Nemůžete najít práci? Zjistěte, kde děláte chybu!

2008-04-29 10:07:12, redakce, Hledání práce

Odpovídáte každý den na několik inzerátů, Váš životopis visí na webu a také všichni Vaši známí vědí, že práci už dlouho hledáte? A přitom stále nezaznamenáváte žádný úspěch? Pravděpodobně bude chyba někde na Vaší straně. Pomůžeme Vám ji odhalit, napravit a zvýšit tak šanci, že zaměstnání brzy najdete.

Zeptejte se personalisty![Váš přístup by měl být aktivní.](/poradna/img/2008/04/30.jpg "Váš přístup by měl b

Zeptejte se personalistyVáš přístup by měl být aktivní.

Zkuste požádat o zpětnou vazbu personalistu společnosti, která Vás jako uchazeče odmítla. Připravte se, že Vám možná nebude ochoten vysvětlit, proč Vás na danou pozici nevybral, či dokonce ani nepozval na pohovor. Věnovat se neúspěšným uchazečům přeci jen není náplní personalistovy práce, záleží tedy jen na jeho dobré vůli.

Přesto se ale nebojte na personální oddělení zavolat. Nic tím neztratíte, naopak se můžete dozvědět něco užitečného pro Váš další postup při hledání práce. Žádejte zpětnou vazbu tím spíše, vyřadil-li Vás personalista z výběrového řízení až po několika kolech, například po ústním pohovoru. Přeci jen je ve Vašem zájmu zjistit, kde je zakopaný pes.

Máte v pořádku životopis?

V každém případě platí, že čím vyšší je pozice, o kterou se ucházíte, tím kvalitněji musí působit Vaše resume. Potenciálního zaměstnavatele přitom může odradit opravdu sebemenší detail, na základě kterého Vás může z konkurzu ihned vyřadit.

Nechybí Vám například u výčtu pracovních zkušeností něco z toho, co jste se na daných pozicích naučili a v inzerátu to požadují? Bylo z Vašich uvedených znalostí dostatečně jasné, že ovládáte vše, co se pro danou pozici hodí? Nezahrnujete naopak do životopisu zbytečnosti, které nemají s danou pozicí nic společného? Je text Vašeho CV přehledný a bez pravopisných chyb?

Výčet podobných otázek by byl nekonečný. Mnoho užitečných rad ale najdete v našem článku Jak zaujmout životopisem nebo Zrevidujte své CV. Nechte se jím proto inspirovat. Nový životopis si můžete vytvořit zde.

Sedí průvodní dopis na konkrétní pozici?

Klidně si napište nějaký univerzální průvodní dopis. Přesto ho ale musíte vždy vhodně upravit pro každou pracovní nabídku zvlášť. Ukažte především, že splňujete vše, co zaměstnavatel požaduje v inzerátu. V dopise také vhodně využijte informace, které o dané společnosti a pozici zjistíte.

Text dopisu musí přitáhnout personalistovu pozornost, proto by měl ukázat Váš skutečný zájem o tuto práci. Hotový dopis si pak zkuste s odstupem přečíst. Snažte se přijít na jeho slabiny a ty ještě upravte. Přebytečná slova vyškrtejte.

Více rad pro napsání průvodního dopisu naleznete v tematickém článku Napište správně průvodní dopis.

Buďte v povědomí personalisty

Trendem v západních zemích je snažit se udržet v povědomí potenciálního zaměstnavatele po celou dobu výběrového řízení. Tento progresivní přístup se už začíná prosazovat i u nás a podle zkušeností uchazečů opravdu slaví úspěchy. Jak toho ale docílíte? Máme zde pro Vás několik tipů:

Po odeslání průvodního dopisu se životopisem je vhodné se telefonicky informovat na personálním oddělení, zda Vaše CV dorazilo. Ujistěte se také, jestli v něm případně personalista něco nepostrádá.

Pokud nebyl telefonický kontakt v inzerátu uveden, vyčkejte několik dní. Že nepřichází žádná odpověď? Pak zkuste odeslat své CV znovu. Na závěr průvodního dopisu ale navíc připište nějakou přesvědčivou větu. V ní personalistu vhodně ujistěte, že opravdu stojíte o to, aby si s Vámi o Vašich zkušenostech pohovořil při osobním setkání.

Máte už pohovor s personalistou za sebou? Tím by ale Vaše snaha skončit neměla. Po vašem osobním setkání mu napište děkovný dopis. Poděkujte mu v něm za čas, který Vám věnoval a znovu ho ujistěte o Vašem skutečném zájmu pracovat pro danou společnost.

Mějte v záloze více nabídek

Nikdy se neupínejte jen na jednu nabízenou pozici, přestože vypadá slibně a bylo Vám naznačeno, že jí s největší pravděpodobností dostanete. Když nakonec taková příležitost nevyjde, bude pro Vás pak velmi těžké sebrat znovu všechnu sílu a pokračovat v hledání.

Neztrácejte čas čekáním, ale buďte k zastižení

Napište si denní rozvrh tak na týden dopředu. Vyčleňte si zvlášť čas na čtení inzerátů, zjišťování informací o společnostech, psaní odpovědí. Zaznamenávejte si také všechny domluvené schůzky.

Vytvořte si jakousi strategii kdy, kde a jak budete práci hledat. Zužitkujete tak maximum času. Tím, že nebudete sedět doma a nebudete tak mít čas zaobírat se svými předchozími neúspěchy, také zabráníte depresivním myšlenkám.

Pravidelně kontrolujte svou e-mailovou schránku a telefon noste stále u sebe. Bude-li Vám například personalista volat a vy to nezvednete, ani se brzy poté neozvete, dost pravděpodobně přeskočí k dalšímu kandidátovi a Vám se už neozve.

Klidně zajděte za odborníkem

Zdá se Vám hledání práce jako házení šipek do terče se zavázanýma očima? Třeba jen stačí najít někoho, kdo Vám poradí, přesně kam a jak máte házet. Nevíte-li si už rady, nechte si poradit od odborníka, který se zabývá uplatňováním uchazečů na pracovním trhu.

Specialista v tomto oboru Vám také pomůže mnohem více než například Vaši blízcí, kteří nesou ztrátu Vašeho zaměstnání stejně emocionálně jako Vy. Při hledání práce se obrňte trpělivostí a silnou vůlí. Pravděpodobně Vás totiž personalisté několikrát odmítnou. Pokud se ale hlásíte na pozice, na které se svou kvalifikací opravdu hodíte, a přitom Vás odmítají dlouhodobě, je na čase se zamyslet nad chybami, které děláte. Zkrátíte tím tak své hledání a dříve uspějete ve výběrovém řízení.

Nabídky práce ze superkariera.cz najdete zde.