FUNemployment: Nemám práci a baví mě to

Vydáno 24.říjen 2009 v 20:44, Michaela Pličková

Většina nezaměstnaných lidí jsou tímto faktem velmi stresovaní. Existuje ale i skupina lidí, která v období bez práce vidí spoustu pozitiv. Mnoho lidí je dokonce bez práce záměrně. Co je to FUNemployment a koho se tento fenomén týká se dočtete v tomto článku.

Young boys and girls sitting together and having funTermín funemployment je anglickou slovní hříčkou. Slovo fun znamená zábava, employment je výraz pro zaměstnání. Funemployment je tedy označení pro životní styl, kdy se člověk místo zaměstnání baví.

Přestože se na první pohled zdá, že lidé patřící do této skupiny nechtějí pracovat a pobírají státní dávky, ze kterých žijí, funemployment spočívá v něčem jiném.

Koho se to týká

Mezi lidi, kteří místo práce hledají zábavu, patří především mladí absolventi škol. Věková hranice se pohybuje v rozmezí dvaceti a třiceti let. Tito lidé ještě nemají žádné závazky; rodinu, hypotéku, dokonce ani domácího mazlíčka. Díky tomu mají velkou svobodu.

Není zábava jako zábava

Funemployment nespočívá v tom, že člověk nepracuje, ale v tom, že dělá věci, které dosud nemohl, nebo ke kterým se v životě již nedostane. Jednoduše řečeno – užívá si života.

Často se jedná o koníčky a záliby, jako například nejrůznější sport či cestování. Mnohdy jde ale o činnost ušlechtilou a obohacující. Mladí lidé se vydávají do světa a provozují nejrůznější dobrovolnické činnosti, učí se jazyky či jiné znalosti.

Funemployment je mezi mladými lidmi chápán jako mezidobí před usazením se, získávání zkušeností, hledání sebe sama a podobně.

A peníze?

Díky tomuto trendu se absolventi často vracejí k rodičům a žijí díky jejich podpoře. Mnoho lidí také využívá státních příspěvků. Jedno je ale jisté, funemplyeři nežijí v žádném luxusu. Šetří, na čem můžou, a také povaha činností, které provozují, se odvíjí od jejich finanční situace.

Otázkou zůstává, jaké jsou dopady funemplymentu? Jsou pouze negativní? Určitě ne. Když tito lidé po určité životní pauze nastupují do práce, vědí, co chtějí, a mají potřebné životní zkušenosti. Dá se tedy předpokládat, že tento trend bude i nadále mezi mladými stoupat.

Více o této problematice naleznete například v krátkém videu zde (v angličtině).

Share

Kategorie: Hledání práce

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.