Co dělat, když v práci kolují drby… o vás!

Vydáno 17.září 2009 v 10:54, Michaela Pličková

V jednom z našich předchozích článků jsme se dozvěděli, že drbům se jednoduše nelze vyhnout. A to jak v osobním životě, tak i na pracovišti. Jak se ale zachovat, uslyšíte-li během nedaleko probíhajícího klevetivého hovoru vašich kolegů svoje jméno? Co dělat, když se drby týkají přímo vás?

Nedejte na první dojem. kolegové nemusí mluvit zrovna o vás.

Je to velmi nepříjemné. Víte, že si o vás povídají. Máte pocit, že na vás každý zírá, i když to zrovna není pravda. Pokaždé, když se někdo něčemu směje, máte podezření, zda nejde o vás. Nejjednodušším řešením takových situací je předcházet jim.

Pakliže nechcete, aby se o vás klevetilo, měli byste si udržet své osobní záležitosti v naprostém soukromí. Co si ale budeme povídat, občas je to prostě nemožné. Drby se navíc mohou týkat také pracovních záležitostí. Člověk chybuje. A ostatní si o tom rádi popovídají.

Zde vám nabízíme několik možností, jak se zachovat. Sami posuďte, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Jděte ke zdroji

Jednou z možností, která se vám nabízí, je nachytat původce drbů při činu. Uslyšíte-li, že vás někdo pomlouvá, nebo pokud vám bylo sděleno, kdo o vás nelichotivé zprávy šíří, můžete se rovnou na daného člověka obrátit.

Řekněte mu, že se vám ani trochu nelíbí, co o vás roznáší a pokud má potřebu o tom mluvit, měl raději přijít rovnou za vámi.
Může se stát několik věcí. Dotyčný může předstírat, že neví, o čem je řeč. Dokonce vás může napadnout a může vzniknout hádka. V každém případě se určitě alespoň trochu zastydí za své jednání.

Sežeňte si spojence

Někdy není možné přímo oslovit osobu, která o vás klevetí. Buď si na to netroufáte, protože se jedná o vašeho nadřízeného, nebo se vám ani nepodařilo zjistit, o koho se jedná.

V takové situaci na to jděte oklikou. Řekněte lidem ve svém okolí, že víte, že jste veřejně probírán a vůbec se vám to nezamlouvá. Také řekněte, ať si to ten, kdo to začal, přijde vyřídit osobně. Věřte tomu, že se to k němu donese. Buď přijde, nebo, a to je pravděpodobnější, se zalekne a pomlouvání nechá.

Zůstaňte nad věcí

Vaše reakce by neměla vypadat, že fakt, že jste pomlouván, ignorujete. Ukažte kolegům, že o tom víte. Nemusíte předstírat, že právě telefonujete, když procházíte kolem kolegů, kteří o vás mluví.

Raději zůstaňte nad věcí. Dejte najevo, že vás nějaké drby jen tak nepoloží. A pokud se dostanete do situace, kdy můžete „útočníkovi“ oplatit stejnou mincí, řekněte raději, že neradi mluvíte o záležitostech druhých lidí. Nemstěte se.

Řekněte to šéfovi

Jedná se o skutečně krajní variantu. Pokud všechno ostatní zklamalo a drby vám znemožňují dobře vykonávat svoji práci (například ovlivňují vaše klienty), stěžujte si nadřízenému.

Pakliže nebude na vaší straně, nebo situace nebude dostatečně naléhavá, budete v jeho očích působit jako malé dítě, které si na sebemenší věc stěžuje rodičům.

Ať už se rozhodnete situaci řešit jakkoliv, nezapomeňte, že se vám pravděpodobně nikdy nepodaří zbavit se klepů na dobro. Proto se snažte zůstat v klidu a neberte si celou situaci příliš osobně. Koneckonců, příští vlna drbů bude zase o někom jiném.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.