Jak přežít, když se vaše společnost potápí?

Vydáno 9.prosinec 2008 v 22:12, Irena Janíková

Je něco více znepokojujícího než sledovat zaměstnance, jak si odnáší své věci z krachující firmy? Váš podnik někde udělal chybu a teď jste bez práce a nevíte kudy kam. Jak znovu nabrat síly a vrátit se v plné polní na trh práce?

Nepropadejte depresi a začněte hledat novou práci.

Je to pro vás jistě šok. Měli jste zázemí, finanční jistotu, byli jste spokojeni se svým místem a najednou, aniž byste vy sami udělali chybu, je konec. Je to jako konec vztahu. Možná jste tušili, že něco skřípe, ale doufali jste, že se to nakonec spraví. Žádná práce není dokonalá, ale vy už jste na tu svou byli zvyklí. Jenže sezení a doufání nestačilo k tomu, aby firma přežila. Jiné firmy zkrátka v konkurenčním prostředí vyhráli. Co teď s vámi bude?

Ve stejnou chvíli jako vy se mnoho dalších lidí stalo nezaměstnanými. Přestože mnozí z nich byly vašimi kolegy, teď jsou vašimi soupeři. Záleží jen na vás, zda volné místo získáte vy nebo někdo jiný. Záleží, jak se k celé záležitosti postavíte. Ne všichni se totiž chovají stejně. Někteří nikdy znovu nezískají svoji sílu a jistotu, jiní upadnou do depresí tak hlubokých, že jim vezme roky znovu vstoupit na pracovní trh s opravdovým nadšením. Jiní se jednoduše a bez problémů překlenou dál. Mezi tyto lidi byste měli zařadit sebe.

Připravte se na nastávající změny. Pro získání práce se možná budete muset i přestěhovat. Uvědomte si, že změna města není tak hrozná jako spát pod mostem. Obklopte se pozitivně myslícími lidmi, starejte se o své tělo správnou stravou a odpočinkem, podporujte svého ducha a pusťte se do toho.

Kroky, na které je třeba pamatovat

Oddechněte si, ale nezastavujte.

Pořádně se vyzuřte, zanadávejte si. Vyplavit naštvání a vyčistit mozek je potřeba. Pokud totiž nemáte kontakty na ty pravé lidi a materiály pro hledání nové práce připravené v pohotovosti, nenadálá ztráta práce může být zdrcující. Udělejte si tedy čas na rozebrání všech pro a proti, zkrátka inventuru toho, co se stalo. Ale neberte si měsíc.

Klíč pro všechny, kteří jsou nečekaně bez práce se stovkami spolupracovníků, je rychlost. V takovém okamžiku si nemůžete dlouze stěžovat, jak nespravedlivý je svět. Protože zatímco naříkáte, ostatní se perou o dostupnou práci.

Vytvořte plán hry.

Přestože musíte rychle mobilizovat své síly, není správně zahltit trh tisíci žádostmi bez myšlenky. Vymyslete smysluplné cíle, kterých chcete při hledání práce dosáhnout. Buďte specifičtí ohledně práce, kterou hledáte a zaměřte se na firmy, kde chcete opravdu pracovat. Sepište, co jsou vaše jednoznačné požadavky. Kritéria, která musí vaše budoucí povolání za každou cenu splňovat.

Ohodnoťte své schopnosti a kvality, uvědomte si, co můžete nabídnout a to správně prodejte. Co výjimečného zaměstnavatel získá, když vás přijme? V prostředí, kde mnoho lidí hledá příležitost ve stejné době jako vy, musíte být schopni identifikovat, co nabízíte speciálního. Neplýtvejte časem.

Seskupte vojsko.

Sejděte se s rodinou a přáteli a seznamte je s vaší situací. Nehrajte si na hrdinu, který vše zvládne sám. Pýcha předchází pád. Uvědomte si, kolik lidí teď hledá práci, vaše ego nesmí vstoupit do cesty vaší potenciální práci. Nebojte se požádat o pomoc. Většina lidí byla, nebo někdy bude ve vaší situaci.

Společně diskutujte o lidech, které vaši přátelé znají. Mohl by vám někdo z nich pomoci? Dostat váš životopis na správné místo, domluvit vám pohovor… Nezapomeňte: Většina lidí získá práci na základě toho, koho znají.

Kontaktujte poradce.

Rada ohledně vaší kariéry není nikdy k zahození. Většina lidí nemá právě dobré resumé a netuší, jak v dnešní hektické době hledat práci. V soutěživém prostředí je vaše portfolio o to víc důležité. Poradce sice něco stojí, ale dobře napsané resumé vám získá práci rychleji.

Pokud si poradce nemůžete dovolit, vzdejte se některých nadstandardních věcí ve vašem životě. Třeba kabelové televize.

Nemyslete hned na podnikání.

Každý sní o vlastní podniku, ale začínat v takových těžkých časech není zrovna dobrý nápad. Možná je moudřejší počkat, až bude ekonomika na trhu, který vás zajímá, zase v rovnováze.

Zkontrolujte svůj digitální otisk.

Okamžitě prověřte své profily na internetu. Musí vypadat profesionálně, aby nezapříčinily, že o vás potenciální zaměstnavatelé budou pochybovat. Vše musíte mít v pořádku, včetně fotek. Pokud firmy hledají nové zaměstnance online, jeden neprofesionální komentář nebo fotka může rozhodnout, zda dostanete práci nebo budete až druhá možnost.

Komunikujte chytře.

Obsaďte všechny dostupné kanály, pokud se s některými zrovna nebratříte, je nutné situaci změnit. Musíte se naučit kde a s kým komunikovat, abyste dosáhli svého.

Získání práce je běh na dlouhou trať. S tím je třeba se smířit. Nebuďte hledáním práce posedlí. Bude to stresující období, ale nevěnujte shánění 100% času. Musíte zároveň čerpat sílu. S dobrým plánem a odhodláním do cíle určitě doběhnete.

Kategorie: Hledání práce, Pro firmy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.