JAK (I Z NIŽŠÍHO PLATU) UŠETŘIT, ČÁST I.

Vydáno 25.leden 2018 v 10:50, redakce

Také byste v novém roce rádi uspořili nějakou tu korunu, například na letní dovolenou nebo tábor pro své ratolesti? Jenže ať počítáte, jak počítáte, k žádné kloudné částce nepřicházíte. Proto pro vás máme několik šikovných tipů, díky kterým můžete “naškudlit” až tisíce korun. A to už za vyzkoušení určitě stojí.

SPOJENÍ PŮJČEK

Splácíte-li více úvěrů, zkuste popřemýšlet o takzvané konsolidaci. V praxi to znamená, že se vám všechny půjčky sloučí. Měsíčně tak zaplatíte pouze jednu splátku. Nejenže vám odpadne neustálá kontrola termínů splatnosti, ale navíc i ušetříte. V drtivé většině případů se totiž sníží i výše splátky – třeba i v řádech tisíců. Konkrétní okolnosti pochopitelně záleží na podmínkách jednotlivých bank, výši půjček a domluvené délce splácení.

BANKOVNÍ ÚČET

Ano, i na bankovních poplatcích se dá ušetřit. Finanční istituce většinou spoléhají na to, že jejich klienti jsou konzervativní a nechtějí přecházet ke konkurenci. Pokud však hradíte poplatky za vedení účtu či vám jsou strhávány fixní částky např. za za trvalé příkazy, je skutečně na čase zauvažovat o změně.

V současnosti totiž množství bank nabízí vedení účtu (a s ním spojené služby) zdarma. Nemusíte se bát ani složitého papírování. Stačí zajít do nového peněžního ústavu, u které chcete mít účet – a ten se o vše potřebné postará (mj. také o převedení vašich pravidelných plateb).

Rodinný rozpočet si tímto způsobem můžete navýšit až o několik stovek korun měsíčně. Záleží na tom, jak nevýhodný účet aktuálně využíváte.

ENERGIE

Zbytečně nesvítit, místo koupele si raději dopřát rychlou sprchu. Mít na vodovodních bateriích namontované spořiče vody. Na zalévání zahrady používat zachycenou dešťovou vodu. Doma zbytečně nepřetápět, mít dobře izolovaná okna a dveře. Tyto tipy patrně znáte. Samozřejmě se pořád vyplatí, ale jde to i jinak.

Dost financí můžete ušetřit také změnou dodavatele energií. Rozhodně se vám tedy vyplatí čas od času porovnat, co (a hlavně za kolik) různí dodavatelé nabízejí. Další možností je přihlásit se do hromadné elektronické aukce na dodávku elektřiny nebo plynu. Než ale cokoliv podepíšete, pečlivě si prostudujte všechny potřebné návrhy, ujednání a smlouvy. Případně se s někým poraďte – žádný učený z nebe nespadl a dobrá rada bývá v tomto případě skutečně nad zlato.

CESTOVNÉ

Dojíždíte za prací do vzdálenějšího místa? Zkuste se poptat ve svém okolí a zjistit, nemáte-li stejnou cestu s více lidmi. Domluvit se můžete se sousedy z ulice, ale i cizími lidmi prostřednictvím skupin na Facebooku. Existuje jich celé řádka, například Jeseník v Ově. Náklady na benzín se tak rozdělí mezi více hlav a tím ušetří bezpochyby všichni.

Popsané způsoby jsou samozřejmě pouze jedněmi z mnoha. Další možnosti vedoucí ke snížení pnutí rodinného rozpočtu nastíníme ve druhé části našeho praktického rádce.

Kategorie: Pro studenty a absolventy, Pro zaměstnance

Štítky:

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.