Zákoník práce: Rozvázání pracovního poměru

Vydáno 19.srpen 2014 v 01:53, redakce, 614 komentáře

Podmínky rozvázání pracovního poměru upravuje Zákoník práce (Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce). Pracovní poměr na dobu neurčitou může být rozvázán čtyřmi způsoby: dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením a zrušením ve zkušební době. Pracovní poměr na dobu určitou navíc i uplynutím sjednané doby.

Ukončení pracovního poměru dohodouBusinessman with paragraph symbol

Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být uzavřena písemně (ústní dohody jsou neplatné). Na žádost zaměstnance musí zaměstnavatel uvést i důvody rozvázání pracovního poměru. Pracovní poměr pak končí sjednaným dnem.

Ukončení pracovního poměru výpovědí

Výpovědí může rozvázat pracovní poměr zaměstnavatel i zaměstnanec. Výpověď musí být vyhotovena písemně a doručena druhé straně. Zaměstnanec má ze zákona právo ukončit pracovní poměr výpovědí z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu.
Zaměstnavatel je na tom podstatně hůře. Zaměstnavatel totiž může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52 a nesmí důvod dodatečně měnit.
Pracovní poměr pak končí uplynutím výpovědní doby, která činí nejméně dva měsíce (stejně pro zaměstnance i zaměstnavatele). Začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Výpověď zaměstnanci podle paragrafu 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď podle paragrafu 52 jen z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným,
d) nesmí-li zaměstnanec dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr,
h) poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem jinou povinnost zaměstnance stanovenou v § 301a, který zaměstnanci ukládá povinnost pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy a spolupracovat s ostatními zaměstnanci.

Okamžité zrušení pracovního poměru

Podle paragrafu 55  může zaměstnavatel pracovní poměr okamžitě zrušit, pokud byl zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin (trest musí být nepodmíněný – odnětí svobody nejméně 6 měsíců resp. 1 rok dle povahy činu). Další a častější důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru nastane, pokud zaměstnanec poruší povinnosti vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit podle paragrafu 56 rovněž ve dvou případech. Pokud nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil přechod na jinou vhodnou práci (do 15 dnů od předložení zdravotního posudku) nebo pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Okamžité zrušení pracovního poměru musí být vyhotoveno písemně a musí obsahovat jeho důvod.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době podle § 66

Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Odstupné

Výše odstupného závisí na způsobu, jakým byl pracovním poměr rozvázán. Při výpovědi dané zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) přísluší zaměstnanci při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Více o odstupném.

Úplné znění zákona najdete zde.

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Rozvázání pracovního poměru”

 1. Anna napsal:

  Dobrý den chci se zeptat jsem zaměstnaná druhým rokem a smlouvu mam na určito do 30.4.2011 v praci se vyskytly problémy vyplata nechodí v čas a prace je také malo takže neplním jako dřív našla jsem si jinou praci ale zaměstnavatel nechce ukončit pracovní poměr dohodou a vyhrožuje mi soudy co mam dělat?

  • petra napsal:

   Dobrý den Anno,
   můžete podat výpověď, ale tam je dvouměsíční výpovědní doba (začíná běžet následující měsíc), takže byste byla volná pouze o měsíc dřív.
   Ještě je možnost okamžitě zrušit pracovní poměr v případě, že zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (termín splatnosti je dokonce následujícího měsíce – např. za prosinec je to do konce ledna, po splatnosti až po 15. únoru).
   Bohužel pokud nepřistoupí zaměstnavatel na dohodu, jiná možnost není.

 2. Zdena Olivová napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za odpověď.

 3. Martina napsal:

  Dobrý den,prosila bych o radu.Pracuji ve firme u stroje 2,5 roku,smlouvu mám na dobu neurčitou.Během této doby jsem dvakrát marodila se zádama .Po prvních čtyřech měsících marození mi byl přiznán invalidní důchod prvního stupně,po tomto přiznání jsem žádala o upravení smlouvy(doposud tak nebylo učiněno).Pak jsem omarodila podruhé a když jsem se teď opět po čtyřech měsících vratila do práce,tak hned po příchodu mi bylo zděleno,že takhle by to nešlo a že mě musí propustit.Byla mi předložena dohoda o rozvázání pracovního poměru z důvodu dlouhodobě nepríznivého zdravotního stavu,(nějaký paragraf 49),kterou jsem nepodepsala s tím,že pokud mě chce propustit,tak jedině s s dvouměsíční výpovědní lhůtou,ale nevím,jestli s nárokem na odstupné.Na to mi bylo sděleno,že si teď mám vybrat starou dovolenou,stavit se pro formulář o posouzení zdravotního stavu,se kterým si mám dojít k doktorce a nechat vyplnit a dle toho posudku bude asi zřejmě napsaná výpověd. chtěla bych se zeptat-pokud v posudku bude napsáno,že tuto práci můžu vykonávat s podstatně menšími nároky,jaký důvod bude udán ve výpovědi a je nárok na odtupné?Pokud v posudku bude napsáno,že tuto práci nemůžu vykonávat,tak nárok na odstupné není?Děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Martino,
   § 49 je dohoda o rozvázání pracovní poměru. Pokud jste na ni nepřistoupila, pak Vám bude zřejmě zaměstnavatel dávat výpověď podle § 52e) s dvouměsíční výpovědní dobou. Nárok na odstupné není.

   § 52 e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

   Jiná situace by byla, kdyby šlo nemoc z povolání:
   § 52 d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
   Pak je nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.

 4. Zdena Olivová napsal:

  Dobrý den, prosila bych o radu, mám výpověď dohodou k 31.1.2011 – v současné době jsem nemocná – bude mi ukončen PP k tomuto datu nebo až po ukončení prac.neschopnosti. A po tomto datu se přihlásit na PÚ?
  Děkuji za brzkou odpověď.

  • petra napsal:

   Vážená paní Olivová,
   jen upřesním – pracovní poměr může ukončen buď dohodou nebo výpovědí – předpokládám tedy, že jde o dohodu. Pak pracovní poměr skončí 31.1.2011, jak je v dohodě uvedeno.
   Na ÚP Vás zaregistrují až nebudete pobírat nemocenskou.

 5. David napsal:

  Dobrý den,

  chci se zeptat, dnes jsem skončil u zaměstanvatele dohodou, ale on po mě chce nahradu škod, které se staly během práce ve zkušební době, v prac. smlouvě je uvedeno, že jsem si měl zřídit tzv. pojistku na blbost, kterou jsem si nestihl zřídit. Pracoval jsem u zaměstnavatele celkem 4 měsíce. Může po mně chtít náhradu škody, které vznikly ve zkušební lhůtě?

  Moc děkuji za odpověď s pozdravem David

 6. Alice napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych požádat o radu.

  Před Vánocemi mi byla předána výpověď ve zkušební době dle §66 k 31.12.10 s tím, že tento den pracovní poměr končí.

  31.12. jsem onemocněla a lékař mi vystavil neschopenku. Zaměstnavatel mi teď tvrdí, že prac. poměr skončil k 31.12. a že nemám nárok na proplacení prvních 14 dnů neschopnosti zaměstnavatelem.

  Můžete mi prosím poradit?

  Děkuji

  Alice

  • petra napsal:

   Dobrý den Alice,
   bohužel v tomto případě Vám nemohu odpovědět jednoznačně. Výklady přiloženého paragrafu se liší.
   Diskusi na toto téma najdete zde: http://www.personalni-poradna.cz/dotaz/?id=7126

   § 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
   (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

 7. Dobrý den,
  syn měl uzavřen pracovní poměr na dobu určitou, ten se mu změnil na dobu neurčitou a dnes mu dal zaměstnavatel podepsat pracovní smlouvu jen do 15.3.2011. Tuto podepsal. Je možné takto změnit pracovní poměr bezdůvodně? Pokud by skončil, bude mít nárok na odstupné?
  Děkuji Marcela

  • petra napsal:

   Dobrý den Marcelo,
   kdyby to syn nepodepsal, tak by to tak jednoduše nešlo. Ale protože to bohužel podepsal, tak zřejmě nebude mít na odstupné nárok (ale samozřejmě záleží na té nové smlouvě).

 8. Pavlína Valášková napsal:

  Dobrý večer paní Petro.Moc děkuji za odpověď.Ještě bych chtěla dodat,jednu věc.Paní,která je na MD,se ještě nevrátila a ani se nevrátí.Odstěhovala se.Děkuji Pavlína

 9. Jirka napsal:

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat.Jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti a firma u který jsem zaměstnaný na dobu neurčitou, se nedávno dostala do likvidace a chtějí po mě podepsat výpověď,prý že už stejně nebudou fungovat.Tak prosím o radu,jestli jí mám podepsat a co se potom pro mě změní,myslím si že nemocenské dávky my asi bude stále vyplácet OSSR ale nevím jestli mám nárok na nějaké odstupné i když vím, že už firma nemá žádný majetek..děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Jirko,
   pokud dostanete výpověď, měl by tam být uveden jako důvod § 52a) – zrušení zaměstnavatele.
   Máte nárok kromě dvouměsíční výpovědní doby i na odstupné.

   Nemocenské dávky Vám určitě už teď vyplácí OSSZ (píšete, že jste v dlouhodobé pracovní neschopnosti) a tak by to bylo i dál. Pak po ukončení nemocenské byste se hlásil na ÚP v případě, že byste neměl novou práci.

   Přikládám odkaz na stránku Ministerstva práce a soicálních věcí, kde je vysvětleno, jak postupovat při insolvenci zaměstnavatele.
   http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava/

 10. Pavlína Valášková napsal:

  Dobrý den,prosím poraďte mi.Jsem v pracovním poměru na dobu určitou,bez udání datumu ukončení.Ve smlouvě je napsáno:Pracovní poměr se sjednává na dobu: určitou MD,RD a ostatní absence pí.Novákové.V pracovní naschopnosti jsem od 14.6.2010 a budu ještě v lednu 2011.Jsem po operaci.Dne 7.1.2011 jsem se měla dostavit do práce,kde mi bylo zděleno,že k 31.12.2010 semnou zaměstnavatel ukončuje prac.poměr.Musí být udán datum na ukončení PP na dobu určitou? Já ho ve smlouvě nemám.Děkuji za odpověď.Můžu se nějak bránit? Pavlína

  • petra napsal:

   Dobrý den Pavlíno,
   Váš pracovní poměr skončí návratem zaměstnankyně, která byla na MD a RD. Pokud se tak stalo, pak je pracovní poměr opravdu ukončen.

 11. Jana Haubeltová napsal:

  Dobrý den,chtěl jsem se zeptat. 30.1.2011 mám nastoupit po rodičovské dovolené do práce.(malá má 30.1.2011 tři roky). Před nástupem na mateřskou jsem pracovala ve dvousměnném provozu. Nyní ale nemohu nastoupit na dvousměnný provoz, jsem sama s dítětem a nemám nikoho kdo by se mi o malou postaral, když bych byla odpoledne v práci. Zaměstnavatel, ale určitě nebude mít možnost mě zaměstnat na jednu směnu z důvodu provozních.Jinak mé původní místo i stále drží.Asi mi předá výpověď, a ani nebudu mít nárok na odstupné? Chci se zeptat podle jakého paragrafu bude předána výpověď a jak budu vedená v době výpovědní lhůty. Budu mi tato doba výpovědní lhůty nějak placená nebo bude dáno neplacené volno? Moc děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Jano,
   doporučuji požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby s odkazem na § 241 Zákoníku práce.
   (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
   (2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
   (3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

   Pokud by vážné provozní důvody bránily požadované úpravě pracovní doby, pak byste bohužel musela dát výpověď. Výpovědní dobu byste musela odpracovat nebo se domluvit se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou k vyhovujícímu datu.

   Rozhodující jsou výše zmíněné provozní důvody, které nemohu posoudit.

 12. Zlata napsal:

  Dobrý den,mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou,kvůli chronickým problémům se zády,které trvají už rok jsem si zažádala o invalidní důchod,bylo mi přiznáno omezení 2 stupně (poloviční inv.důchod) v této chvíli dobírám zbylou dovolenou a od 5 ledna bych měla jít zpět do práce.Problém je v tom,že kvůli svému omezení nebudu moci vykonávat původní práci,tak jsem se chtěla zeptat jaké mám teď možnosti,jestli mi musí zaměstnavatel nabídnout lehčí práci nebo mě může propustit a jestli mám poté nárok na odstupné děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Zlato,
   zaměstnavatel Vám bohužel může dát výpověď:
   e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

 13. Pavel Vejr napsal:

  Dobrý den,zaměstnavatel mi vyplatil jen část mzdy.Mohu podat výpověď dle par. 56 děkuji

  • petra napsal:

   Vážený pane Vejre,
   ano, můžete.
   Viz zákon: b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).

   Jen pozor, aby mzda byla skutečně po termínu splatnosti…

 14. Vlasta napsal:

  Dobrý den, ještě chci dodat k předešlému dotazu, že zapůjčené věci jsou na pracovišti, doma je nemám a šlo by jen o podpis. Myslím si, že je to ze strany mého nadřízeného schválnost a dokonce si myslím, že pokud bych tam v uvedené datum zašla, že by na mě poslal kontrolu. Děkuji za odpověď. Vlasta

 15. Jana Nyklová napsal:

  Dobrý den, prosím o radu. Dne 30.11.2010 mi měla skončit 2-měsíční výpovědní lhůta (výpověď daná zaměstnavatelem dle §52 odst.g)). Ode den 30.11. jsem v PN, která stále trvá. Mám nárok na náhradu ze strany zaměstnavatele? Bylo mi řečeno, že při tomto důvodu rozvázání prac.poměru se pracovní poměr neprodlužuje o dobu prac.neschopnosti

 16. Vlasta napsal:

  Dobrý den, prosím poraďte mi. Jsem v pracovním poměru na dobu určitou do 31.12.2010. Jsem v dlouhodobé prac. neschopnosti a budu ještě v lednu. Zaměstnavatel mě smskou vyzval, abych přišla vrátit zapůjčené věci 23.12.,jinak mi za jejich nevrácení strhne fin.částku z výplaty za12.měsíc. Přitom mi nemocenskou už zaměstnavatel nevyplácí. Jak se můžu bránit? Ještě se chci zeptat, i když mám smlouvu na dobu určitou, tak jestli se nemocí prac. smlouva prodlužuje a kdy mám jít podepsat ukončení prac. poměru a tím pádem také odevzdat věci? Moc za radu děkuji.

  • petra napsal:

   Dobrý den Vlasto,
   pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby (nemoc na to nemá vliv). Ukončení není nutné podepisovat.

 17. Bohuslava Nováková napsal:

  Dobrý den,
  uzavřeli jsme se zaměstnanci v letošním roce DPP do 31. 12. 2010. Nyní v prosinci jsme zjistili, že práce bude pokračovat i v roce 2011. Je možné udělat jen změnu DPP nebo musíme uzavřít novou DPP (druh práce i podmínky budou stejné). Přijde mi divná formace „Dohoda o změně dohody o provedení práce“, nebo jak je možné prodloužit DPP, jak by to mělý být formulované. Děkuji.

  • petra napsal:

   Vážená paní Nováková,
   je možné provést změnu původní smlouvy (DPP). Příslušná dohoda o prodloužení původní dohody o provedení práce by měla obsahovat specifikaci smluvních stran, specifikaci původní dohody, rozsah prodloužení.
   Samozřejmě v rámci limitů počtu hodin pro DPP. Jako jednodušší se mi ale jeví uzavření nových dohod.

 18. Alena napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nevíte jaké změny budou v Zákoníku práce od roku 2011. Četla jsem že pokud bude zaměstnanec na místě na které nesplňuje vzdělání a prokáže schopnosti, může tam zůstat. Jde mi o to co by nastalo v případě Armády české republiky, kdy by mi bylo zrušeno místo na které splňuji vzdělání (vyučení) a bylo by volné místo s požadovanou maturirou, kterou já nemám. Může mě zaměstnavatel na takové místo přesunout i když požadované vzdělání nemám ? Nyní platilo že byla udělena vyjímka na 4 roky, od toho se snad má upustit. Proto se ptám zda mohu takové místo dostat. Děkuji

 19. Lucie napsal:

  Dobrý den, Petro,
  opět potřebuji Vaši radu 🙂 Manžel pracuje u firmy 5 let, smlouvu má na dobu neurčitou. Firma nyní přešla na s. r. o. a zaměstnavatel chce dát všem zaměstnancům nové smlouvy na dobu určitou. Chci se zeptat, jestli když firma přešla na s. r. o. je zapotřebí nové smlouvy (zda by nestačila jen změna v dosavadní smlouvě) a jestli opravdu může zaměstnavatel dát nyní smlouvu na dobu určitou. děkuji Lucie

  • petra napsal:

   Dobrý den Lucie,
   vůbec není nutné podepisovat žádnou novou smlouvu, protože původní smlouvy zůstávají platné. Manžel má nárok na přesně stejné podmínky. Pokud podepíše novou smlouvu, měla by být pro něj vyhovující. Pokud se mu změny v nové smlouvě nelíbí, vůbec to nemusí podepisovat!
   Samozřejmě pak lze očekávat i reakci ze strany zaměstnavatele – občas se stává, že zaměstnanec, který nepodepíše novou smlouvu, dostane výpověď např. pro nadbytečnost (pak je nárok na 3-měsíční odstupné a 2-měsíční výpovědní dobu).
   Doporučuji posoudit všechny faktory a okolnosti (zájem u firmy zůstat, možnosti dohody se zaměstnavatelem, práce v okolí atd.), než se rozhodnete. Smlouva na dobu určitou má samozřejmě nevýhodu v tom, že končí uplynutím doby a není nárok na odstupné. Navíc ji nelze použít déle než na dva roky.
   Přeji, ať to dobře dopadne…

 20. Jiří napsal:

  Dobrý den,

  pracuji na pozici manažera exportu s výrobky, kde nalezení zahraničního zákazníka a uzavření dohody běžně trvá několik měsíců a nelze zde stanovit žádné termíny, podle kterých by bylo možné objektivně posoudit, zda celý proces trvá příliš dlouho. Přesto jsem v průběhu roku uzavřel několik kontraktů. Včera mě však zaměstnavatel oznámil, že se mnou dále nepočítá nabídl mně ukončení pracovního poměru dohodou s tím, že mně zaplatí dva měsíce jako odstupné. Oficiální důvod mně dosud nebyl sdělen. Nikdy jsem v minulosti nebyl písemně upozorněn na jakékoliv problémy, dokonce mně byly nedávno přiznány odměny za uzavřené obchodní případy. Proto nevím, jaký důvod ke zrušení pracovního poměru
  může zaměstnavatel uvést. Bojím se však toho, že když dohodu odmítnu, zaměstnavatel rychle vyrobí nějaký vytýkací dopis a bude chtít zrušit pracovní poměr na základě paragrafu f, případně g, aby se vyhnul vyplacení odstupného. Prosím o informaci, jak se v tomto případě efektivně bránit.
  Děkuji za odpověď. Jiří

  • petra napsal:

   Dobrý den Jiří,
   rozumím Vaší situaci. Pokuste se dohodnout se zaměstnavatelem na vyšším odstupném, na dohodu můžete žádat až 5-násobek mzdy (2 za výpovědní dobu a 3 jako odstupné). Kdyby Vám dal zaměstnavatel výpověď, tak by musel nejspíš pro nadbytečnost. Pokud se by stalo, že bude chtít jako důvod uvést některý z Vámi zmiňovaných paragrafů, pak bych rovnou zaměstnavatele písemně informovala, že výpověď je neplatná a že požadujete další zaměstnávání. A pak nezbývá než kontaktovat právního zástupce. Většina firem nakonec raději přistoupí na dohodu, protože pro ně je soudní spor velké riziko. V případě, že byste uspěl, museli by Vám nahradit mzdu za celou dobu trvání sporu a to je někdy řádově i na roky. Spory navíc častěji dopadají ve prospěch zaměstnanců.
   Ale situaci ve Vaší firmě můžete posoudit jen Vy sám, jaké dohody je reálné dosáhnout a jaké ne. Také samozřejmě záleží na vaší chuti pouštět se do soudního sporu apod.

   • Jiří napsal:

    Ještě jednou dobrý den, Petro. Dohodu s dvouměsíčním odstupným jsem odmítl (firma tvrdí, že víc si nemůže dovolit) a tak přišly na řadu odvetné kroky ze strany zaměstnavatele – okamžitě jsem musel odevzdat auto, notebook, bylo mně nařízeno, že musím být celou pracovní dobu v kanceláři, přestože dosud bylo mým úkolem být často v terénu a vyhledávat nové obchodní příležitosti a bylo mně zakázáno bez předchozího výslovného souhlasu nadřízeného komunikovat se stávajícími nebo potenciálními obchodními partnery. Výpověď dosud v ruce nemám, ale bylo mně řečeno, že důvodem bude něco ve smyslu neuspokojivých pracovních výsledků. Znovu podotýkám, že jsem dosud na žádné problémy nebyl písemně upozorněn a považuji to za účelový pokus zbavit se povinnosti vyplatit mně odstupné. Stále však musím počítat s tím, že zaměstnavatel bude hledat nové záminky. Vím, že budu muset výpověď napadnout u soudu a asi si vzít právníka, ale zajímal by mně ještě jednou Váš názor na tuto situaci. Děkuji za odpověď.

    Jiří

 21. MICHAELA napsal:

  Dobrý den,potřebovala bych poradit,pracovala jsem 9,5roku ve Sparu,zaměstnavatel si mně zavolal a řekl mi,že není s mojí praci spokojen a že mně přeřazuje na jiné místo a to do úseku uzenin,já jsem toto odmítla,poněvadž je vtomto úseku chladno a mám problémy se zády,načeš mně bylo řečeno,že tedy se mnou rozváží pracovní poměr dohodou,já jsem ztoho byla šokována po 9 letech poctivé práce,a ,dohodu jsem podepsala a hned druhý den jsem zašla na ortopedii a se zády jsem nemocná.ovšem vznikl tady problém od nového roku,kdo podepíše rozvázání pracovního poměru dohodou,dostane od PU,pouze 45%náhrady mzdy,ale když ted chci aby mně PU zaregistroval tak ten mi tvrdí,že nejdřív musím ukončit neschopenku a potom můžu být zaregistrován ještě vtomto roce.poněvadž kdo se zaregistruje ještě letos dostane od PU60%náhrady,prosím o radu.děkuji moc Míša

  • petra napsal:

   Dobrý den Míšo,
   jde o to, že Vás skutečně na ÚP nemohou zaregistrovat dokud budete na nemocenské. Nastal by souběh nemocenské a dávek v nezaměstnanosti a to není možné. Bohužel. Záleží, kdy skončíte nemocenskou… Tak, jak Vám řekli na ÚP.
   Moc mě mrzí, že jste přišla o práci. Ale uvidíte, že se brzy vyskytne něco nového a třeba budete v nové práci i mnohem spokojenější.

   • Michaela napsal:

    Děkuji za odpověd,Míša

   • Michaela napsal:

    Děkuji za vyčerpávající odpověd a přeji příjemné prožití vánočních svátků a všechno nejlepší v novém roce.
    Nový zákon, rozvázání pracovního poměru dohodou bude v případě evidence na UP místo 60%podporypouze 45% a to od 1.1.2011. v tomto případě nikdo neví z které strany byl vyvíjen nátlak na dohodu/tento zákon je nesmysl,postihuje pracovcníka a dává možnost zaměstnavateli,aby využil šoku pracovníka a dohodu podepsal

 22. jira napsal:

  dOBRY DEN,POTREBOVAL BYCH PORADIT,PRACOVNI SMLOUVA MI BYLA UKONCENA K 30.11.2010,Z DUVODU NEDOSTATKU PRACE,PREZ ZIMU SE NAHLASUJI NA URAD PRACE A PAK ME OPET ZAMESTNAVATEL ZAMESTNA,ALE MAM JIT NA CHIRURGICKY ZAKROK A NEVIM KDYZ PUJDU MARODIT NA FIRMU,PROTOZE JSEM V OCHRANE LHUTE,JESTLI MI BUDE VYPLACENA NEMOCENSKA DAVKA?PROTOZE JSEM BYL DNES U LEKARE A CHTEL ME VYPSAT NESCHOPENKU HNED,ALE NEVIM JESTLI MI TO BUDE VYPLACENO,KDYZ MI DNES ZDELILI NA URADE PRACE,ZE BYCH NEMOCENSKOU NEPOBIRAL,ZE NA NI NAROK MIT NEBUDU,TAK TED NEVIM CO MAM DELAT VE STREDU MAM JIT NA ZAKROK A NEVIM KDO ME BUDE VYPLACET A KAM SE MAM NAHLASIT.DEKUJI LADA

  • petra napsal:

   Dobrý den,
   nemocenské náleží rovněž v případech, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo po skončení pojištěného zaměstnání v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta v případě uplatňování nároku na nemocenské činí 7 kalendářních dnů ode dne skončení zaměstnání, které zakládalo účast na nemocenském pojištění. U zaměstnání kratších než 7 kalendářních dnů činí ochranná lhůta pouze tolik dnů, kolik činilo toto poslední zaměstnání.

   Nerozumím, proč Vás informovali na ÚP, že nebudete mít nárok na nemocenskou…. Podle mého názoru byste na ni měl mít nárok od 15. dne nemoci a tyto dávky by vyplácela OSSZ. Jen musíte stihnout 7-denní ochrannou lhůtu (viz výše).

   • jira napsal:

    DOBRY DEN,DEKUJI ZA ODPOVED,MEL SEM SMLOUVU NA URCITOU DOBU A PRY MARODIT MUZU JIT,ALE NEBUDE MI VYPLACENA NEMOCENSKA DAVKA,BYLA NA URADE MLADA SLECNA,TAK TED NEVIM CO MAM UDELAT U DOKTORA JSEM BYL,ZAPIS TAM MAM,ALE NEVIM JESTLI SI MAM NECHAT VYPSAT NESCHOPENKU,ABYCH NEBYL DOMA ZA DARMO.DEKUJI

 23. Renata napsal:

  Dobrý den.
  prosím o radu.Nastoupila jsem do zaměstnání na dobu neurčitou dne 1.10.2010 se zkušební dobou 2 měsíce,která právě uplynula. Pracovní dobu ve smlouvě mám stanovenou 5-ti denní s osmihodinovou pracovní dobou-obchodní zástupce.Obchodního zástupce ale nedělám a jsem na obchodě jako prodavačka,což se mi nelíbí a na tom jsem se se zaměstnavatelem nedohodla.Na obchodě je pracovní doba PO-PÁ:9-12 ,13-18 hod. a soboty 9-12 hodin,pracuji tedy týdně 3 hodiny přesčas(všechny soboty).Mám fixní plat (11.600,-Kč).Soboty placené nemám,o příplatcích nemluvě.Proto bych se rády zeptala-pokud bych podala okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavateli,byla by výpověď platná a měla bych nárok na 3měsíční odstupné?
  Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Renato,
   okamžitě zrušit pracovní poměr určitě nemůžete, protože to jde jen ve dvou případech:
   a) podle lékařského posudku nemůže zaměstnanec dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
   b) zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti

   Obraťte se na zaměstnavatele písemně a vyzvěte ho k přidělování práce podle pracovní smlouvy. Dále jej informujte o tom, že požadujete proplacení přesčasů.

   Škoda, že jste nevyužila možnost zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Teď je to možné dohodou nebo výpovědí z Vaší strany. Pak nárok na odstupné není.

 24. havlova napsal:

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na odstupné, když už jsem podepsala výpověď dohodou. Výpověď jsem dostala od zaměstnavatele, ale chtěl to mít hned podepsané a já v tom šoku z výpovědi jsem mu to podepsala, aniž bych se informovala na odstupné. Mám ještě nějakou šanci to odstupné získat?

  Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den,

   ještě záleží na důvodu rozvázání pracovního poměru. Ale bohužel spíš předpokládám, že to zaměstnavatel napsal tak, abyste nárok na odstupné neměla. Teď už se nedá nic dělat. Bohužel.

 25. Anna napsal:

  Dobrý den,
  prosím velice o radu.Dne 28.11.si mě zaměstnavatel zavolal do své kanceláře,kde mi předložit Dohodu o rozvázaní pracovního poměru k 31.12.,nechtěl mi sdělit důvod,proč mě propouští a nutil mě velice hrubým způsobem podepsat.Výpověď mi nechtěl ani dát do ruky natož si jí vynést z kanceláře,trval na okamžitém podepsání.Já odmítala podepsat a po dvou dnech nátlaku mi bylo řečeno,že to bude pro mne horší.Že mi dají i tak výpověď bez nároku na dvouměsíční výpovědní lhůty,budou mě nyní 14 dní písemně upomínat a pak mi dají okamžitou výpověď.Já ovšem řádně chodím do práce,vykonávám svou práci řádně,nikdy žádné problémy se mnou nebyly ani nechodím pozdě,nemarodím. Mám velice náročnou práci a žádám zaměstnavatele o posilu, stejný problém řešila i paní po které jsem práci převzala a pracovala na mém místě 20 let. Firma bohužel mi nikoho přidělit nechce,že vše musím zvládat sama a dělám denně několik hodin přesčasy.Práce je hodně a to vidí všichni v kanceláři, bohužel firma to tak nevidí.Můžou mi tedy dát výpověď tak rychle, co já vím tak ne…mám určitě nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu,žádala jsem i přeřazení na jinou práci,ale nemají místo.Přesto trvají na ukončení k 31.12., bez výpovědní lhůty a bez odstupného. Můj názor je takový,že až moc jsem bojovala slušně za posilu k sobě do kanceláře až jsem se novému vedení firmy znechutila a nechtějí mě ve firmě. Nastupuji dovolenou,kterou mám nevyčerpanou v tomto roce a to 21.12.-31.12. může mě firma dát výpověd v tak krátké době,před nástupem dovolené a písemně mě 3x upozornit během 21dní nyní v práci a dát mi výpověď bez výpovědní lhůty a dostupného? Děkuji velice za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Anno,
   určitě jste udělala velmi dobře, že jste nepodepsala „dohodu“. Pokud by firma zaslala tzv. vytýkací dopisy, vždy by Vám musela dát přimeřeně času na nápravu… To opravdu podle mého názoru během 14 dnů firma nestihne.
   Máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a ještě odstupné ve výši minimálně tříměsíční mzdy. Takže pokud se s firmou nedohodnete na tom, že Vám dají výpověď podle příslušného paragrafu, pak je informujte, že jste připravena se bránit soudně. Pokud by Vám skutečně chtěli dát okamžité zrušení pracovního poměru nebo výpověď pro paragraf 52g, budou muset dokázat, že k porušování povinností skutečně docházelo… Věřím, že byste měla velmi reálnou šanci uspět (podle toho, co píšete).
   Ještě je možnost obrátit se na inspektorát práce a informovat se tam, jak dál postupovat.

   § 52
   g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

 26. jana napsal:

  Dobry den,chtela jsem se zeptat,stal se mi uraz,kde mi byla uznana castecni invalidita,bylo to v zaucni dobe.Ted mi chce zamestnavatel ukoncit prac.pomer v zaucni dobe,musim se nahlasit na prac.urad,coz nemam narok na odstupne?Dekuji za odpoved.

 27. Petr Blokša napsal:

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jak má zaměstnavatel správně postupovat u rozvázání pracovního poměru ve zkušební době.
  Př. – Jsem zaměstnán u firmy, kterou převzala firma druhá a současně si přivedla své stávající zaměstnance, kteří nahrazují původní osazenstvo. Tuším, že i já mám být propuštěn. Dnešním dnem mi končí tříměsíční zkušební doba a zatím jsem nedostal od nadřízeného písemné vyrozumění o ukončení prac. poměru. Oznámeno mi to bylo včera, zcela nekompetentní osobou, a pouze telefonicky. Lze se dnes výpovědi ve zkušební době elegantně vyhnout? Třeba nástupem na nemocenskou? Děkuji.

 28. Maceček Josef napsal:

  Dobrý den.

  Dotaz: Existuje možnost zrušení dohody o ukončení pracovního poměru?Sdělte mi prosím podle hjakého § zákoníku práce.

  • petra napsal:

   Dobrý den,
   pokud jde o dohodu, stačí sepsat Zrušení dohody o ukončení pracovního poměru.

   V případě výpovědi:
   § 50
   (5) Výpověď, která byla doručena druhému účastníku, může být odvolána pouze s jeho souhlasem; odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním musí být provedeno písemně.
   http://vypoved-vzor.cz/odvolani-vypovedi/

   V obou případech musíte volit písemnou formu.

 29. Lucie napsal:

  Dobry den chtela jsem se zeptat:kdyz mam smlouvu na dobu neurcitou,mohou mi dat dvou mesicni vypoved bez odstupneho?Slysela jsem ze mi muzou nabidnout stejnou praci pod stejnou firmou ale treba v jinem meste abych musela dojizdet,pak kdyz to neprijmu tak budu muset ukoncit pracovni pomer z me strany a to uz bude bez odstupneho.
  Dekuji moc Lucie

  • petra napsal:

   Dobrý den Lucie,
   máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, pokud Vám chtějí dát výpověď pro některý z těchto důvodů:
   a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
   b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
   c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

   Zaměstnavatel Vám nemůže nutit práci v jiném městě a když nepřijmete, použít to jako důvod pro výpověď bez odstupného. Navíc Vás nemůže donutit podat výpověď! Nic s čím nesouhlasíte, nepodepisujte.

 30. Lenka napsal:

  Dobrý den,mám dotaz.Měla jsem výpovědní lhůtu do 31.8.2010. 5dní před ukončením PP jsem měla pracovní úraz.Na neschopence jsem byla do 6.9.2010. Peníze za neschopenku a bolestné jsem ještě nedostala.Když jsem se byla zeptat zaměstnavatele,tak mi bylo řečeno,že mi nemůže proplatit dny po ukončení pracovní smlouvy.A bolestné že mi přijde.Chci se zeptat,jestli mi má proplatit i dny po ukončení pracovní smlouvy a jakého se to týká paragrafu.Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Lenko,
   záleží na tom, jestli jste podala výpověď Vy nebo Vám ji dal zaměstnavatel.
   Pokud Vy, pak je to tak, jak říká zaměstnavatel.

   § 53
   (2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

 31. Věra napsal:

  Dobrý den.Pracuji jako sanitárka v nemocnici.V červenci jsem měla nárok odejít do důchodu, ale nezažádala jsem a pokračuji bez přerušení v pracovním poměru. Nyní zaměstnavatel /státní nemocnice/ snižuje počet pracovníků a oznámil mi, že se mnou počítá do konce července 2011. Když nebudu chtít odejít a zaměstnavatel mi dá výpověď, mám nárok na odstupné? Mám na něj nárok i když odejdu dohodou? Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Věro,
   na odstupné je nárok v případě dohody i výpovědi, ale musí být jednoznačně uveden důvod.
   Podle důvodu pak je nebo není nárok na odstupné. Přikládám plný výklad Zákoníku práce.

   Odstupné
   § 67
   (1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, a zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle § 56, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutím příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své odpovědnosti podle § 367 odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.
   (2) Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek zjištěný podle tohoto zákona.
   (3) Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

   Výpověď daná zaměstnavatelem
   § 52
   Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů
   a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
   b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
   c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
   d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
   e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
   f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
   g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

 32. Miroslava Kubrichtová napsal:

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit.dne 29.10 jsem šla dříve z práce nebylo mi dobře,nedala jsem vedoucímu vědet o svém odchodu protože tady nebyl.On mne sháněl já jsem mezitím jela k lékaři ten mi nic nedal,mne ale bylo špatně.V pondělí jsem šla ke svému lékaři a on mne vystavil neschopenku marodila jsem 3 neděle,neschopenku jsem donesla do práce.Když jsem po marodění přišla do práce hned mne šéf obvinil,že jsem porušila pracovní dobu strhnul mi 2000kč aniž by mne na to písemně upozornil a dostal jsem výpověd k 31.12 a chce to na mne podepsat již nyní má na to právo?

  • petra napsal:

   Dobrý den paní Kubrichtová,
   záleží na tom, jak máte stanovené mzdy – zda je tam pohyblivá šložka. Na tu nemusí být nárok automaticky, proto nemohu posoudit oprávněnost stržených 2000 Kč.
   K výpovědi – dostala jste přímo výpověď nebo se zaměstnavatel snaží rozvázat pracovní poměr dohodou? Na dohodu přistupovat nemusíte a tudíž ji nemusíte podepisovat. Výpověď je jednostranný právní akt a tam na Vašem souhlasu nezáleží, jde jen o potvrzení převzetí.
   V případě výpovědi máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu, která začíná běžet následující měsíc. Odstupné pak záleží na výpovědním důvodu.

 33. Ivana napsal:

  Dobrý den, jsem zaměstnaná od března 2010 u větší firmy. Během tohoto zaměstnání až do listopadu 2010 jsem byla pouze jednou nemocná a 2x s dítětem na ošetřovačce. Dohromady má absence činí 30dní. Nyní mi bylo vyhrožováno, že až se budou snižovat stavy, jsem v první linii na vyhazov z práce kvůli těmto absencím. Má na toto zaměstnavatel nárok??? Smlouvu mám již na dobu neurčitou a jak mám dále postupovat, kdyby tato situace nastala?? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Ivana

  • petra napsal:

   Dobrý den Ivano,
   výpověď můžete dostat například pro nabytečnost a s tím nic nenaděláte.
   Důležitý je výpovědní důvod, který zakládá nebo nezakládá nárok na odstupné.

 34. Jaromír napsal:

  Dobrý den, po třech měsících na pracovním úřadě jsem si našel práci, po třech týdnech zaměstnavatel bez udání důvodů pracovní poměr ukončil. Zajímalo by mě, zda mám nárok na podporu a z čeho se bude počítat. Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Jaromíre,
   bohužel nedokážu Vám konkrétně odpovědět, protože poskytování podpory záleží na více faktorech. Prosím informujte se přímo na ÚP.

 35. Aleš napsal:

  Dobrý den, jsem již třetí měsíc na nemocenské ,zajímalo by mě jestli múžu dát výpověd i když jsem ve stavu nem.děkuji za odpověd

 36. Yvetta napsal:

  Děkuji moc za odpověď a mam asi tim pádem 2měsíční výpověď a co bude dál

 37. Yvetta napsal:

  Děkuji za odpověď a chtěla bych se zeptat jak to bude dál s pracovní nechopenkou,jestli mi bude nadále platit a kdo bude vyplácet dávky když mám výpověď,nebo poraďte kam se mám obrátit.Děkuji

 38. Vendula napsal:

  Dobrý den,
  po návratu z mateřské dovolené (2 roky) mi bylo sděleno, že na původní místo se mnou již firma nepočítá. Přestože prac. pozice nebyla zrušená. Mám na výběr výpověď + 3 odstupné platy a nebo jiné prac. místo ale na dobu určitou. Má společnost právo mi dát smlouvu na dobu určitou, když ta původní je na dobu neurčitou? Nebo ze zákona musí zachovat naprosto stejné podmínky jako před mateřskou dovolenou (mám na mysli finance a pracovní smlouvu)? Předem děkuji za odpověď. Vendula

  • petra napsal:

   Dobrý den Vendulo,
   máte nárok na místo přesně podle původní smlouvy. Na nic jiného nemusíte přistoupit.

 39. Petra napsal:

  Dobrý den,
  mohla bych se prosím zeptat jak je to s podpisy týkající se výpovědi? Kdo všechno se mi musí podepsat pod výpovědní smlouvu? Měl by i jednatel celé společnosti, v případě že se jedná o mateřskou společnost nebo stačí pouze jednatel dceřinné společnosti? Moc děkuji za odpověď.

 40. Lenka napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat o radu. Potrebuji ukoncit pracovni pomer, jsem ucitelka a onemocnela mi maminka, o kterou se potrebuji okamzite starat, ale výpovední lhůta cini 2 měsíce. Co mám teda dělat. Děkuji za odpověĎ

 41. Alžběta napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jakým způsobem mohu okamžitě ukončit Dohodu oprovedení práce. Dohodu jsem podepsala minulý týden. Musím uvádět důvod? Mohu ji ukončit okamžitě? Jakým způsobem?
  Děkuji
  Alžběta B.

  • petra napsal:

   Dobrý den Alžběto,
   záleží na obsahu dohody, zda je tam řešeno, jakým způsobem lze dohodu vypovědět.
   Jinak lze DPP ukončit pouze vzájemnou dohodou obou stran.

 42. Yvetta napsal:

  debrý den mám pracovní smlouvu od 19.4.2010 na dobu neurčitou s 3mšsíční zkušební dobou.Po 2 měsících jsem měla pracovní úraz a pak se ukázaly jiné problémy a neschopnost stále trvá,musím jít na operaci pravé ruky.Dnes jsem dostala poštou výpověď v tomto znění“Zrušení pracovního poměru ve zkušební době dle §66 zákoníku práce k 29.10.2010 v Chomutově 1.11.2010 a dnes je 16.11.2010.Zkušební doba mi nebyla prodloužená ani písemě ani ústně.Děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Yvetto,
   výpověď je bohužel v pořádku, protože se zkušební doba automaticky prodlužuje o dobu, kdy jste byla nemocná.

 43. Alena sedlářová napsal:

  Dobrý den.Chtěla bych se optat,můj přítel pracuje jako kuchař u soukromé firmy.Majitel je ,ale tak sprostý,vulgární atd.,že přitel chce ukončit pracovní poměr popdle §51.Nemůže mu ty dva měsíce zaměstnavatel dělat nějaké problémy?např.manipulovat s platem?Nebo ho okamžitě vyhodit?Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Aleno,
   bohužel může. Například zrovna plat záleží jak je definován v pracovní smlouvě. Pokud existuje jen mzdový výměr, může zaměstnavatel jednostranně upravit výši platu.
   Okamžitě vyhodit by Vašeho přítele zaměstnavatel mohl jen v případě zvlášť hrubého porušení pracovní kázně.

 44. Křečková Blanka napsal:

  Dobrý den, prosím Vás o radu. V dubnu mi končí mateřská dovolená.Mám nárok na původní pracovní místo? Bylo mi zděleno, že moje původní místo se ruší a zaměstnavatel mě zařazuje na jiné pracovní místo. Děkuji za odpověď. Křečková

  • petra napsal:

   Dobrý den paní Blanko,
   ano, máte nárok na pracovní místo podle původní smlouvy. Pokud nebudete souhlasit s jinou pozicí, zaměstnavatel Vám bude muset dát výpověď s tím, že máte nárok na 3-měsíční odstupné a 2-měsíční výpovědní dobu. V praxi se to často řeší odchodem na dohodu ihned s 5-měsíčním odstupným.

 45. jirka napsal:

  Dobrý den,
  zaměstnavatel mi řekl, že už zítra nemám chodit do práce, a že mám padáka. Nic jsem neprovedl ani neporušil. Moje otázka zní: mám nárok na 2 měsíční platy, i když už tam nemám chodit a k tomu ještě odstupné? smlouvu mám na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Jirko,
   takto se pracovní poměr ukončit nedá (předpokládám, že nejste ve zkušební době). Zaměstnavatel Vám musí doručit výpověď, kde bude uveden i výpovědní důvod a od toho se pak odvíjí nárok na odstupné. Kdyby s Vámi chtěl zrušit pracovní poměr okamžitě pro hrubé porušení pracovní kázně, rovněž to musí udělat písemně.
   Nyní jej informujte, že na zaměstnávání dále trváte a normálně jděte do práce. Když Vám zaměstnavatel předá výpověď, výpověďní doba začne běžet až od dalšího měsíce a je minimálně dvouměsíční. Dále máte nárok na 3- měsíční platy jako odstupné. Ovšem samozřejmě záleží na výpovědním důvodu – toto je varianta pro nabytečnost či rušení zaměstnavatele.

 46. Iva Táborová napsal:

  potřebovala bych radu,pracuji u stomatologa jako sestra,má práce vyžaduje stát 8 hod.denně.měla jsem úraz nohy,ted mě čeká operace,po které již puvodní práci nebudu moc vykonávat.chtěla bych dát výpověd a nastoupit na jiné místo.mám jako důvod výpovědi uvést ze zdrav.důvodů,s ohledem na změny od ledna 2011,podpora v nezaměstnanosti.děkuji.

  • petra napsal:

   Dobrý den Ivo,
   bohužel zatím není jednoznačná odpověď, protože novela nebyla schválena.
   V tomto případě by se neměla podpora krátit, ale opravdu to není ještě jisté.

 47. Šárka Lukavcová napsal:

  Děkuji mnohokrát za odpověd.

 48. Šárka Lukavcová napsal:

  Dobrý den, mám takový dotaz. Ke konci listopadu mi končí rodičovská dovolená /3roky/. Na místo kde jsem pracovala nastoupit nemohu, jelikož je to sezoní práce a v prosinci už pro ně zaměstnavatel nebude mít práci a odchází na úřad práce. Dostala jsem tedy nabídku 2měsíce výpovědní lhůtu plus 3měsíce odstupné, takže 5 platů nebo bez odtupného s tím, že se budu mít na jaře kam vrátit. Vybrala jsem si tedy odstupné a zaměstnavatel mi dal vědět, že pro mě bude mít možná firma práci jinou. Vím že na to má právo, jen chci vědět, jestli když odmítnu, jestli mám stále nárok na odstupné. Děkuji Lukavcová

  • petra napsal:

   Dobrý den paní Lukavcová,
   zaměstnavatel má povinnost Vás zaměstnat prací podle pracovní smlouvy. Takže pokud by Vám nabízel přeřazení na jinou práci, se kterou byste nesouhlasila, bude platit ta varianta výpovědi s odstupným.

 49. František Michalíček napsal:

  Dobrý den chtěl bych se Vás zeptat jestli mě může dát zaměstnavatel ve zkušební době když jsem na neschopence jeden měsíc výpověď i přesto,že nejsem uschopen?

  • petra napsal:

   Dobrý den pane Michalíčku,

   ano, zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr v případě, že již uplynulo prvních 14 dnů trvání nemoci.

   Podle Zákoníku práce – § 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
   (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

 50. Martina napsal:

  Dobrý den!K 1.9.2010 došlo ke sloučení firmy. Mám smlouvu na dobu neurčitou s tím,že k 1.1.2011 mi dají smlouvu novou,patřící k novému zaměstnavateli.Musí mi zachovat stejné podmínky jako na té stávající,případně když nepodepíšu jak by to bylo s výpovědí,odstupným,atd..Vztahovaly by se na to organizační důvody?Děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Martino,
   při sloučení firem není potřeba podepisovat nové pracovní smlouvy, protože závazky z pracovně-právních vztahů přecházejí na novou společnost.
   Určitě Vám tedy musí zůstat zachovány stejné podmínky. Pokud byste dostala k podpisu novou smlouvu, která Vám nevyhovuje, nemusíte ji podepisovat. Pak se ale dá očekávat výpověď ze strany zaměstnavatele, kdy byste měla nárok na odstupné.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.