100 let od zavedení 8-hodinové pracovní doby

Vydáno 6.květen 2018 v 20:17, redakce

19.prosince 1918 byl přijat zákon, na základě kterého byla stanovena pracovní doba takto: Skutečná délka pracovní doby nesmí přesáhnout více než osm hodin ve čtyřiadvaceti hodinách nebo nejvýše čtyřicet osm hodin týdně.

Trendem je snižování pracovní doby, sílí požadavky kratších pracovních úvazků. Jak se bude vyvíjet pracovní trh je velká otázka – zejména se zaváděním automatizace a robotizace procesů. Mnoho profesí přestane být potřebných.

V historii lidé pracovali mnohem více než je tomu posledních sto let. V 18. století bylo obvyklé, že dělníci v průmyslu pracovali i 16 hodin denně, v první polovině 19. století to bylo až 14 hodin denně, před první světovou válkou 12 hodin denně (od roku 1905 se už nepracovalo v neděli, po válce bylo volno i v  sobotu odpoledne).

Ještě v osmnáctém století (před zavedením reforem Marie Terezie) musely pracovat i malé děti a to až téměř 12 hodin denně!

Míra zdanění se také hodně vyvíjí – za první republiky se daň pohybovala lehce nad 5 procent, v současnosti je to o poznání horší. Dobrým ukazatelem je den daňové svobody – tento den dělí rok na dvě části. Do dne daňové svobody pracujeme pouze na „stát“, na výdaje státu. Ode dne daňové svobody již vyděláváme peníze pro sebe a můžeme je vynakládat podle svého rozhodnutí.

Den daňové svobody vychází v roce 2018 až na 23. června  (podle společnosti Deloitte). Za první republiky den daňové sovobody připadal na cca polovinu února. Tato čísla nelze posuzovat bez kontextu, jistě se všichni máme velmi dobře, ale určité zeštíhlení státu a lepší přerozdělování financí by bylo na místě.

 

Share

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky:

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.