Uspějte při přijímacím pohovoru

Vydáno 22.duben 2008 v 10:44, redakce

Nedílnou součástí výběrového řízení na pracovní pozici je přijímací pohovor. Potenciální zaměstnavatel rozhoduje o obsazení volného místa právě především na základě osobního setkání. Zde Vám poradíme, jak zvládnete interview co nejlépe a odlišíte se tak od ostatních uchazečů.

Příprava na pohovor

S přípravou zvládnete přijímací pohovor hravě.

Pro úspěšné zvládnutí pohovoru je naprosto nezbytné se na něj předem připravit. Prokážete tím personalistovi svůj skutečný zájem o danou pozici. Příprava Vám ale pomůže i částečně odbourat nervozitu z osobního setkání s potenciálním zaměstnavatelem.

V čem tedy příprava spočívá?

Informace o firmě

Zjistěte si co nejvíce informací o společnosti, budete ve výhodě oproti ostatním uchazečům. Užitečné je vědět: čím se firma zabývá, jakou má strukturu a vedení, co obnáší konkrétní pozice a co zde ze svých znalostí využijete.

Odpovědi na otázky

Připravte si reakce na obvyklé otázky (viz samostatný článek). Znovu si projděte svůj životopis a zkuste si nanečisto o jednotlivých bodech stručně a výstižně pohovořit.

Psychická příprava

Na pohovor se snažte přijít s příjemným a uvolněným pocitem. Prožijte klidný předchozí večer s dostatkem spánku. Před schůzkou si dejte lehké jídlo a vyrazte včas.

Co na sebe

Důležité je působit upraveným a ne příliš vyzývavým dojmem. Muži mohou zvolit oblek, ženy například kostýmek či společenské kalhoty s halenkou. Pokud znáte kulturu oblékání zaměstnanců dané firmy, inspirujte se jejich stylem. Ženy by se měly vyhnout výraznému líčení.

Co s sebou

S sebou vezměte vše, čím můžete zaujmout a prokázat svou kvalifikaci na danou pozici. Nezapomeňte svůj životopis, ukázky prací, doporučení, diplomy, osvědčení z kurzů, …

Vlastní interview

Pokud se na osobní setkání dostatečně připravíte, neměl by Vás personalista ničím zaskočit. Budete-li se navíc řídit následujícími radami, pohovor proběhne hladce a Vy zanecháte dobrý dojem.

První dojem

První dojem si zaměstnavatel utvoří během počátečních 3 vteřin. Do místnosti vstupte (po vyzvání) energicky a sebevědomě, mějte lehký úsměv na rtech. Přijměte podání ruky (přiměřeně pevný stisk), srozumitelně se představte a personalistovo jméno si zapamatujte. Posaďte se na nabídnuté místo.

Samotný rozhovor

Soustřeďte se na zaměstnavatelovy otázky, snažte se odpovídat pohotově, stručně a věcně. Nebojte se zeptat, pokud nějakému dotazu neporozumíte napoprvé. Chovejte se sebevědomě, ale ne arogantně. Seďte vzpřímeně a dívejte se personalistovi do očí. Mluvte spisovným jazykem, používejte odbornou terminologii a artikulujte. Nebojte se projevit přirozené nadšení a zájem o danou pozici.

Ukončení pohovoru

Máte z pohovoru dobrý pocit a práci opravdu chcete? Dejte to najevo! Upřímně řekněte, že máte o práci opravdu zájem a proč si myslíte, že se na pozici hodíte. Zeptejte se na další krok personalisty ve výběrovém řízení a poděkujte za jeho čas. Rozlučte se podáním ruky.

Čeho se vyvarovat – 5x NE

Následující body varují před některými častými chybami, kterých se uchazeči při pohovoru dopouštějí. Nechcete-li potenciálního zaměstnavatele zcela odradit, vyhněte se jim.

  1. NEpomlouvejte svého současného ani bývalého zaměstnavatele.
  2. NEodpovídejte na otázku otázkou, ani pouhým ano, ne.
  3. NEmluvte málo ani moc.
  4. NEptejte se na plat a bonusy jako první.
  5. NElžete.

Děkovný dopis po interview

Následně po pohovoru je v západních zemích běžné personalistovi poslat děkovný dopis (follow-up letter). V České republice se tato forma krátkého poděkování prosazuje zatím především v zahraničních společnostech. Máte-li opravdový zájem o pozici v české firmě, pošlete ho také.

Děkovný dopis napište co nejdříve po pohovoru. Může být v tištěné i elektronické podobě. Poděkujte v něm zaměstnavateli za čas, který Vám věnoval a zdůrazněte Váš zájem o danou pozici. Text si důkladně promyslete, máte poslední šanci na své schopnosti upozornit.

Příklad děkovného dopisu:

Vážený pane Nováku,

touto cestou bych Vám chtěl poděkovat za Váš čas, který jste mi věnoval při úterním pohovoru. Měl jsem z našeho setkání moc dobrý pocit a pevně věřím, že jsem díky svým zkušenostem a znalostem ideálním kandidátem pro pozici vedoucího účetní sekce Vašeho podniku.

Chtěl bych Vás ubezpečit o svém zájmu podílet se s Vaším týmem na budování společného cíle a vůli učit se novým věcem.

S úctou, Petr Tůma.
Telefon: 608 522 871
E-mail: petr.tuma@example.cz


Pozvání k ústnímu pohovoru berte jako otevření vstupní brány na požadovanou pozici. Pak už je ale jen na vás, zda tuto šanci správně uchopíte. V našem článku jsme se pokusili Vám poradit, co by měla obnášet nezbytná příprava i jak se vypořádat se samotným pohovorem. Nechte se těmito radami alespoň inspirovat. Po setkání navíc pošlete personalistovi děkovný dopis a úspěch na sebe určitě nenechá dlouho čekat.

Share

Kategorie: Přijímací řízení

Štítky: , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.