Vámi si chce ověřit, zda si zasloužíte jeho pozornost. Poradíme Vám proto, jak telefonické interview co nejlépe zvládnout a zajistit si tak pozvání k osobnímu setkání.

Volá personalista ve vhodnou chvíli?

Buďte k personalistovi milí.

Personalisté dají většinou přednost kontaktu na mobilní telefon, přestože mají k dispozici i číslo na pevnou linku. Tím pádem Vás ale snadno zastihnou v nečekané situaci. V takovém případě se s volajícím domluvte, že mu zavoláte, až budete v klidném prostředí.

Snažte se omezit hluk v okolí

Mnozí zaměstnavatelé se shodují, že při rozhovoru s uchazečem často slyší štěkání psa, křik dětí či zvuk aut. Pokud je to jen trochu možné, tyto rozptylující vlivy eliminujte. Pro obě strany pak bude rozhovor příjemnější a Vy se budete moci lépe soustředit.

Upřednostněte použití pevné linky

Zastihl Vás personalista na nákupu a přitom máte hned poté namířeno domů? Využijte příležitosti a zavolejte mu později z pevné linky (máte-li ji). Jedině tak máte jistotu, že se Vám neztratí signál a druhá strana Vám bude po celou dobu dobře rozumět.

Rozhovoru se plně věnujte

Je to asi jako s jízdou autem. Věnujete-li se kromě řízení ještě telefonování, nemůžete se plně soustředit na obě činnosti zároveň. Při rozhovoru s potenciálním zaměstnavatelem se tedy raději vzdalte od všech rušivých vlivů, jakými jsou počítač, televize apod.

Mluvte pomalu a srozumitelně

Po telefonu personalista nevidí Vaši řeč těla či výraz tváře. Hodnotí Vás tedy pouze podle toho, co říkáte a jak to říkáte. Snažte se proto mluvit spisovně, stručně a jasně. V žádném případě nežvýkejte, nejezte a nekuřte.

Podle odborníků se potenciální zaměstnavatel snaží ve Vaší řeči najít především následující informace:

  • Jedná profesionálně? Má příjemný hlas a intonaci?
  • Bude dobrým zaměstnancem? Pracuje rád?
  • Hodí se do našeho firemního kolektivu?

Je-li hovor dopředu ohlášen, připravte se

Někdy se s Vámi potenciální zaměstnavatel na čase telefonického rozhovoru dopředu domluví. Toho rozhodně využijte a důkladně se připravte. Na rozdíl od osobního setkání můžete mít písemné poznámky, například v podobě informací o firmě. K ruce si také vezměte své CV a další dokumenty (např. ukázky Vaší práce), které od Vás personalista dříve dostal emailem. Budete tak moci pohotově reagovat na jeho otázky.

Po rozhovoru pošlete personalistovi děkovný email

Jak se v povědomí potenciálního zaměstnavatele nejsnáze udržet? Pošlete mu ještě týž den dopis s poděkováním za příjemný rozhovor a čas, který vám věnoval. Ve stručnosti zpětně poukažte i na Vaši odpovídající kvalifikaci. Inspirovat se můžete příkladem děkovného dopisu v našem článku Uspějte při přijímacím pohovoru.

Mnoho lidí považuje telefonický rozhovor za méně oficiální než setkání tváří v tvář. S tím ale nesouhlasí potenciální zaměstnavatelé, podle kterých je obojí stejně důležité. Ukažte tedy personalistovi, že umíte jednat profesionálně, a pozvání k osobnímu setkání na sebe nenechá dlouho čekat.


Share

Kategorie: Hledání práce

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.