Koronavirus jako obří home office experiment

2020-05-15 08:44:19, redakce, Pro zaměstnance, Pro firmy

Kdo nyní může, pracuje z domova. A vypadá to, že si docela dost zaměstnanců tento způsob pracovního režimu pochvaluje a rádi by v něm pokračovali. Přece jen minimálně cesta tam a zpět zabere většině lidí alespoň hodinu či dvě. Navíc práce v teplákách může být o dost příjemnější než kostýmek a jehlové podpatky.

Uvidíme, jak se zaměstnavatelé k trendu práce z domova postaví. Dá se očekávat, že home office bude běžným požadavkem a přestane být vnímán jako nadstandardní benefit. Home office nyní byť nedobrovolně vyzkoušelo mnoho šéfů firem, kteří by si ještě začátkem roku při té představě klepali na čelo. Řada zaměstnavatelů zjišťuje, že se jim vzdálení pracovníci vyplácejí a produktivita práce je velmi dobrá. Proč měnit to, co funguje a co navíc budou lidé žádat? A možná přestane být trapasem, když se k Vám během videohovoru bude tulit pes nebo na Vás promluví dítě, kdy už si konečně zahrajete pexeso :).

Jaké změny čekají zaměstnance po návratu z koronavirového home office?

Na mnoha moderních pracovištích najdete bezdotykové otvírání dveří, upravené kanceláře (obřím nečleněným open space kancelářím nejspíš alespoň na nějakou dobu odzvonilo), dezinfekce a jednorázové hygienické potřeby. Mohlo by to znamenat i změny v klimatizačních systémech, které jsou živnou půdou mikroorganismů. Otevíratelná okna a čerstvý vzduch jako benefit pro pracovníka 21. století? A jak to bude s podáváním rukou na schůzkách a pusám k narozeninám, konec?

Home office podle zákoníku práce

Home office není možné nařídit, lze pouze se souhlasem obou stran (nejlépe písemným, protože jde v podstatě o úpravu pracovní smlouvy). Zaměstnavatel by měl vyřešit otázku pracovních prostředků - nákup např. počítače, mobilního telefonu, zařízení pracovního místa, podíl na úhradě nákladů spojených s prací z domova. Není tedy výjimkou proplacený notebook, židle, stůl a připojení k internetu.

Jak je to s kontrolou pracovního výkonu

Zaměstnavatel by se měl dohodnout se zaměstnancem např. na pravidelných reportech, videokonferencích apod., ale monitorovat obrazovku zaměstnance v reálném čase možné není, bylo by tak nepřiměřeně narušeno soukromí zaměstnance.

Celý systém home office je totiž založen na oboustranné důvěře. A to by mohlo být docela fajn.