Jak na nedostatek praxe? Příležitostí je stáž

Vydáno 15.duben 2014 v 19:53, redakce, 1 komentář

Na každém pohovoru ta otázka padne: „Jaká je vaše praxe v oboru?“ A často právě zde bývá kámen úrazu – čerství absolventi často nemohou nabídnout vůbec žádnou praxi, po delší nezaměstnanosti nebo třeba rodičovské dovolené zase chybí kontakt s aktuálním děním v oboru. Ale jak praxi získat, když práci vám nikdo nechce dát? Cestou ze začarovaného kruhu jsou stáže ve firmách.

Business group at the meetingKdyž Jaroslav Hroch skončil studia na Fakultě stavební ČVUT, měl v profesních plánech jasno – chtěl zůstat u vystudovaného stavařství a architektury. Jenomže najít takovou pozici nebylo snadné. „Sice jsem absolvoval několik více kolových pracovních pohovorů, ale nikde jsem nebyl vybrán do hlavního pracovního poměru. Nabídek v tomto oboru nebylo mnoho, a z toho využitelných pro čerstvé absolventy ještě méně. Často byla požadována alespoň dvouletá nebo tříletá souvislá praxe v tomto oboru, kterou jsem neměl,“ vzpomíná na své začátky na pracovním trhu.

Když se dozvěděl o projektu „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“, který realizuje Fond dalšího vzdělávání, dlouho proto neváhal a přihlásil se na stáž do jednoho architektonického ateliéru. Tento projekt umožňuje čerstvým absolventům, lidem na a po rodičovské dovolené nebo dlouhodobě nezaměstnaným doplnit si své teoretické znalosti o praktické zkušenosti z oboru.

Právě to na stáži nejvíce oceňuje i Jaroslav. Postupně se stále více zapojoval do chodu firmy. „Oceňuji možnost spolupráce na reálných projektech od studií rodinných domů, po rozsáhlejší soubory staveb bytových i nebytových,“ přibližuje náplň své stáže. Jako pozitivum vidí také fakt, že stážistu po celou dobu vede odborný mentor, který mu dává zpětnou vazbu a pomáhá v případě nejasností.

Do projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí se za více než rok a půl jeho fungování zaregistrovalo již téměř 35 000 zájemců, proběhlo téměř 5 900 stáží. Aktuálně se lze hlásit na stáže v rozsahu 160 hodin. Stážista nemá nárok na plat, ale získá příspěvek na stravu, dopravu a případně ubytování. Především mu však zůstává právo na přiznané sociální dávky. Vše podstatné se zájemci dozví na www.stazevefirmach.cz.

Pozitivní zkušenost Jaroslava potvrzuje i další absolventka Tereza Velová z Pardubicka. „Díky zapojení do stáže jsem mohla ukázat co ve mně je, ukázala jsem své schopnosti, dovednosti,“ říká. Na stáž v personálním oddělení pekárny nastupovala s nadějí, že zde najde stálé zaměstnání. A to se jí nakonec i splnilo. „Svou práci jsem během stáže vykonávala svědomitě. I z tohoto důvodu si myslím, že mi byla nabídnuta práce,“ dodává.

Podobně jako Tereza dostal nabídku stálé práce každý pátý stážista, další pětině byla nabídnuta externí spolupráce. Jak ale upozorňují odborníci – i v případě, že se stážista a poskytovatel nakonec na další spolupráci nedohodnou, je stáž pro nezaměstnané i všechny, kdo by chtěli zlepšit svou situaci na trhu práce, dobrou šancí rozvíjet svou kariéru.

Společnost často vnímá nezaměstnané jako neochotné pracovat, i když se mnozí do nepříznivé situace dostali třeba vinou masového propouštění a práci aktivně hledají. Absolvování stáže účastníkům prokazatelně zvyšuje motivaci a pomáhá najít cestu zpět do práce,“ říká ředitelka Fondu dalšího vzdělávání Veronika Pelíšková.

Kategorie: Hledání práce

Štítky:

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Jak na nedostatek praxe? Příležitostí je stáž”

  1. Martin napsal:

    Stáž může být řešením, ovšem nevýhodou je odměňování x strávený čas v práci.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.