Jak zvládnout pracovní pohovor s lehkostí

Vydáno 19.srpen 2014 v 14:31, redakce

Nevyhnutelná situace při hledání zaměstnání je absolvování pracovního pohovoru. Často bývá jen jednou z mnoha částí výběrového řízení, které firmy vypisují při hledání nového zaměstnance. Avšak celkový dojem, který na osobním pohovoru uděláte, zůstává nejdůležitějším faktorem při závěrečném rozhodování, koho ze zájemců přijmout. Je možné se dobře připravit na pohovor a snížit míru stresu s přípravou spojenou?

Diverse Hands Holding the Word InterviewPřihlásit se do výběrového řízení na volnou pracovní pozici vyžaduje čas, energii a úsilí na kvalitní přípravu. Na většinu běžnějších a nikoli úzce specializovaných profesí se personalistům ozývá velké množství uchazečů. Není proto snadné zaujmout a postoupit do užšího kola výběru. Je proto výhodné dobře si připravit strategii a uvážlivě postupovat od úplného začátku až do konce komunikace s potencionálním zaměstnavatelem.

Výběr pracovní nabídky

I v době intenzivního hledání zaměstnání je třeba vážit svoje kroky a čas, který přípravě věnujete. Vyplatí se hledat seriózní zaměstnavatele a pracovní nabídky na nejrůznějších místech, jako jsou osvědčené pracovní internetové portály. Nezapomínejte také na konference, veletrhy, odborná periodika či weby organizací z oborů, o které se zajímáte. Plošné zasílání životopisů na jakýkoliv inzerát, i mimo vaše znalosti a dovednosti, je většinou jen ztráta času. Seriozní zájemci, kteří věnovali čas zjištění si informací o zaměstnavateli i charakteru profese, mívají dveře otevřené.

Reakce na nabídku pracovního místa

Prvním krokem bývá oslovení možného zaměstnavatele v průvodním neboli motivačním dopise. Ukazuje na vaši míru zájmu a angažovanosti vykonávat právě tuto práci a pro tohoto zaměstnavatele. Zde je možnost sdělení, jaké konkrétní schopnosti a dovednosti, vzdělání či praxi související s nabízenou pozicí nabízíte. Také je zde prostor krátce o sobě pohovořit v osobní rovině. Je důležité zacílit na konkrétní požadavky na pozici uvedené v inzerátu. Hledejte práci, kde můžete uplatnit svoji osobnost a její silné stránky. Jen tak budete vy i zaměstnavatel spokojeni a můžete navázat fungující spolupráci.

CV je vaše vizitka

Strukturovaný profesní životopis neboli CV, jeho podoba a obsah, jsou dalším důležitým kritériem při výběru uchazeče, který bude přizván k pohovoru. Zde je dobré zdůraznit a rozepsat pozice, které souvisejí s konkrétní pracovní nabídkou. V případě kratší praxe lze zdůraznit vzdělání či kurzy s profesí související. V případě delší praxe se můžete podrobněji věnovat spíše zkušenostem z posledního desetiletí. Osobní údaje kromě kontaktních informací již není nutné uvádět. Vytištěný CV vám poslouží i jako osnova při vaši prezentaci na pohovoru.

Pozvánka na pohovor

Podařilo se vám postoupit o krok dále ve výběrovém řízení. Přišla pozvánka na osobní setkání. Je dobré potvrdit svoji účast a zeptat se, jak bude setkání probíhat a na co je třeba se připravit. Může se jednat o schůzku s personalistou, manažerem či s celou komisí. Může to být nějaký typ testování jako je psychodiagnostika či Assesment Centre, které se týká posouzení vhodnosti kandidáta na základě plnění konkrétních úkolů, probíhá skupinově a trvá někdy i celý den.

Vstup na scénu

Velmi důležité je se pozitivně naladit před osobní schůzkou. Připomenout si své životní úspěchy, krátce zrelaxovat, projít se na čerstvém vzduchu. Pomůže přijít o čtvrthodinku dříve a v prostředí zaměstnavatele se zorientovat a adaptovat. Případným atakům trémy lze odolat prodýcháním a osvěžením se douškem vody. Při vstupu do místnosti je dobré kráčet vzpřímeně, s mírným úsměvem. Dbát na přiměřený oční kontakt a stisk ruky. Oblečení a obuv jste určitě již dříve promysleli, aby bylo pohodlné a elegantní, v souvislosti s požadavky na profesi a prostředí firmy. První dojem je přeceňovaný, ale i v současnosti platný jev!

Jak se prezentovat

Bez ohledu na naléhavost, s jakou práci hledáte, se osvědčuje nedávat svoji potřebu příliš najevo. Zaměstnavatel potřebuje kvalitního a spolehlivého člověka stejně jako vy hledáte dobrou práci. Je to oboustranný a rovnocenný akt. Nejvíce se osvědčuje zachovat si svoji osobitost, být autentický a pravdivý. Jen tak poznáte, jestli do nového pracovního kolektivu zapadnete a zda se vám tu bude dařit dobře. Spisovné a srozumitelné vyjadřování, gestikulaci a mimiku jste si již natrénovali dopředu před zrcadlem, stejně jako odpovědi na nejčastěji pokládané otázky při pohovoru. Můžete zkusit okořenit své povídání jemným náznakem humoru. Důležité je pozorně a empaticky protějšku naslouchat, eventuelně si dělat malé poznámky do bloku. Pokud máte před sebou komisi, pokuste se věnovat každému spravedlivé množství pozornosti či očního kontaktu. Profesionálně působí zapamatovat si příjmení a oslovovat takto druhou stranu.

Odchod ze scény

Pohovor se již chýlí ke konci. Jste vyzváni, jestli ještě máte nějaké dotazy. Bez ohledu na to, že jste se již v průběhu hovoru ptali, připravte si na závěr ještě jednu nebo dvě otázky, třeba na organizaci práce na oddělení nebo proces zaučení a adaptace. Vyhněte se dotazům na mzdu a zaměstnanecké benefity, je na straně zaměstnavatele, aby udělal nabídku. Pokud tak neučinil v tomto kole, bude to pravděpodobně předmětem dalšího jednání. Pak se rozlučte podobně klidně se všemi účastníky podáním ruky, poděkováním za pozvání na pohovor a srozumitelným pozdravem.

Závěrečná tečka

Nabízí se ještě jedna šance, jak zaujmout potencionálního zaměstnavatele, projevit svoji zdvořilost a zájem o práci. Jedná se o dopis či e-mail s poděkováním za pozvání na osobní pohovor a s vyjádřením vašeho zájmu pokračovat dále v účasti na výběrovém řízení. Pokud již zájem nemáte, je zdvořilé to organizaci co nejdříve oznámit. Když doufáte v kladnou odpověď, nezbývá, než v klidu vyčkat, jaké bude další pokračování. V případě úspěchu platí pro další kola výběrového řízení stejná doporučení.

Někdy se míra trémy stupňuje se zvyšující se šancí na získání místa. Pro zájemce o práci se jedná se o další stresové situace, kdy je dobré šetřit psychickými silami, relaxovat, trénovat možné situace a odpovědi. Prevencí před zklamáním a deziluzí je brát každý pohovor jako šanci, životní zkušenost a trénink pro další možnosti, které přijdou. Štěstí přeje připraveným.

Pár slov na konec

V současné době s vyšším procentem nezaměstnanosti stoupá i trend “vybíravosti” zaměstnavatelů. Organizace přirozeně využívají možnosti výběru z pestré nabídky kvalitních uchazečů na trhu práce. Uchazeče si testují ze všech stran v různě intenzivních kolech výběrového řízení. Často získají člověka s vyššími schopnostmi a kvalifikací, než je na danou pozici třeba, což na druhou stranu přináší potenciál pro další rozvoj zaměstnavatele a následně i zaměstnanců.

Ing. Sabina Morawitzová

Share

Kategorie: Hledání práce

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.