Zákoník práce: Nárok na dovolenou

Vydáno 14.červenec 2010 v 15:46, redakce, 375 komentáře

Podle Zákoníku práce vzniká zaměstnanci nárok na dovolenou v délce nejméně 4 týdny v jednom kalendářním roce. Dovolená pro zaměstnance ve státních organizacích je ještě o týden delší – tedy 5 týdnů a dovolená pedagogických pracovníků činí dokonce 8 týdnů.

Businessman with paragraph symbolNe vždy je však nárok na dovolenou automatický – u  dohod o provedení práce nevzniká vůbec a u  dohod o pracovní činnosti jedině pokud je to stanoveno ve smouvě či ve vnitřním předpisu.

Dovolená za kalendářní rok

Nárok na dovolenou za kalendářní rok zaměstnanci vzniká, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli odpracoval v rámci kalendářního roku alespoň 60 dnů. Pokud během dovolené připadne na některý den státní svátek, tento den se do dovolené nezapočítává.
Například při změně zaměstnavatele se počítá tzv. poměrná část dovolené, která činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

Dovolená za odpracované dny

Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel

Podle § 217 dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část trvat nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Zaměstnavatel má povinnost zaměstnanci písemně oznámit dobu čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem.

Hromadné čerpání dovolené

Zaměstnavatel může v dohodě s odborovou organizací určit hromadné čerpání dovolené, jestliže je to nutné z provozních důvodů; hromadné čerpání dovolené pak nesmí činit více než 2 týdny (příp. u uměleckých souborů 4 týdny). Určení hromadného čerpání dovolené je možné pouze z provozních důvodů.

Náhrada za dovolenou

Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Na náhradu mzdy nebo platu za 4 týdny nevyčerpané dovolené má zaměstnanec nárok pouze v případě skončení pracovního poměru.

Dle Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, část IX, § 211-223.

Údaje jsou aktualizované k 19.8.2014.

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Nárok na dovolenou”

 1. Jeanette K. napsal:

  Dobrý den.
  Jsem krátce ředitelkou MŠ a začínám již nyní řešit problém se zřizovatelem, který se má týkat vybírání dovolené v příštím šk. roce. Ze zákona máme nárok na 40 dnů dovolené v průběhu roku. Ve školství se tato dovolená „musí“ vybírat převážně v době prázdnin. Letos nám zřizovatel „dovolil“ uzavřít MŠ od 25. 7. – vybráno budeme mít 23 dnů dovolené v kuse + pár dnů během měsíců leden- červen. Zřizovatel se ale již nyní nechal slyšet, že příští rok tolik volna mít nebudeme, ať počítáme s tím, že nám 14 dnů bude stačit. Jak se bránit? Povolání pedagoga je psychicky náročné a nárok na dovolenou nám odepřít zřizovatel snad nemůže? Jsme jednotřídní MŠ- 2 pedagogové.

  • petra napsal:

   Dobrý den Jeanette,
   dovolenou Vám zaměstnavatel opravdu odepřít nemůže. Je ale možné ji z vážných provozních důvodů určit až na další rok.
   Zaměstnavatel Vám nemůže dovolenou nepřiznat, ale může ji tedy nařídit na jiné období, než byste požadovala.
   Nelze ji proplatit – dovolenou je nutné skutečně čerpat (výjimkou je proplacení zbytku dovolené při ukončení pracovního poměru).

   viz ZP:
   Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance.
   Zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo, pokud jeho pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok a má-li alespoň na 4 týdny dovolené právo. Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené naléhavé provozní důvody, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku.
   Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené.
   Neurčí-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den.

 2. Milena Witzková napsal:

  Dobrý den,jsem zaměstnaná na zkrácený prac. úvazek 5h denně celkem 105h. za měsíc. V prac. smlouvě mám 20dní dovolené. Zaměstnavatel mi o několik dní dovolenou krátí , z důvodu že mám zkrácený prac. úvazek. Je v právu? Pokud ne, kam si mohu jít ztěžovat. Děkuji za odpověď M.W.

  • petra napsal:

   Dobrý den paní Witzková,
   počet dnů dovolené se při zkráceném úvazku nepřepočítává.
   Máte nárok na 20 dní dovolené ročně, rozdíl je jen v tom, že Váš 1 pracovní den má pouze 5 hodin. Čerpáte tedy 20 dnů dovolené po 5 hodinách.
   Náhrada mzdy je ve výši průměrného výdělku, která odpovídá právě těm 5 hodinám denně.

   Pokud se zaměstnavatelem nedohodnete, můžete se obrátit na inspektorát práce (tuto variantu ale berte až jako krajní, protože určitě neprospěje dobrým vztahům se zaměstnavatelem).

 3. Zdena napsal:

  Mám dotaz , čerpala jsem 2 týdny dovolenou a v té době byly dva státní svátky. Zaměstnavatel mi na ty dva svátky dal dovolenou .Měl na to právo ?

  • petra napsal:

   Dobrý den Zdeno,

   dle ZP § 219
   (2) Připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené. Určil-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek tak, že by připadlo do doby dovolené, je povinen určit mu náhradní volno na jiný den.

   § 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek
   (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

 4. Jirka napsal:

  Dobrý den,
  změnil jsem zaměstnavatele, k 28.2.2011 jsem dohodou ukončil jeden pracovní poměr (ten trval 20 let a nebyl jsem ani jeden den nemocen) a 1.3.2011 jsem nastoupil k novému. Starý zaměstnavatel mi dal 2 dny ŘD, nový mi dává do konce roku 20 dnů. U obou byl nárok 25 dnů. Takže jsem přišel legálně o 3 dny (tj. 12 %) dovolené?
  Dík

  • petra napsal:

   Dobrý den Jirko,
   u původního zaměstnavatele Vám pravděpodobně vznikl nárok na dovolenou pouze za odpracované dny – v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Je nutné spočítat směny pro posouzení přesného nároku.

   U nového zaměstnavatele to bude poměrná část dovolené – poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Tedy 10/12 z 25 dnů (v případě standardní pracovní doby).

 5. Andrea napsal:

  dobrý den,
  pokud končím u zaměstnavatele po dlouholetém pracovním poměru k 29.9.2011 z důvodu odchodu do předčasného důchodu, ztrácím prý kvůli 1 dni (30.9.) nárok na 1/12 dovolené, což jsou v mém případě 2 dny.
  Je to správně?

  • petra napsal:

   Dobrý den Andreo,
   poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
   Opravdu bohužel kvůli jednomu dni přicházíte o 1/12 dovolené.

 6. SARKA napsal:

  DOBRY DEN,PROSIM O RADU A ODPOVED.V ROCE 2011,LEDEN AZ DUBEN JSEM PRACOVALA ,POTE JSEM MELA URAZ PRAVE RUKY,NESCHOPNOST SKONCILA 15.7 2011 V UVEDENYCH MESICICH JSEM VYCERPALA DLE ZAMESTNAVATELE 10 DNI DOVOLENE.18.7. 2011 JSEMPODALA VYPOVED ZE ZDR. DUVODU,KTERA NEBYLA PRIJATA A POKUD BY PRIJATA BYLA ,CHCE PO ME ZAMESTNAVATEL UHRADIT CASTKU 4.950 KC ZA PRECERPANI DOVOLENE MA NA TO ZAMESTNAVATEL PRAVO? DEKUJI ZA ODPOVED. SARKA

  • petra napsal:

   Dobrý den Šárko,
   za přečerpání dovolené je oprávněn zaměstnavatel provést srážku ze mzdy:
   § 222
   (5) Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo.

   Pokud podáte výpověď, zaměstnavatel je povinen ji přijmout. Jde o jednostranný právní akt. Samozřejmě ale platí dvouměsíční výpovědní doba. V případě dohody o rozvázání pracovního poměru je nutný souhlas obou stran…

 7. kostas napsal:

  dobry den
  partnerka dela v obchode s oblecenim,pod hlavickou zahranicni firmy, kde,jak to rici jednoduse,delaji si naschvaly.v dubnu dostala 7dni dovolene,k tomu mela dva dny vikend a pred nastupem na dovolenou ji vysly 3dny volna.na srpen ji naplanovaly 4dny dovolene a k tomu 2dny vikend.v zari ted nevim pres ,ale dali ji opet 4dny dovolene a ze na vikend musi do prace a pak zas dalsi dny dovolene.vsude kde ctu zakonik prace se docitam ze ma narok na 2tydny dovolene v kuse.ptam se neb bychom radi odjeli na dovolenou,ale timto zpusobem se nikde nedostanem.a to nepisi o tom ze dovolene byli nekolikrat meneny.tak jsem rekl partnerce,at rekne a neustoupi od toho ze chce zbytek dovolene podle zakoniku prace v kuse a ze nesouhlasi s naplanovanou dovolenou.muzete mi prosim dat vasi radu?

  • petra napsal:

   Dobrý den,
   ano, ze zákona je nárok na dva týdny dovolené vcelku. Je ale potřeba počítat s tím, že termín čerpání dovolené určuje zaměstanavatel!
   A pokud by mu v určení čerpání dovolené bránily naléhavé provozní důvody, má navíc i možnost určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku.

   § 217
   (1) Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené, vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
   (3) Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.

   § 218
   (1) Zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo, pokud jeho pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok a má-li alespoň na 4 týdny dovolené právo.
   (2) Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené podle odstavce 1 naléhavé provozní důvody, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku.

 8. Dana napsal:

  Dobrý den,pracovala jsem ve školství na dobu určitou a měla mi být vyplacena dovolená 23,5 dne.Bylo mi proplaceno pouze 15 dní s tím,že podle nového ustanovení mi zbytek propadá.Co je na tom pravdy?Z provozních důvodů nebylo možné dovolenou vybrat během školního roku.Děkuji za odpověď.

  • Ludmila napsal:

   Musí Vám proplatit jeden měsíc t.j. 20 dnů nebo-li 4 týdny dovolené Bohužel pracuji také ve školství a vím, jak se zde zachází se zaměstnanci a jejich zákonnými nároky.Nedejte se.

  • petra napsal:

   Dobrý den Dano,
   Podle § 218 ZP:
   Neurčí-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den. Nevyčerpá-li zaměstnanec dovolenou podle věty první ani do konce příštího kalendářního roku, právo na tuto dovolenou zaniká.

   Případně prosím o doplnění, o který paragraf se Váš zaměstnavatel opírá.

 9. Michaela napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda může zaměstnavatel vnitřním předpisem stanovit, že lze se starého roku převést pouze 5 dní dovolené a tato stará dovolená musí být vybrána nejpozději do 31.3. následujícího roku. Tedy dovolenou, která mi zbyde z letošního roku 2010 budu muset vybrat nejpozději do 31.3.2011? Má v tomto případě vnitřní předpis vyšší sílu než zákoník práce?
  Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Michaelo,
   vzhledem k tomu, že dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, může být její čerpání upraveno vnitřním předpisem. Zaměstnavatel může takto dovolenou nařídit.
   O dovolenou ale nepřijdete v případě, že byste ji čerpat nemohla například z důvodu dlouhodobé nemoci.

   § 218
   (1) Zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo, pokud jeho pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok a má-li alespoň na 4 týdny dovolené právo.
   (2) Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené podle odstavce 1 překážky v práci na straně zaměstnance uvedené v § 217 odst. 4 nebo naléhavé provozní důvody, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku, není-li v odstavci 3 stanoveno jinak.
   (3) Nemůže-li zaměstnavatel určit čerpání dovolené podle odstavce 1 ani do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
   (4) Neurčí-li zaměstnavatel, s výjimkou případu uvedeného v odstavci 3, zaměstnanci dovolenou podle odstavce 1 ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den. Nevyčerpá-li zaměstnanec dovolenou podle věty první ani do konce příštího kalendářního roku, právo na tuto dovolenou zaniká.
   (5) Jestliže zaměstnanec nemohl z důvodů uvedených v odstavci 2 vyčerpat dovolenou, která přesahuje 4 týdny, ani do konce příštího kalendářního roku, může být s jeho písemným souhlasem tato část dovolené vyčerpána do konce dalšího kalendářního roku.

 10. Olga napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, do kdy musí zaměstnavatel vyplatit náhradu za nevyčerpanou dovolenou v případě skončení pracovního poměru. Manžel ukončil pracovní
  poměr k 31.12.2010, na výplatní pásce má částku za dovolenou uvedenou, ale na účet mu
  zaměstnavatel převedl pouze polovinu peněz s tím, že na vyplacení druhé poloviny má čas do července 2011. Může takto zaměstnavatel postupovat? Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Olgo,
   zaměstnavatel by měl proplatit nevyčerpanou dovolenou spolu s poslední výplatou.
   Pokud zaměstnavatel dovolenou odmítá proplatit, doporučuji upomenout jej doporučeným dopisem (případně lze i předžalobní upomínkou prostřednictvím advokátní kanceláře).

 11. Kristy napsal:

  Dobrý den, dne 11.4 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou a to do 31.7. Mám narok na proplacení dovolené a v jaké délce, když chci ze zaměstnání odejít a neprodlužovat smlouvu? Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Kristy,
   pokud jste odpracovala alespoň 60 směn, náleží dovolená podle § 212:
   (1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
   (2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

   Bylo by to tedy za měsíce květen, červen, červenec, tj. 3/12 ročního nároku na dovolenou – pokud není ve smlouvě stanoveno jinak, pak ze 4 týdnů – tedy 5 dnů.

   Pokud byste neměla odpracováno 60 směn, náležela by Vám dovolená za odpracované dny podle § 214:
   Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Ustanovení § 212 odst. 1 věty druhé platí i zde.

   Pak proveďte výpočet podle skutečně odpracovaných směn (dnů).

   V každém případě, pokud dovolenou do skončení pracovního poměru nevyčerpáte, máte pak nárok na její proplacení.

 12. theodora napsal:

  dobrý večer , mohli byste nám pomoci nebo poradit přítel si sehnal lepší práci a podal výpověd dohodou ke dni 1.7.2011 uplyne 31.8.2011 jeho nynější firma začala kopat a vyhrožovat rúznými sankcemi jednou z nich je že mu za již vybraných 10 dní dovolené strhnou peníze že nani nemá nárok v kolektivní smlouvě mají 25 dní k čerpání přítel nebyl ani den v neschopnosti mohli byste mi spočítat na kolik dní má nárok do toho 31.8.2011 v této firmě je od roku 2005 děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Theodoro,
   termín „výpověď dohodou“ není správný – jde buď o výpověď nebo dohodu (což zásadně mění situaci).
   K 31.8. bude mít přítel nárok na 8/12 z roční výměry dovolené, tj. v tomto případě 16,5 dne (pokud nedochází k přepočtu kvůli nerovnoměrně rozložené pracovní době).
   Nevyčerpanou dovolenou zaměstnavatel při skončení pracovního poměru proplatí.

 13. Jarka napsal:

  Dobrý den,
  Chtěla jsem se zeptat,když pracuji na 2 dny raní,2 dny noční na 12hod. směny,kolik je ze zákona nárok na dovolenou za celý rok(nepřetržitý provoz.)
  Děkuji za odpověd.

 14. vlaďka napsal:

  Dobrý den,můžu odpracovat nedělní noční a od pondělí mít hned dovolenou??? Vlaďka

  • petra napsal:

   Dobrý den Vlaďko,
   dobu čerpání dovolené sice určuje zaměstnavatel, ale nemůže ji určit na dobu, na kterou připadá nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami nebo nepřetržitý odpočinek v týdnu.
   Čerpání dovolené je možné v době, kdy byste měla vykonávat práci (nikoliv v den odpočinku).
   Důležité je, zda jste měla mít v pondělí pracovní směnu.

 15. Gabriela Flekalová napsal:

  Kolik dní dovolené se mi bude počítat při čerpání dovolené od soboty do soboty, v týdnu ve kterém bych měla odpracovat 2denní a 2noční směny po 12hodinách ? Děkuji.

 16. Petra napsal:

  Dobry den, od 8.11 2010 jsem zamestnana na HPP, muzete mi prosim napsat na kolik 12 hodinovych dnu dovolene budu mit ke dni 15.7.11 narok? A zajimalo by me,zda se tedy pocita 60 odpracovanych dnu od ledna ci od 8.11.10 a jestli ten odpracovany den ma 8 nebo 12 hodin? Z minuleho roku mi zamestnavatel prevedl 1.5 dne dovolene.dekuji za odpoved

  • petra napsal:

   Dobrý den Petro,
   dovolená se počítá za kalendářní rok, pro nárok je tedy důležitý počet odpracovaných dnů od 1.1.
   Pokud jste od 1. 1. nezameškala více než 99 pracovních směn (nemoc, OČR, apod.), vznikne nárok na poměrnou část dovolené za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru ve výši jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok – tedy 6/12, tj. 1/2 Vašeho nároku.

   Konkrétně počet dnů dovolené závisí na počtu směn- počet plánovaných směn x počet týdnů dovolené, děleno počtem týdnů v roce (52,143) a u Vás ještě děleno 2

 17. Renata napsal:

  Dobrý den,
  mám na Vás dotaz. Kamarádka je zaměstnaná u firmy. V létě si chce vzít 2 týdny dovolené. „Manažerka“ jí řekla, že 2 týdny v celku je moc, ale že pokud si za sebe najde zástup, tak že jí tu dovolenou klidně dá. Má na to vůbec právo?? Nezajišt’uje si zástup náhodou zaměstnavatel???
  Děkuji předem za odpověd‘.

  • petra napsal:

   Dobrý den Renato,
   čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, takže je skutečně možné, že dovolenou v požadovaném termínu čerpat neumožní. Pak návrh manažerky berte spíše jako vstřícný krok, jak dovolenou v termínu „získat“…
   Zaměstnavatel si zástup samozřejmě sám zajišťuje, ale zase by nemusel vyhovět v termínu, takže zvažte, co je pro Vás výhodnější.

 18. Honza napsal:

  Dobrý den ,prosimvás mám dotaz ,30 ,6 ,2011 končím v práci ,podal jsem výpověd ,a zbývá mi 15 dní dovolené ,na kterou jsem chtěl jít od zítřka ,vše jsem nahlásil asi před týdnem ,byl o tom uvědomělí můj mistr i sekretářka ,ředitele jsem nezastih.A dnes mi bylo řečeno že mi jí nedá protože má právo rozhodnout kdy ,dnes je 7 ,6 ,2011 ,a já končím za 23 dní ,chci se zeptat pokud končím ,mám právo si vybrat dovolenou nebo mi jí může zakázat.A držet mě tam až do konce měsíce ,bez nároku vybrat si zbytek dovolené.Děkuji.

  • petra napsal:

   Dobrý den Honzo,
   zaměstnavatel Vám skutečně nemusí dovolenou povolit ve Vámi vybraném termínu. Pokud by nedošlo k čerpání do konce pracovního poměru, dostal byste ji proplacenou s poslední mzdou.

 19. Grammetbauer napsal:

  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat, jak je to s dovolenou u pedagogických pracovníků, a kolik musí pracovník přímo odučit, aby měl nárok na osm týdnú dovolené.
  Děkuji

 20. Vendula napsal:

  Dobrý den,pracuji v sociálních službách jako ošetřovatelka,na kolik dní dovolené mám nárok když pracuji v nepřetržitém provozu a 37.5h týdně.díky Vendy

 21. Kamila napsal:

  Dobrý den,
  prosím o malou radu….jsem zaměstnaná u firmy od 1.4.2010 a 31.6.2011 zde končím pracovní poměr. Pokud požádám zaměstnavatele o proplacení zbylé dovolené, musí mi vyhovět nebo mi může nařídit si dovolenou vybrat?
  Děkuji za radu

  • petra napsal:

   Dobrý den Kamilo,
   zaměstnavatel Vám může nařídit si zbylou dovolenou vyčerpat před skončením pracovního poměru. Pokud se tak nestane, bude vám proplacena.

 22. Lucie R. napsal:

  Dobry den.Pracuji na pravidelny 12h.turnus,kratky dlouhy tyden.Lonsky rok mi bylo strhavano za jeden den dovolene- 1 den dovolene.Od toho to roku to je 1,5 dne dovolene za 1 den dovoleny.Proc tomu tak je . . .

  • petra napsal:

   Dobrý den Lucie,
   dovolená se přepočítává podle počtu směn, které za rok odpracujete.
   Viz ZP: Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

   Je to tak tedy pravděpodobně správně.

   Zde najdete postup, jak spočítat nárok na dovolenou: http://osz.cmkos.cz/CZ/Z_tisku/Bulletin/03_2009/21.html

 23. Magda napsal:

  Dobrý den,
  poslední den v měsíci jsem dostala rozpis směn na další měsíc a zjistila jsem,že jsem dostala dovolenou. Jaká je doba kdy mi zaměstnavatel musí oznámit předem,že mi bude dána dovolená.Kdy má dostat zaměstnanec rozpis směn na další měsíc. Děkuji za odpověd .Magda

  • petra napsal:

   Dobrý den Magdo,
   určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

   ZP: Rovnoměrné a nerovnoměrné rozvržení pracovní doby a jiná úprava pracovní doby
   § 84
   (1) Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba nerovnoměrně rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

 24. lukas napsal:

  Dobrý den,
  pracoval jsem u zaměstnavatele několik let,smlouva na neurčito jenze ten ji prodal,od 1,3,2011 firma patri novemu majiteli skterym mam sepsanou novou smlouvu na dobu neurcitou se skusebni dobou na 3mesice a dovolenou 16,5dnu.Zajimalo by me kolik dni dovolene mi ma proplatit byvaly zamestnavatel za cely leden-unor.Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Lukáši,
   asi nebudete mít odpracováno 60 dnů potřebných pro nárok na poměrnou část dovolené, takže Vám bude náležet dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů. Záleží na počtu odpracovaných směn a jaký jste měl roční nárok na dovolenou.

 25. Zdenka napsal:

  Dobrý den, mám dotaz ohledně dovolené. Jsem v pracovní neschopnosti od 6.12.2010 dosud, nastoupím do práce zřejmě 1.6.2011.Jkou dobu trvání mám nárok na dovolenou, kterou máme určenu 25 dní. Děkuji.

  • petra napsal:

   Dobrý den Zdenko,
   protože nemáte v letošním roce odpracován potřebný počet směn, zatím nárok na dovolenou nevzniká.

 26. Evžen napsal:

  Dobrý den mám několik otázek,
  manželka pracuje od 20.9.2010 na 12hod směny na tzv. krátký a dlouhý týden (nepřetržitý provoz).
  – Kolik dní má ročně nárok na dovolenou a jak (zda písemě) a kdy (jak dopředu) může o ni zaměstnavatele požádat?
  – Za jakých podmínek jí má zaměstnavatel dovolenou umožnit?
  – Má být v tomto případě (12h směna) dovolená v celku nebo jen ve dnech kdy má směnu a co když to vyjde na noční?
  – Jak donutit zaměstnavatele aby vůbec dovolenou umožnil…? Odmítá to!
  Děkuji za odpověď.

 27. Milada napsal:

  Dobrý den,
  u nynějšího zaměstnavatele pracuji od 1.12.2010 dosud.K 31.7.2011 chci dát výpověd ze zaměstnání.Zajímalo by mne, na kolik dní dovolené mám nárok.Předem děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Milado,
   podle Zákoníku práce:
   § 212
   (1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
   (2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

   V tomto případě tedy za rok 2011 (pokud splňujete výše uvedené) vzniká nárok na 7/12 ročního nároku na dovolenou – pokud máte 4 týdny, pak 7/12 z 20 dnů, tj. 11,5 dne (Jestliže poměrná část dovolené činí necelý den, zaokrouhlí se na půlden).

 28. Petr napsal:

  Dobrý den,
  pracuji u zaměstnavatele několik let, mám smlouvu na neurčito a z loňska mi zbývá 17 dní dovolené kterou mi převedl, chápu dobře že tu starou dovolenou 17 dní musím vybrat do konce letošního října a pokud ne, nastoupit ji povinně od listopadu? Někde jsem se ale i doslechl, že ji musím vybrat do konce letošního dubna a že prý převádění staré dovolené k nové neexistuje – můžete mi toto vyvrátit?

  A ještě takový mini dotaz – zaměstnavatel opakovaně posílá pozdě mzdy, termín je 20. ale on půlku pošle třeba k poslednímu dni v měsíci a druhou půlku např. 10. následujícího měsíce – má na to právo?

  DĚKUJI

  • petra napsal:

   Dobrý den Petře,
   neurčí-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den. Nevyčerpá-li zaměstnanec dovolenou podle věty první ani do konce příštího kalendářního roku, právo na tuto dovolenou zaniká.

   Můžete tedy nastoupit na dovolenou 1.11., ale pokud zaměstnavatel určí čerpání např. během vánočních svátků, je to také v pořádku – jde o to určení do 31. října.

   http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB047

   Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.
   V případě, že by zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, je to důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance. (Tzn. po 15. dnu dalšího měsíce – za duben je mzda splatná do konce května, po splatnosti po 15. červnu).

 29. Simona napsal:

  Dobrý den,původně jsem měla dotaz ohledně dovolené,ale při čtení komentářů jsem pochopila,že si zaměstnavatel může dělat se zaměstnancem co chce takže na co vlastně máme dovolenou,když si ji nesmíme třeba vybrat.A nebo když nám ji zaměstnavatel určí zrovna když ji nepotřebuji.Nám firma nařídila naplánovat dovolenou 15 dní a 5 dní si nechají aby nám ji určily.Většinou ale na to když nám nefungují stroje.Takže když si zaplatím dovolenou a zaměstnavatel si usmyslí že mi ji nemůže dát,tak co potom.To už vlastně nemáme my zaměstnanci žádná práva.Nechápu kdo toto vymyslel.Pak se diví že lidi hodně marodí.Vím,že za to nikdo z normálních lidí nemůže,ale je to…….Proč stále stojí zákoník práce na straně zaměstnavatele.Já pracuji bohužel u vietnamské firmy a musím šlapat brázdu.Pracovat v plísni a špíně,několik let za stejný plat,vykořisťování,buzerace,kupování si pracovní oděv,určování pracovní doby jakože v pondělí řekne zítra jdeš na osmou hod.atd.atd.Pokud něco mám tak se hned hrozí výpovědí.A člověk se ničeho nedovolá a teď ještě ke všemu si nemůžu vzít dovolenou jak by člověk chtěl.Takže na co ji vlastně máme.Máme nárok,ale vlastně nemáme.

  • petra napsal:

   Dobrý den Simono,
   pokud už máte termín dovolené písemně určen zaměstnavatelem a došlo by ze strany zaměstnavatele ke zrušení dovolené, pak Vám vzniká nárok na úhradu vzniklých nákladů (např. zaplacený zájezd apod.).
   DLe ZP: Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.

 30. jan napsal:

  15.10.2011 odcházím do důchodu /ne předčasného/. Ve firmě pracuji 10 let. Za loňský rok mám nevybráno 12 dnů dovolené. Na letošní rok mám nárok na 25 dnů /poměrnou část/.
  Já si chci celou dovolenou vybrat ale zaměstnavatel mě to nechce umožnit s tím že co
  nevyberu mě proplatí po odchodu z práce. Má na to právo ?

 31. jří napsal:

  Má z roku 2010 13 dní dovolené. S mým zaměstnavatelem ale není možná domluva potřeboval jsem si vybrat 2 dny ale on mi řekl že mi je jednodušše nedá že určuje čepáni dovolené on
  existuje nějaký zpusob jak se dovolené domoci

  • petra napsal:

   Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Měl by přihlížet k zájmům zaměstnance, ale skutečně ve finále je na jeho rozhodnutí, kdy Vám dovolenou umožní čerpat.

 32. Anna napsal:

  Dobrý den, nastoupila jsem do práce 3.1.2011 a doposud v práci pokračuji, ale zaměstnavatel mi tvrdí, že za leden na dovolenou nemám nárok, jelikož jsem nenastoupila
  1.1.2011 i když první pracovní den v lednu začínal právě až 3 ledna a já v lednu odpracovala 21 dnu.
  Má pravdu?
  Dík za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Anno,
   zaměstnavatel má pravdu. Neměl by ji v případě, že by Váš předchozí pracovní poměr skončil bezprostředně před nástupem tj. 2.1.

 33. Honza napsal:

  Dobry vecer,chtel bych se zeptat,zda mi muze zamestnavatel naridit dovolenou a hned vsechnu v jednom kuse,coz je 25 dni dovolene najednou.Diky za odpoved

 34. Barbora napsal:

  Dobrý den, mam takovy problem. Od 27.rijna 2010 jsem byla zamestnana ve firme pomoci personalni agentury. Ve firme je 5 tydnu dovolene. Od 1.3. 2011 jsem presla do kmenoveho stavu primo pod firmu. V lednu jsem odpracovala 21 dni a 2 soboty; v unoru jsem odpracovala 20 dni a 3 soboty. (nektere prescasy byly povinne) Tedy jsem odpracovala 46 dni. Agentura mi neprevedla dovolenou, ale ze mi ji proplati, ovsem mi proplatili jen 2 dny, s tim že podle §212 zakoniku prace nemam odpracovanych 60 dni, ale jen 46 a nemam narok na celou dovolenou. Upozornila jsem je, ze bych mela mit dovolenou za odpracovane dny dle §214 zakoniku prace. Po tom mi bylo receno, ze prescasy se nepocitaji jako odpracovane dny. Chtela bych vedet, zda je to pravda. Take bych se chtela zeptat, zda je normalni, ze prechodem do kmenoveho stavu pod firmu jsem vlastne prisla o 2 dny dovolene, i kdyz jsem nic nezameskala, ba naopak pracuji i prescasy. Moc dekuji za odpoved.

  • petra napsal:

   Dobrý den Barboro,
   pokud máte odpracovaných 46 dnů, pak byste měla mít nárok na 2/12 (za každých 21 odpracovaných dnů 1/12) roční dovolené. Z 25 dnů jsou to 4 dny.

   • Barbora napsal:

    Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Jenže v agentuře mi tvrdí, že podle nominálního fondu je za leden a únor pouze 41 dní pracovních dohromady. A že odpracované soboty se nepočítají za odpracované dny pro nárok na dovolenou za odpracované dny.

 35. lada napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem na mateřské dovolené v srpnu bych měla nastoupit po třech letech opět do zaměstnání a slyšela jsem že zaměstnavatel by měl proplatit zákonnou dovolenou i když jsem byla doma s děckem

 36. jiří napsal:

  dobrý večer, kam se obrátit v případě problémů s čerpáním dovolené? zaměstnavatel nám proplatil loňskou dovolenou už v lednu a dozvěděl sem se to až tento týden. a ještě se chci zeptat, jak je to s čerpáním dovolené v případě že zaměstnavatel tvrdí že mi nemůže dát dovolenou, že za mě nemá náhradu. můžu si čerpat dovolenou po 31.10. i na vzdory tomuto kdy já budu chtít?

  • petra napsal:

   Dobrý den Jiří,
   dobu čerpání dovolené určuje podle Zákoníku práce zaměstnavatel:
   § 218
   (1) Zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo, pokud jeho pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok a má-li alespoň na 4 týdny dovolené právo.
   (2) Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené podle odstavce 1 překážky v práci na straně zaměstnance uvedené v § 217 odst. 4 nebo naléhavé provozní důvody, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku
   (4) Neurčí-li zaměstnavatel, s výjimkou případu uvedeného v odstavci 3, zaměstnanci dovolenou podle odstavce 1 ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den. Nevyčerpá-li zaměstnanec dovolenou podle věty první ani do konce příštího kalendářního roku, právo na tuto dovolenou zaniká.

   Zaměstnavatel ale nesmí loňskou dovolenou proplácet – toto je možné pouze při skončení pracovního poměru. Nebo ještě v případě, že byste měl více než zákonné 4 týdny dovolené, pak dovolenou přesahující tyto 4 týdny může zaměstnavatel proplatit, pokud byste si nemohl dovolenou vyčerpat do konce příštího kalendářního roku.

   Takže skutečně loňskou dovolenou byste si mohl vyčerpat od 1.11., letošní určuje zaměstnavatel.

   V případě potřeby se můžete obrátit na inspektorát práce.

 37. Dana napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Jestli mám nárok na proplacení nové dovolené,když jsem od 1.1,2011 do 13.2.2011 byla v pracovní neschopnosti.A k 28.2.2011 jsem dostala vypoved ze zaměstnání.Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Dano,
   bohužel, pracovní neschopnost a málo odpracovaných dnů – nárok na dovolenou nevzniká.

 38. Pavlína napsal:

  Dobrý den,
  manžel je zaměstnán u současného zaměstnavatele od 1.1.2006, každý rok mu byla prodlužévána smlouva na dobu určitou vždy na rok.
  Teď bude ze současného zaměstnání odcházet.Pracovní poměr bude ukončen 31.3. nebo 30.4.2011.dovolenou ještě manžel letos nečerpal. Na kolik dní dovolené má od současného zaměstnavetele nárok na proplacení?
  Děkuji
  Pavlína H.

  • petra napsal:

   Dobrý den Pavlíno,
   pokud Váš manžel konal práci u tohoto zaměstnavatele alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
   Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

   Takže předpokládám, že to v tomto případě vyjde na těch 60 odpracovaných dnů. Pak tedy nárok bude na 3/12 ročního nároku na dovolenou (zřejmě ze 4 týdnů, pokud není stanoveno více).

   Pokud by bylo odpracováno méně než 60 dnů:
   Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

   Jen dodávám, že není možné takto prodlužovat pracovní poměr na dobu určitou:
   Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží.

 39. Kateřina napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, na kolik dní dovolená mám nárok, vracím-li se v polovině dubna po 3letech mateřské dovolené zpátky do práce? Pracuji jako učitelka v Dětském domově se školou.Děkuji za odpověď.

 40. Miša napsal:

  Dobrý den
  k 31.3 2011 jsem se se zaměstnavatelem rozhodla o ukončení pracovního poměru dohodou.Chcem se zeptat na kolik dny dovolené mam narok? Pracuji Pracuji 12h směny kratky dluhy tyden.Zamestnana som od r. 2009 mam 4 týdny dovolené ročně.
  Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Míšo,
   pokud jste odpracovala alespoň 60 dnů v tomto roce, pak byste měla nárok na poměrnou část dovolené – za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. V tomto případě by se ještě dovolená přepočítala podle počtu směn.

   Pokud by to bylo méně než 60 dnů, pak by Vám náležela dovolená za odpracované dny: Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

 41. Lucie napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala na kolik dní dovolené mám nárok při zkráceném pracovním úvazku /6 hodinový/ za rok. Jestli jsou to 4 týdny nebo se tato doba krátí. Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Lucie,
   u pracovního poměru nehraje velikost úvazku roli při výpočtu nároku na dovolenou (standardně 4 týdny při PP trvajícím celý rok).

 42. Věra Stojaspalová napsal:

  Dobrý den,jsem zaměstnána rok ve firmě EPCOS,ale pod agenturou dělám 12hodinové směny.Agentura mě oznámila,že mám nárok na 14 dnů dovolené,protože mě odečítají zasměnu 1den místo1,5dne.Prýje na to ňáký program,ale já si nejsem jistá jetli to sedí když je dnů 20 a odečítají 1,5dovolené jak to ze zákona .Děkuji za opověď

  • petra napsal:

   Dobrý den paní Stojaspalová,
   rozhodující pro nárok na dovolenou je počet směn.
   Nejdříve se spočítá celkový počet stanovených pracovních dnů (směn) v rámci kalendářního roku, vydělí se počtem týdnů za celé období (pravděpodobně 52 týdnů – 1 kalendářní rok).
   Tento výsledek se vynásobí počtem týdnů dovolené (4 týdny), na které má zaměstnanec nárok.
   Např. 156 směn za rok, 156/52 týdnů – tj. 3 směny připadají průměrně na jeden týden – tedy nárok je na 3×4 dnů. V podstatě tak, abyste měla 4 týdny dovolené, které se pokryjí právě těmi 12 dny…

 43. Jana napsal:

  Dobrý den. Muj zamestnavatel odmitl prevest 2,5 dne stare dovolene z roku 2010 s tím, ze se jedna o vnitrni ustanoveni, ktere starou dovolenou neprevadi. V lednove vyplatní pasce jsem nasla polozku cerpana dovolena: 2,5 dne, kterou jsme samozrejme nemela. (narok byl uveden 22,5 dne) Jak je mozne se proti tomu branit? Je to zákonni, neprevest dovolenou, ale odepsat ji v pasce jako čerpanou bez toho, aby zamestnanec na dovolenou nastoupil? Moc Vam dekuji za odpoved!

  • petra napsal:

   Dobrý den Jano,
   není to v pořádku, nevyčerpanou dovolenou je zaměstnavatel povinen převést. Pokud by nedošlo k čerpání těchto dvou dnů dovolené ani v roce 2011, pak by už skutečně právo na tuto dovolenou zaniklo – ale až v roce 2012. Na pásku a do své evidence je zaměstnavatel povinen uvádět výhradně skutečný stav…

 44. Jana napsal:

  Dobrý den,
  v loňském roce a ještě Leden 2011 jsem byla zaměstnaná, ale přes pers.agenturu. Od Února jsem kmenový zaměstnanec firmy.Z loňského roku jsem měla půl dne dovolené a za Leden 2 dny. Jsem s agenturou ve sporu, jelikož jsem byla v Lednu 4,5 hod u lékaře na propustku, agentura tvrdí, že tím pádem ztrácím nárok na ty 2 dny dovolené, nechce mi je proplatit.
  Prosím o vysvětlení této situace.
  Děkuji Jana

  • petra napsal:

   Dobrý den Jano,
   nevidím důvod, proč byste měla přijít o dva dny dovolené. Jak to agentura zdůvodňuje?

   • jana napsal:

    Dobrý den,
    důvodem ztráty těch dvou dnů dovolené je má návštěva u lékaře dle agentury zákoník práce §212. Chci se zeptat, krátí se návštěvou u lékaře dovolená? Agentura tvrdí, že ANO. Prosím poraďte mi jak mám dále tuto situaci řešit.
    Děkuji mockrát Jana

    • petra napsal:

     Dobrý den Jano,
     § 212 toto vůbec neřeší: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast9h2.aspx

     Relevantní je nařízení vlády č. 590/2006 Sb.:
     Vyšetření nebo ošetření
     a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
     b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

     Pokud by Vám agentura chtěla krátit dovolenou, pak by to muselo být podle § 223. Dovolenou by Vám v tomto případě mohli zkrátit o 1-3 dny jen v případě, že by šlo o neomluveně zameškanou směnu (pracovní den).

     Můžete zkusit situaci řešit přes inspektorát práce.

     • jana napsal:

      Dobrý den,
      chtěla bych Vám poděkovat. Moje otázky a Vaše odpovědi jsem poslala e-mailem do agentury a najednou mi bude dovolená proplacená. Asi se polekali, že bych to skutečně řešila přes inspektorát práce.
      Ještě jednou mockrát děkuji za pomoc.
      Přeji hezký zbytek slunného dne
      Jana

 45. Vlasta napsal:

  Kolik se na jeden den dovolené počítá hodin a může zaměstnavatel určit že pondělí až čtvrtek bude proplácet 8,5 hodiny a v pátek 6 hodin?

  Děkuji za odpověď

  Vlasta

 46. Marta napsal:

  Dobrý den,
  v minulém roce jsem odpracovala pouze první 2 měsíce, od 4.3.2010 jsem v prac. neschopnosti (prac. úraz), zajímalo by mě zda mi vznikl nárok na dovolenou a v případě, že ano, kolik dnů.
  Jelikož nám zaměstnavatel přikázal do konce dubna vybrat starou dovolenou a týden nové dovolené, již mám 2 dny vybrané, pokud mi nevznikl nárok na dovolenou budu z toho mít nějaké problémy?
  Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Zaměstnavatel může dovolenou krátit takto: za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu.

   Protože Váš pracovní poměr trval k tomuto zaměstnavateli po celý rok, musí Vám být poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů.

   Takže je potřeba spočítat zameškané směny, z toho vypočíst o kolik dnů může být dovolená krácena. Nesmí se zkrátit na méně než 2 týdny.

 47. Jana napsal:

  Dobrý den,
  má zaměstnavatel povinnost proplatit mi nevyčerpanou dovolenou za rok 2010,pokud jsem o to písemně požádala?

  • petra napsal:

   Dobrý den Jano,
   zaměstnavatel může nevyčerpanou dovolenou proplatit pouze v případě ukončení pracovního poměru. Pokud zbylou dovolenou nevyčerpáte do konce tohoto roku, právo na ni zaniká.

   • Eva napsal:

    Pokud v průběhu roku ukončím prac. poměr dohodou a zbyde mi např. 10 dnů dovolené – jak se v tomto případě postupuje. Mám nárok na proplacení dovolené?

    • petra napsal:

     Dobrý den Evo,
     ano, pokud zaměstnavatel nenařídí čerpání dovolené před skončením pracovního poměru.

 48. zdenek nechvile napsal:

  do ktereho dne musim vybrat dovolenou za rok 2010.

  • petra napsal:

   Dobrý den,
   podle Zákoníku práce:
   Neurčí-li zaměstnavatel dovolenou ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den. Nevyčerpá-li zaměstnanec dovolenou podle věty první ani do konce příštího kalendářního roku, právo na tuto dovolenou zaniká.

 49. lukáš napsal:

  Chtěl bych se zeptat,jestli má zaměstnavatel právo určit mi celou dovolenou,a nebo jestli může jenom část a zbytek záleží na mě kdy si jí vyberu.Předem děkuji

 50. Alena napsal:

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat na čerpání dovolené. Mám nárok při čerpání dovolené i na volnou sobotu a neděli? Stává se, že zaměstnanec má dva týdny dovolené a všechny tři víkendy musí do práce.

  Děkuji za odpověď Alena

  • Marek napsal:

   Týdnem dovolené se rozumí 7 dní, tj. 5 dní dovolené + víkend. Při dvou týdnech dovolené to je 10 dní + 2 víkendy.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.