Hledáte práci? Podívejte se na internet

2008-05-14 12:44:23, Michaela Pličková, Hledání práce, Osobnostní rozvoj

Sháníte práci? Už vám určitě někdo řekl, že se máte podívat na nabídky práce na internet. Internet vám skutečně může hodně pomoct, ale musíte se umět zorientovat. V našem článku vám přinášíme několik tipů, jak co nejefektivněji sledovat nabídku zaměstnání online a jak si najít práci.

Využijte portál práce![

Využijte portál práceNa internetu je spoustu pracovních nabídek.

Samozřejmě můžete vyhledávat internetové stránky jednotlivých zaměstnavatelů a zjišťovat, zda náhodou nehledají zaměstnance. Taky můžete firmám rozesílat životopisy a čekat na jejich reakce. Na internetu ale existují také specializované stránky inzerující pracovní pozice.

Tyto stránky fungují podobně jako inzerce v novinách a mnoho významných zaměstnavatelů je využívá. Na takových stránkách naleznete mnoho nabídek řazených podle oborů či geografického rozložení. Kromě přesného popisu nabízené pozice zde najdete kontakt na odpovědného člověka, popřípadě jen vyplníte odpovědní formulář.

Tyto stránky také nabízejí další specializované služby. Například můžete zařadit svůj životopis do databáze a dát ho tak k dispozici personálním útvarům mnohých společností. Můžete tak hledat pozici nejenom aktivně, ale i pasivně.

Zaměřte se na svůj životopis

Jakým způsobem používáte svůj životopis? Leží uložený na disku, a když ho potřebujete, vytisknete ho a donesete na setkání s personalistou? Posíláte své CV mailem různým společnostem, pro které byste chtěli pracovat? Nebo jste ho vložili do databanky životopisů na nějaký portál práce?

Důležité je si uvědomit, jakým způsobem je na internetu s životopisy zacházeno. V záplavě životopisů je pro personalisty velmi obtížné pozorně přečíst každý z nich a objektivně ho posoudit. Ve velkých mezinárodních společnostech dokonce třídí životopisy počítačový program.

Životopis určený na internet, kde mu pravděpodobně nebude věnována taková pozornost jako při pohovoru, by měl být jiný, více strukturovaný. Nebojte se používat klíčová slova. Nesnažte se napsat o sobě vše. Pište jen to nejdůležitější, nebo to alespoň hodně zvýrazněte.

Pokud je to z povahy životopisu možné (např. pokud ho posíláte mailem a nevkládáte do předpřipraveného formuláře), přiložte svoji fotografii. Tím se stanete z „toho životopisu“ „tím uchazečem“. A nezapomeňte se na fotografii usmívat.

Vysněná práce? Vezměte ji útokem.

Víte přesně co chcete dělat, jen nevíte, jak se k takové pozici dostat? I v tomto případě vám internet může pomoci. Najděte si ve vyhledávači (např. www.google.cz) firmu, která by vám mohla „tu vaši“ pozici poskytnout.

Společnost, kterou najdete, ale nemusí právě nikoho na danou pozici hledat. Přesto ale pomocí internetu navažte kontakt. Dejte vědět, že máte o pozici zájem a že jste pro práci kompetentní. Personalisté váš aktivní přístup ocení, a pokud vás nezaměstnají hned, určitě si vás budou pamatovat.

V tomto článku jsme vám nabídli několik rad, jak postupovat při hledání práce na internetu. Internet slouží k vyhledávání nabídek a velmi pravděpodobně se osobnímu pohovoru nevyhnete. Proto se na něj nezapomeňte dobře připravit.