Podpora v nezaměstnanosti od 1.1.2011

Vydáno 10.leden 2011 v 15:45, redakce, 349 komentáře

Od 1.1. 2011 dochází k výrazným změnám ve vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Kdo má na podporu nárok a jak je to s odstupným? Seznamte se s novinkami, které čekají uchazeče na úřadu práce.

S registrací neotálejtepodpora

Prvním krokem, který musíte učinit v případě, že po dobu hledání nového místa chcete od státu dostávat podporu v nezaměstnanosti, je registrace na úřadu práce v místě trvalého bydliště. Seznam úřadů práce naleznete na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, kde také můžete zjistit kontakty i otevírací dobu.

O finanční podporu musíte osobně požádat a v tomto ohledu byste rozhodně neměli otálet. Zajděte na úřad práce nejlépe do tří pracovních dnů poté, co opustíte zaměstnání. V takovém případě budete zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání od prvního dne, kdy jste bez práce. O nároku na podporu v nezaměstnanosti rozhoduje úřad práce ve správním řízení na základě dokumentů, které předložíte společně s žádostí.

Co s sebou vzít na úřad práce?

Při registraci na úřadu práce budete určitě potřebovat občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost a místo trvalého bydliště. Nezapomeňte také na dokument, kterým potvrdíte, že jste bez práce. Může to být potvrzení o ukončení pracovního poměru, rodičovské dovolené či dokončení studia.  Pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání potřebujete doložit žádosti, které si můžete vyplnit online zde.

Máte nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Proto, aby vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte splňovat několik podmínek.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte v případě, že jste byli v posledních třech letech alespoň dvanáct měsíců důchodově připojištěni. Jinými slovy, k tomu, aby vám byla podpora přiznána je třeba, abyste byli v posledních třech letech zaměstnaní nebo samostatně výdělečně činní po dobu minimálně jednoho roku.


Do předchozího zaměstnání se však započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i doba:

 • přípravy osoby se zdravotním postižením k práci
 • pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně
 • osobní péče o dítě ve věku do 4 let
 • osobní péče o fyzickou osobu závislou na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou
 • výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstva vnitra, nebo výkonu veřejné služby na základě smlouvy o výkonu veřejné služby, pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu
 • osobní péče o osobu mladší 10 let závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I (lehká závislost).

Jako náhradní doba se nezapočítává doba studia. Pokud tedy po absolvování studia nezískáte zaměstnání, můžete se sice zaregistrovat na úřadu práce, ale na podporu v nezaměstnanosti budete mít nárok jen v případě, že jste během posledních tří let studia byli prostřednictvím výdělečné činnosti alespoň dvanáct měsíců důchodově pojištění.

V případě, že chcete žádat o podporu v nezaměstnanosti, nesmíte zároveň pobírat starobní nebo plný invalidní důchod, nemocenské dávky, podporu při rekvalifikaci. S podporou nepočítejte také v případě, že jste ve vazbě nebo ve výkonu trestu.

Odstupné od 1.1.2011

Novinkou je, že nárok na podporu nemá uchazeč o zaměstnání po dobu, za kterou mu náleží odstupné, odbytné nebo odchodné. Podpůrčí doba pro poskytování podpory v nezaměstnanosti se v těchto případech nebude krátit, pouze se posune její počátek o dobu, po kterou uchazeči o zaměstnání přísluší odstupné (odbytné nebo odchodné).

Dostanete-li tedy 3-měsíční odstupné, podpora Vám bude vyplácena až za 4. měsíc registrace na úřadu práce.

Přivýdělek k podpoře již není možný

Pozor na novinku v novele zákona: podpora v nezaměstnanosti nebude poskytována uchazečům o zaměstnání, kteří ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, vykonávají tzv. nekolidující zaměstnání (dříve platil limit 4000 Kč měsíčně).

Výše podpory

Pokud dáte výpověď bez vážného důvodu nebo odejdete z práce na dohodu o rozvázání pracovního poměru, čeká Vás nižší podpora a to ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního ukončeného zaměstnání. V ostatních případech je to v prvních dvou měsících podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 %.

Podpora v nezaměstnanosti by vám měla pomoci překlenout těžké období bez příjmu. Rozhodně byste se však na ni neměli spoléhat do té míry, že rezignujete na hledání stálého zaměstnání. Pokud je vám totiž méně než 50 let, bude vám podpora v nezaměstnanosti vyplácena jen po dobu pěti měsíců. Osm měsíců je to v případě, že je vám mezi 50 a 55 lety a pokud jste starší 55 let, máte na podporu nárok po dobu jedenácti měsíců.

Formuláře žádostí týkající se  evidence na ÚP najdete zde.

Napište nám o svých zkušenostech na ÚP!

Share

Kategorie: Hledání práce, Pro zaměstnance

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Podpora v nezaměstnanosti od 1.1.2011”

 1. Bob napsal:

  Dobrý den
  Mám výpověd´ dohodou k 31.12.2018. V listopadu 2018 jsem požádal o důchod k 29.11.2018, což je můj termín nároku na důchod ( 48 let pojištění, věk 63 let a 4 měsíce). Než mi spočítají důchod ( výměr), bude to trvat asi do března 2019. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pak si můžu do 30 dnů požádat o přepočet podle roku 2019 ( prý to bude výhodnější). Do kdy by mi měl přijít nový výměr? Jak dlouho bych pak měl nárok na podporu v nezaměstnanost, Děkuji.
  Bob

  • petra napsal:

   Dobrý den, Bobe,

   to je docela komplikovaný dotaz. Budou Vám vyplácet důchod (klidně i zpětně) už za prosinec? Pokud ano, souběh podpory s důchodem neprojde. Směřovala bych dotaz na správu sociálního zabezpečení: https://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/
   Obecně si myslím, že byste měl mít nárok na podporu do doby než začnete pobírat důchod.

 2. MARIE napsal:

  Dobrý den.mám dotaz 19.8.2015 jsem nastoupila pod agentůrou k jedné německé firmě.Letošní rok a to 19.4.2016 jsem na neschopence zaměstnavatel my oznámil že se mnou ukončuje pracovní pomer ke dni 31.5 prý snižují stavy zapomněla jsem napsat že smlovu mám na rok čili do 19.8.2016 může my zaměstnavatel ukončit pracovní poměr v době pracovní neschopnosti.k 10.6.2016 my bude ukončena neschopenka a tak se Vás chci zeptat co pro mě bude lepší jestli jít znovu marodit a to od 13.6.2016 je to pondělí a to potom na koho jít marodit jestli by to bylo ještě na zaměstnavatele nebo se jít nahlásit na úřad práce a marodit na úřad práce nevím si vůbec rady do takové situace jsem se dostala po prvé .Děkuji za brzkou odpověd

  • Mirka napsal:

   No já myslím,že ukončit jí nesmí v neschopnosti a na to je zákon.Já jsem marodila na firmu i když jsem měla dobu určitou,tak se to v neschopnosti tím rušilo…….takže dle mě nesmí zaměstnavatel dát výpověď v neschopnosti,ale ještě si to ověřte.Mirka.

 3. monika napsal:

  Dobrý den mám problém a potřebuji radu , našla jsem si nové zaměstnání ale dosavadní zaměstnavatel mi neumožnil výpověd dohodou tak že mám dvouměsíční výpovědní lhutu ale do nové práce musím nastoupit ihned tak že nevím co dělat . jde mi hlavně o to že nová práce je sezoní a ja zdřejmě od dosavadního zaměstnavatele dostanu paragrav 55 až mi skončí sezoní zaměstnání budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Výpověd jsem podepsala k 30.6 2015 výpověd by měla skončit 30.8 2015 ale do nové práce nastupuji od 7.7 2015 a budu zaměstnaná do30.12 2015 děkuji za radu s pozdravem Monika

 4. MONIKA1 napsal:

  Dobry den.
  Chtela bych se zeptat.Hned po skole jsem nastoupila do zamestnani,smlouvu mam pouze na 9 mesicu.Prave za mesic mi konci smlouva,mam obavy se mi smlouva nebude prodlouzena.Zatim nenam vyhlidlou zadnou jinou praci.Muj dotaz je takovy,ze jsem slysela ze musim pracovat min.12. mesicu abych mohla pobirat davky,kdybych nahodou skoncila nezamestnana,tim padem musim mit jeste 3 mesice,zajima me zda to musi byt odpracovane v kuse bez prestavky a nebo jestli tam muze byt i nejaka pauza a pak se ty 3 mesice prictou k tem 9.mesicum.
  predem mockrat dekuji za odpoved

  • petra napsal:

   Dobrý den,

   může být pauza:
   Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“) – tuto podmínku lze splnit i započtením náhradní doby zaměstnání.

   Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

   Více zde:
   http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

 5. Marie napsal:

  Dobrý den, mám nárok na podporu v nezaměstnanosti když začátek smlouvy mám 9.6. 2014 a končí 31. 5.2015. Děkuji

 6. Pavel napsal:

  Dobry den, pracuji nepretrzite 22let, je mi 45. Po sedmi letech jsem odesel z prace kde se stale propoustelo a ja si nasel neco jineho. Bohuzel asi zde budu muset take skoncit. Jsem nyni ve zkusebni dobe. Kdyz dam vypoved sam, budu mit narok na podporu? Pokud ano kolik cca.. Aktualni plat je 39 cisteho. Bylo mi zamestnavatelem doporuceno ze si mam podat zadost dohodou. Dekuji Pavel z Prahy

  • petra napsal:

   Dobrý den, Pavle,

   ve zkušební době není potřeba rozvazovat pracovní poměr dohodou. Ve zkušební dochází k jeho zrušení:
   § 66
   Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

   (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

   (2) Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně; pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

   (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

   Měl byste mít pro zrušení pracovního poměru vážný důvod, aby nevznikl problém při přiznání plné výše podpory.
   Více zde: https://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/209/223/4767.html

   Přeji Vám, abyste brzy našel zaměstnání, které Vám bude vyhovovat.

 7. Romana napsal:

  Dobrý den, jsem v situaci kdy budu muset rozvázat pracovní poměr dohodou bude mi ˇUP uznán jako vážný důvod zdravotní důvody? Přístup nadřízené, bosing, mně přivedl do péče lékařů, jsem na dlouhodobé PN, léčím se z tetanie, na původní místo se nemůžu vrátit, ale jsem samoživitelka a kdyby mi zkrátili podporu nevím jak bych vyšla. Děkuji za odpověď. Romana

 8. Eva napsal:

  Dobrý den, měla bych pár otázek. Pracuji jako OSVČ u manžela-spolupracující osoba 15 let. Manželovi vzniká nárok na starobní důchod 11.1.2014 ale bude žádat až po podání daňového přiznání-březen 2014. Já zatím jinou práci nemám je mi 55 let. Když půjdu na ÚP žádat o podporu v nezaměstnanosti co potřebuji sebou? Výpověď ze zaměstnání ?, manžel mi ji dá zpětně k 31.12.2013, daňové přiznání za rok 2012 ? A co ještě musím všechno zařídit a vzít sebou.
  Děkuji za odpověď.

 9. Eva napsal:

  Dobrý den, měla bych pár otázek. Pracuji u manžela jako OSVČ-spolupracující osoba. 11.1.2014 mu vzniká nárok na starobní důchod. Bude žádat, ale po odevzdání daňového přiznání (konec března). Já zatím jinou práci nemám, je mi 55 let u manžela pracuji 15 let. Chtěla bych vědět co potřebuji a co musím udělat když půjdu na ÚP a budu žádat o podporu v nezaměstnanosti. Musím od něj mít výpověď? Potřebuji sebou daňové přiznání za rok 2012 ? atd. Výpověď by mi dal zpětně k 31.12.2013.
  Děkuji za odpověď.

 10. Anna napsal:

  Dobrý den, chybí mi 3 odpracované měsíce abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Mám možnost jít pracovat na 3-5 měsíců na zkrácený pracovní úvazek. Bude se mi tato doba potom počítat do odpracovaných dnů a vznikne mi tak nárok na podporu? Děkuji za odpověď

 11. Baruš napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, přítel pracuje u firmy kde se přez zimu nepracuje. Nastoupil tam 23.10.2012 do 27.12.2012 a nyní je u té samé firmy zaměstnán od 6.3.2013 a smlouvu má do 31.12.2013. Po uplynutí této doby mu dle mého nazoru budou chybet 10 dní aby mu vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je to tak? Poradte prosím…

  • Alena napsal:

   Dobrý den, manžel musí mít odpracováno za posledí dva roky, rok, aby měl nárok na podporu, ještě záleží jakou má uzavřenou smlouvu, jest-li DPĆ nebo smlouvu na HPP.

 12. Michal napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je to v případe, ze jsem skončil jako osvč, došel se nahlásit na úřad prace, ale uz nedošel na VZP. Je to problém? Jsem necelý rok bez prace. Platil za me úřad prace, i kdyz jsem tam nedošel?

  Dekuji za odpoved

 13. Alena napsal:

  Pokud nepobírám podporu ani žádné sociální dávky životního minima může mi přesto ÚP nařídit veřejno-prospěšné práce, jsou již placené?

 14. Bořek napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda budu mít v případě, že neseženu práci nárok na podporu. Do zaměstnání jsem nastoupil ihned po škole 4.5.2012 bohužel smlouvu na dobu určitou mám jen do 29.4.2013 a již jsem byl informován, že mi prodloužena nebude. Děkuji za Vaši odpověď

 15. Ilona napsal:

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat pokud půjdu po uplynutí podpůrčí doby na UP na brigádu a výdělek bude větší než 4000 UP mě vyřadí z evidence.Ale až mi skončí brigáda budu se potom moct bez problému opět zaregistovat?Lépe řečeno budou povinni mě vzít zpět?A ještě jeden dotaz,z médií jsem slyšela že jsou nejaké změny ohleně veřejnoprospěšných prací -mohu v současné době veřenoprospěšnou práci odmítnout aniž by mne vyřadili z evidence UP? Děkuji za odpověď I.

 16. Lucie napsal:

  Dobrý den.Jsem 6měsíců na ÚP a již nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti.nemám údajně nárok ani na sociální dávku ve výši životního minima.Pracovnice za přepážkou mi naznačila,že mám manžela,který mě a dceru má živit.Nedostanu prý ani existenční minimum.
  Je mi 41 let a celý život jsem byla zaměstnaná a vše řádně platila.Nikdy jsem nedostala ani přídavky na dítě.Nyní potřebuji peněžitou pomoc a nemám nárok na nic?Práci nemohu najít jakou koliv,protože musím odvádět dceru do 1.třídy a po té zase vyzvednout ze školy.Jelikož nemáme žádnou babičku nebo dědečka,nemám koho tímto poveřit.
  Všude na internetu jsem četla:

  Po skončení podpůrčí doby (pět, osm nebo jedenáct měsíců) už nezaměstnaný získá jen sociální dávku ve výši životního minima, tedy necelých 3200 korun. Nevykazuje-li požadovanou aktivitu, dostane jen existenční minimum, tedy 2200 korun.

  Proč tedy nemám nárok ?Děkuji za odpověď.L.

  • petra napsal:

   Dobrý den Lucie,

   úřady posuzují společný – tedy celkový příjem rodiny. Pokud Váš manžel vydělává tolik, že jeho mzda přesáhne životní minimum Vás jako partnerů a Vaší dcery, pak skutečně bohužel nárok nevzniká.

   http://www.mpsv.cz/cs/874

 17. Veronika napsal:

  Dobry den, chtela bych se dozvedet jestli nejakym urcitym zpusobem jde pobirat podporu pri rekvalifikaci, kdyz pobiram davky v nezamestananosti,ktere jsou mi z CR transportovany do zahranici. Ale budu se rekvalifikovat ne v CR,ale v zahranici? Bylo mi receno,ze se na me toto pravo pobirat davky pri rekvalifikaci nevztahuje. Ale pokud ja nebudu v zahranici pravidelne navstevovat kurz,tak mi mohou pozastavit davku v nezamestnanosti, protoze UP z CR a UP ze zahranici spolu spolupracuji. Tak jak je mozne,ze nemohu mit narok na podporu pri rekvalifikaci??? Dekuji za odpoved.

 18. Petr Kovář napsal:

  Od 1.6.2011 jsem pobíral rodičovský příspěvek,dcera bude mít 24.2.2013
  3 roky a mě končí mateřská dovolená.A protože nebudu mít práci,musím se asi nahlásit na úřad práce.Mám nárok na podporu a případně z čeho se mi bude počítat.

 19. Josef napsal:

  Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc.
  V posledních třech letech jsem byl: v r. 2010 v pracovním poměru, ale devět měsíců na nemocenské. V letech 2011 a 2012 (do 11. listopadu) ve III. st. ID. Od listopadu jsem přeřazen do II. st. a registrován na ÚP. Z čeho mi bude vypočítána podpora v nezaměstnanosti?
  Děkuju, Josef

 20. Vlasta napsal:

  Dobrý den,chci se zeptat.Pochopila jsem,že mi bude vyplácena podpora 5 měsíců 45%,protože jsem dala sma výpověd v zaměstnání,ale poslední měsíc jsem měla novou smlouvu na poloviční úvazek,ale předešlé měsíce normální plný úvazek,tak z jakého platu mi to budou počítat?Díky

 21. Ruzena napsal:

  Dobrý den chci se zeptat manžel je od dubna zaměstnaný ještě než nastoupill do prace pobýral podporu a na zimu je zaměstnavatel posila na uřad prace bude mít narok na podporu protože jsem slišela že musí mit odpracovaný rok.ale tady jsem cetla že to berou po dobu 3 let tak mi prosím poradte at vím na co se mam připravit dekuji za odpoved.

 22. tomas napsal:

  DOBRY DEN.ZIL JSEM TRI ROKY V ANGLII,TAK JSEM CELOU DOBU PRACOVAL NA JEDNOM MISTE A VSE ZA ME ODVADELI,ZADAL JSEM O PODPORU KDYZ JSEM PRIJEL ZPET DO CR A BYLO ME RECENO ZE NEMAM NAROK ZE JSEM TU NEPLATIL DUCHODOVE,ALE POPELNICE A PLNO FORMULARU VYPLNIT URAD CHTEL,PROC ME NEREKLI IHNED KDYZ VIDELI MUJ ZAPOCTOVY LIST,PASKY A U1 ZA TRI ROKY.ZE NEMAM NAROK O PODPORU A CHTELY PO ME DALSICH MILION PAPIRU KTERE NECO STALY A PAK REKNOU JEDNOUDUSE NEMATE NAROK.PLATIM SI TU VSE 26LET PAK VSE V PORADKU V UK A NAJEDNOU NAMAM NA NIC NAROK,KDE TO JSME ZE SE TO VYPLACI CIGANUM CO NECHTEJ DELAT A NAM NORMALNIM NEMAME NAROK!!!!!!!!!!

 23. karla napsal:

  Dobrý den, po pozastavení živnosti jsem se nahlásila na prac. úřad .Mohu si k podpoře přivydělat formou dohody o vykon. práci? Děkuji.

 24. Alena napsal:

  Dobrý den, jsem na úřadu práce, platí úřad práce za mně sociální pojištění, zdravotní pojištění platí, to vím, to je povinné ze zákona, ale nevím zda platí i sociální pojištění, když to ze zákona není povinné. Předem Vám děkuji za odpověd.
  Děkuji Alena

 25. Petra napsal:

  Dobrý den,

  chci se zeptat, je mi 22, trvalý pobyt mám u rodičů, ale nežiji s nimi, bydlím u kamarádky která je také bez práce, nemám nárok na žádné dávky, jak je to možné?

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.