JAK SE ZDARMA ZDOKONALIT V CIZÍM JAZYCE

Vydáno 2.leden 2018 v 12:21, redakce

Už jste někdy narazili na inzerát obsahující pracovní nabídku, která vás oslovila, ale nakonec jste na ni nezareagovali z důvodu, že obsahovala požadavek znalosti konkrétního cizího jazyka? Učitě v tom nejste sami, tímto stylem inzeráty přeskakuje řada lidí.

Většinou si totiž nevěří, že jej ovládají na dostatečné úrovni. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří si chtějí znalost některé řeči zdokonalit, jste na správné adrese. Přinášíme totiž několik tipů a triků, kterak toho dosáhnout.

OBKLOPTE SE JÍM

Ne každý má čas denně věnovat čtyři hodiny vybranému jazyku, ale téměř všichni z nás denně něco čtou. Právě tudy vede cesta – nejdříve postačí prosté nastavení mobilního přístroje do zvoleného jazykového módu.

Ideální je věnovat se dané řeči každý den alespoň chvilku. Jde o mnohem efektivnější řešení, nežli celý týden nedělat nic a pak studiem strávit celé nedělní odpoledne.

Rovněž využívejte “hluchá” místa v průběhu dne. Zkuste si v hlavě kupříkladu přehrávat scénky – například takovou, v níž máte zahraničnímu turistovi vysvětlit cestu na nádraží nebo vyřídit telefon s cizincem, který touží být někam přepojen.

JAK (PO)ROZUMĚT

Učení jazyků v drtivé většině případů nefunguje tak, že se na základě několika-měsíčního drilu stanete rodilým mluvčím. Jde o dlouhodobý proces, v němž ke zlepšení dochází pozvolna. Nejdůležitější je co nejčastěji se dostat do situace, která vás přinutí něčemu porozumět.

Vhodným doporučením je například stažení (do mobilu či počítače) audio knížek namluvených jazykem, v němž se toužíte zdokonalit. Trh překypuje nabídkou zmíněných produktů určených od začátečníků po pokročilé. Liší se nejen rychlostí reprodukce textu, ale též množstvím použitých slov. Výhodou tohoto přístupu je pohodlnost i maximální efektivita – poslouchat totiž můžete v MHD cestou do i z práce.

MALÉ KROKY PŘEDCHÁZÍ VELKÉMU SKOKU

Dávejte si postupné cíle, pustit si hned zpočátku národní zpravodajský kanál (nebo seriál v originále) asi nebude tím pravým ořechovým. Lidé se někdy mají tendenci přeceňovat v domnění, že díky takovému přístupu naskočí na tu správnou vlnu. Při studiu cizích jazyků vás ale budou kupředu postrkovat spíše postupné krůčky.  Menší pokroky přijdou rychleji než ty velké a budete z nich mít lepší pocit.

SLOVÍČKA JAKO KÁMEN ÚRAZU?

Pokud si myslíte, že v dospělosti už paměť neslouží tak excelentně a člověk proto dosahuje horších výsledků, zklameme vás – pravděpodobně totiž jde o pouhý mýtus. Neexistuje žádný relevantní výzkum, který by prokázal, že vám ve čtyřiceti “polezou” nová cizí slova do hlavy pomaleji, než kupříkladu v sedmi letech. Jde spíš o to, že mladší ročníky jsou (na rozdíl od mnoha dospělých) zvyklé se pravidelně učit.

Výborným pomocníkem pro vytváření slovní zásoby se může stát třeba bezplatná mobilní aplikace Duolingo. Novou slovní zásobu dávkuje po částech a navíc pozná, když jej napíšete špatně – proto vám jej posléze opětovně vloží do jiné věty.

EFEKTIVITA, O TU BĚŽÍ

Každému v učení pomáhá něco jiného. Někdo si slovíčka podtrhává barevně, jiný si je na papírcích rozvěšuje po bytě. Univerzální zázračná metoda ovšem neexistuje. Sami si vyzkoušejte, co vám sedí – a v opačném případě svůj postup změňte.

Kategorie: Hledání práce, Osobnostní rozvoj, Pro studenty a absolventy, Pro zaměstnance

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.