Je mi padesát. Jsem starý na práci?

Vydáno 9.listopad 2009 v 09:00, Michaela Pličková, 6 komentáře

Ztratit práci ve vyšším věku v současnosti začíná být skutečnou noční můrou. Čísla mluví jasně. Lidé starší padesáti let jsou zaměstnáváni čím dál méně, nehledě na to, co říkají personalisté mnohých firem. Jak se zdá, věk se stává velmi vážným problémem. Proč tomu tak je? Jak postupovat, pokud hledáte práci ve vyšším věku? Čtěte náš článek a dozvíte se víc.

V čem je problém?

Ukažte personalistům, co ve vás je.

Faktem je, že podniky stále častěji zaměstnávají mladší uchazeče. Důvodů je hned několik:

Příliš mnoho zkušeností

Zaměstnavatelé nepotřebují lidi s třicetiletou praxí. Zní to nelogicky, ale je to skutečně tak. Očekává se, že za nabyté zkušenosti by měl být člověk také spravedlivě finančně ohodnocen. Pro podniky je tedy výhodnější zaměstnat člověka s méně zkušenostmi. Nebudou mu muset tolik platit.

S tím souvisí také fakt, že mladší lidé (často jde o absolventy) jsou ochotni pracovat za menší plat, než na jaký jsou zvyklí starší uchazeči.

Paradoxní ale je, že současná situace na pracovním trhu nutí odborné pracovníky s dlouholetou zkušeností dělat podřadnější práci a pracovat tzv. za pár šupů.

Nedostatečné kompetence

Dalším problémem, se kterým se starší uchazeči musejí potýkat, jsou nové technologie a cizí jazyk. Neovládáte-li alespoň základy práce s počítačem a internetem, máte v současné době velký problém. Na druhou stranu, jak ovládat počítač se člověk může naučit.

Podobná situace je i ohledně jazykové kompetence. Angličtina je vyžadována i na nižších pozicích. Ale i jazyk lze osvojit.

Zdravotní problémy

S vyšším věkem skutečně přibývá zdravotních komplikací. To nelze popřít. Na druhou stranu ale nelze globálně tvrdit, že každý člověk je po padesátce nemohoucí.

Všechno, co jsme zatím jmenovali, jsou skutečné závažné problémy. Tyto problémy na starších uchazečích vidí především potencionální zaměstnavatel. Následující problémy vznikají na straně uchazeče:

Nízké sebehodnocení (self-esteem)

Je to začarovaný kruh. Přijde-li člověk o práci ve vyšším věku, první, co ho napadne, bude: „Co si teď počnu?“. Zní to poněkud otřepaně, ale psychický stav často ovlivňuje to, zda máme či nemáme úspěch. Jinak řečeno, pakliže již od začátku pochybujeme o tom, že dokážeme najít novou práci, je i naše vina, když se nám to nepodaří.

Neznehodnocujte sami sebe! Neposuzujte sami sebe podle stejných brýlí, které používají zaměstnavatelé. Věřte si. Víte, že máte co nabídnout. Pakliže jste k sobě přehnaně kritičtí, nemáte správně našlápnuto.

Strach

Strach souvisí s předchozím bodem. Náhle se ocitnete bez práce a nevíte kudy kam. A ještě k tomu je vám nad padesát. Nenechejte se strhnout panikou a zachovejte se stejně, jako byste to udělali před dvaceti lety. Strach je váš velký nepřítel.

A ť už jsou důvody, které jsme zde vyjmenovali, jakkoliv pádné, omezování na základě věku je ilegální! Není to nic, čemu bychom měli podléhat. Naopak bychom se měli pokusit proti tomu bojovat.

Je mi nad padesát a hledám práci. Co si počít?

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy jste bez práce a hledáte novou, nabízíme vám několik inspirací, jak postupovat.

Zamyslete se

Než se pustíte do čehokoliv, nejprve se zkuste zamyslet nad tím, co skutečně chcete od života. Jste ve věku, kdy už jste toho hodně dokázali a zároveň si již nemůžete dovolit „ztrácet čas“ činnostmi, které vás vůbec nenaplňují.

Nebyli byste šťastnější, kdybyste například dělali pouze na částečný úvazek a měli tak více času na to, abyste se mohli věnovat svým koníčkům? Pakliže je vám nad padesát let, hledání práce vám zabere delší čas, než dříve. Proto byste měli dobře vědět, co vlastně hledáte.

Zkraťte svůj životopis

První věc, kterou váš potencionální zaměstnavatel uvidí, je váš životopis. Neplatí, že do něj musíte napsat úplně všechno. Napište jen nejdůležitější zaměstnání, nebo zaměstnání za posledních patnáct let. Jedná se o „optický klam“, budete vypadat mladší.

Obraťte se na známé

Nejvíce šancí pro vás znamenají vaši známí. V neosobním výběrovém řízení, kde vám budou konkurovat nadšení absolventi, pravděpodobně nebudete tak úspěšní, jako když se bude jednat o situace, kdy budete nahlíženi jako individuální osobnosti. Poptejte se ve svém okolí.

Hledejte ty správné společnosti

Pravděpodobnost, že vás zaměstnají u firmy, kde je nejstaršímu manažerovi méně než vašim dětem, je nižší, než když to zkusíte u společnosti s vedením ve vyšším věku.

Nechtějte příliš

Bohužel, pravděpodobně budete muset snížit své finanční nároky. Jak jsme se již zmiňovali, firmy nejsou příliš ochotné platit za dlouholeté zkušenosti, pokud nemusejí. Chcete-li práci, nezbývá než se smířit s nižším platem.

Dejte najevo ochotu

Nedejte se zahnat do kouta a ukažte personalistům, že jste ochotni se učit novým věcem. Ať už se jedná o počítače či jazyk.

Nespěchejte

Je pravděpodobné, že hledání práce vám zabere nějaký čas. Nevěšte hlavu a buďte trpěliví. Jednou určitě musíte mít štěstí.

Není lehké překonat diskriminaci, která je společností tiše tolerována a ani vám nechceme slibovat, že díky našim radám to dokážete. Ale věříme, že vám alespoň částečně při hledání práce pomohou.

Share

Kategorie: Hledání práce

Štítky: , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Je mi padesát. Jsem starý na práci?”

 1. Teda koukám napsal:

  Jak pláčete nad tím,že nemůžete někomu otročit za hubičku.To já si to užívám,procházky,příroda,internet,a at dělají mladí,my už máme takzvaně odmakáno.Do starobního mi zbývá 8 let,za socialismu jsme museli dělat,dneska nemusíme.Tak si to užívejme.Jak dneska v době internetu se může někdo nudit nechápu.Kdyby jsme všichni takto si užívali pohodlí,nicnedělání,koníčky,nakonec by jsme se dočkali toho,že by přilezli po kolenou nás prosit,at na ně jdeme makat,protože nejsou lidi.Jo,jo-vše má řešení,jen jsme přizdisráči zbabělí,připosraní,kteří musíííííí makat,jinak by se zbláznili.To se tu žije vykořistovatelským hovadám,když mají takové zástupy svobodných lidí.čau,jdu se projít do přírody,a dřinu za pár babek at si dělá kapitalista sám se svojí starou.Ahoj

 2. Inka49 napsal:

  Je mi 50 let, před 15ti lety mi bylo vytýkáno, že nemám VŠ, udělala jsem si ji dálkově a stála mi 6 let dovolených a to finančně i časově. Domluvím se několika jazyky, mám dobré IT zkušenosti, z obchodu, zahr. obchodu, konferencí, s projekty, místa asistentky atd…je směšné, když z úst HR slyšíte, že bychom byli drazí pro zaměstnavatele, pracovala jsem naposledy na VŠ jedné fakultě, naši studenti nastupují za vyšší platy, než jsme tam pracovaly na úředn. odb. místech. Navíc 50tníci by si místa vážili, mladí zvedají po 2-4 letech kotvy a jdou dále a výše, tolik na „oprašované“ tvrzení, že mladí se berou proto, abychom si vychovali nástupce. Mluvím o tom proto, že nejsem typický unavený 50tník, ale energická a empatická žena. Takže pokud někdo víte o takovém místě, uvádím email a předem děkuji lisbon49@seznam.cz. Lokalita Praha

  • Hana napsal:

   Tahle společnost, nás padesátileté, prostě vyškrtla ze života. Jak pracovního, tak následně i osobního. Je ponižující takto přežívat a nechat se ponižovat, když jsme tomuto spolku sloužili celý předchozí život a poté jsme odkopnuti.

 3. viktor napsal:

  Mám podobnou zkušenost – prý jsem překvalifikovaný a to už jsem s požadavky na plat šel na třetinu a vysoké funkce, které jsem zastával jsem z životopisu úplně vyhodil a pořád nic.
  Takže nevěšte hlvu, protože naděje umírá poslední. :-))))

 4. Jarmila Baslíková OTASLAVICE napsal:

  Je mi 44 jsem stará na práci? Mám rodinu, manžela , odrostlé děti,slušné vzdělání /obchodní – s čistým trestním rejstříkem / rekvalifik.kurz na PC,do 35 jsem byla na mateřské dov. a dnes po zdravé a dá se říct ,že i bezproblémové výchově čeká na svou příležitost a nemohu sehnat práci .
  Nejsem ani tlustá ani extrémě štíhlá , a přesto se vždy vše obrátí v nadčasové neprospěšno a skutečnost , že zkušenosti a vědomosti získané lety a studiem jsou ůplně k ničemu .
  Vždyť v dnešní době je spousta talentovaných a schopných mladých lidí , kteří čekají na své uplatnění v životě, a tak doufat,že pouhá schponost pracovat bude mít úspěch, je přímo zanedbatelná.Snad jen dodat – co více si přát být stále mlád, jen stále mlád.

  • Michaela napsal:

   Bohužel trh kvalitní práce v poslední době nese status „nedostatkové zboží“, ale určitě se na Vás štěstí obrátí, když víte, že Vás rodina podporuje. Vím, že to nevzdáte!
   Věřím tomu, že vypadáte pořád stále mladě i ve svém věku … a mladou zůstanete, když se tak budete cítit 🙂

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.