Headhunting: Co dělat, abyste byli „in“

Vydáno 24.říjen 2018 v 05:15, redakce

Headhunting (přímé vyhledávání  = executive search) se dá přeložit i jako „lov lebek“. V dnešní době se tím myslí hledání kvalitních zaměstnanců jejich přímým oslovením – jednoduše Vám takový headhunter zavolá a nabídne práci u konkurence.

Jak headhunting funguje

Firma, která potřebuje obsadit důležitou manažerskou nebo odbornou pozici, může vsadit i na pomoc headhunterů. Jsou to specialisté, kteří dokáží vytipovat a přímo oslovit vhodné kandidáty. Volná pozice tedy nemusí být vůbec inzerována běžnými způsoby, ale výběrové řízení proběhne pouze v úzkém kruhu několika málo vhodných kandidátů bez medializace.

Jak podpořit, abyste byli v hledáčku headhunterů

Buďte viditelní

Využijte odborná fóra, semináře, konference ve svém oboru, bavte se s lidmi, rozdávejte vizitky, pište články nebo si vytvořte blog.  Vytvářejte si systematicky se svém oboru jméno. Headhunter totiž zahajuje lov průzkumem.

Pracujte

Tento požadavek je dost krutý, pokud jste zrovna bez práce, ale bohužel funguje. Pokud jste totiž bez práce, budí to u headhunterů pochybnosti – co je s Vámi špatně, že nemáte práci v době, kdy ji má každý, kdo chce pracovat. Je to prostě psychologický efekt, hra, ve které má navrch ten pracující. Samozřejmě to nemusí být nepřekonatelný problém, zejména pokud dobu bez zaměstnání nazvete delší dovolenou a nepůsobíte zoufale.

Sociální sítě

Když chcete být osloveni headhunterem, dávejte velký pozor, co píšete na sociální sítě. Buďte si jistí, že se headhunter na FaceBooku často dozví přesně, co potřebuje. Musíte zachovat profesionální tvář a nesdělovat, že jste byli právě vyhozeni nebo že nemůžete najít práci. Pak jste v očích headhuntera rovnou out. Chovejte se profesionálně i v civilu – cokoliv zveřejníte, může být použito proti Vám.

Co když headhunter zavolá

Řeknětě ano, pokud Vám nabídne schůzku. Nikdy nevíte, jaká báječná příležitost se může objevit. Od headhuntera se můžete dozvědět spoustu užitečných informací ze svého oboru, stačí si připravit otázky. Navíc takový kontakt se vždycky hodí. A i kdybyste o pozici neměli zájem, můžete doporučit někoho jiného.

Ale pozor, zůstaňte diskrétní a obsah rozhovoru a informace, které se dozvíte, si nechejte pro sebe.

Share

Kategorie: Hledání práce, Pro zaměstnance

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.