JE POMOC ZNÁMÝCH PŘI HLEDÁNÍ NOVÉ PRÁCE VÝHODOU NEBO PŘEKÁŽKOU?

Vydáno 13.září 2017 v 08:30, redakce

Ať už hledáte práci, protože jste o ni nečekaně přišli, nebo potřebujete změnu, vyplatí se zkoušet to na více frontách. Dobrým krokem je nepochybně vytvoření účtu na některém z pracovních portálů. Zde si lze na základě osobních požadavků nastavit a aktivovat tzv. agenta. Ten následně přímo na zadaný e-mail zasílá jen nabídky splňující zadaná kritéria.

Vyplatí se také sledovat webové stránky vytipovaných firem, další možností je registrace u prověřené personální agentury.  Opomínat byste však rozhodně neměli ani své rodinné příslušníky a známé. Při hledání nového profesního uplatnění vám totiž mohou nečekaně pomoci.

BLIŽŠÍ KOŠILE NEŽ KABÁT

Některé firmy totiž volné pozice z nejrůznějších důvodů nezveřejňují. Buď se je rozhodnout obsadit některými z aktuálních zaměstnanců, případně spoléhají na doporučení. A právě v této situaci se vyplatí, bude-li vaše okolí vědět o tom, že se poohlížíte po nové práci. Známí vám mohou dát tip, v ideálním případě vás dokonce přímo doporučit. S takovýmto dobrozdáním se vám totiž dveře k novému zaměstnání mohou pootevřít o něco více, než když budete přicházet k výběrovému řízení jako jeden z mnoha anonymních uchazečů.

PREFERUJTE REFERENCE

Vašemu životopisu přidají na váze mj. ty od bývalých kolegů. I proto se vyplatí odcházet z posledního zaměstnání v dobrém. Budoucího šéfa bude nepochybně zajímat, jak jste se osvědčili v rozličných pracovních rolích. Z tohoto důvodu není k zahození mít k dispozici pozitivní hodnocení blízkého kolegy, někoho z podřízených nebo i přímého nadřízeného. Kladné písemné reference pochopitelně není zapotřebí shromažďovat v šuplíku. Bohatě postačí mít v záloze několik kontaktů, na které se budoucí zaměstnavatel může (v případě potřeby) obrátit. To, že je zapotřebí s tímto postupem zmíněné osoby nejprve seznámit a poté požádat o souhlas, je snad jasné.

DOBRÁ RADA NAD ZLATO

Známí vám o své vlastní dobré vůli mohou pomoci i tehdy, nemají-li pro vás tip na konkrétní pozici. Ona i pouhá zmínka před někým kvalifikovaným může přinést až nečekaně sladké ovoce. Totéž platí o dobře míněných radách při tvorbě životopisu, psaní motivačního dopisu nebo samotné přípravě na pohovor. Tím vším poskytují  psychickou podporu, která je při hledání práce nesmírně důležitá.

STUD STRANOU

Pro mnohé je těžké se ke statusu nezaměstnaného veřejně přihlásit. Jde však o stav, kterým si pravděpodobně prošla většina lidí kolem vás. Proto se vyplatí odhodit nesmyslné předsudky i zábrany stranou a raději maximálně využít přínosů, které známí při hledání zaměstnání nabízejí.

 

 

Kategorie: Hledání práce, Pro studenty a absolventy, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.