Kolik času zabere najít novou práci?

Vydáno 15.květen 2008 v 13:04, Michaela Pličková

Právě jste ukončili studium? Odešli jste z bývalé práce? Začínáte s hledáním nové práce? Ale jak dlouho to může trvat, než se vám podaří sehnat požadované místo? V tomto článku se dozvíte, které faktory ovlivňují proces hledání práce.

Při odhadování, jak dlouho bude trvat, než nastoupíte do nové práce, byste měli mít na paměti, že hledání práce je složitý proces a ovlivňuje ho mnoho věcí. Do výsledného času, který hledáním strávíte, je nutné započítat všechny následující komponenty.

Jakou pozici hledáteNabídky práce najdete nejen v novinách, ale i na internetu.

Důležitým faktorem, který ovlivňuje délku hledání práce, je to, jaký druh práce chcete vykonávat. Míříte-li vysoko, na manažerské a vedoucí pozice, obrňte se trpělivostí. Výběrová řízení pro tato místa jsou často delší a náročnější.

Zatímco získat místo manažera firmy je časově náročné, nižší pozice (sekretářka, pokladní, manuální pracovník) jsou obsazovány mnohem rychleji.

Co můžete nabídnout

S tím, jakou pozici hledáte, do značné míry souvisí, jaké jsou vaše znalosti, schopnosti, dovednosti a zkušenosti. Budete-li se jako vystudovaný informatik hlásit na kuchaře (nebo naopak), hledání takové pozice vám pravděpodobně potrvá déle.

Obecně platí, že čím lepší předpoklady pro vykonávání daného povolání máte, tím kratší dobu hledáním strávíte.

Také nezapomeňte na to, jak působíte. Čím lepším dojmem zapůsobíte, tím vyšší šance máte a tím kratší dobu budete hledat. Nepodceňte reprezentativní životopis a zásady úspěšného pracovního pohovoru (oblečení, odpovídání na otázky apod.)

Rozložení pracovních nabídek

Dalším velmi důležitým aspektem je, jaké pozice jsou nabízeny. Jste-li z oboru, kde je nedostatek pracovní síly (v současnosti především manuální práce – zedník, svářeč, tesař apod.), délka hledání bude kratší, než pokud hledáte vrcholnou, atraktivní a především ne tak často nabízenou pozici manažera, vedoucího pobočky apod.

Čas strávený hledáním také může ovlivnit regionální rozložení nabídek práce a vaše ochota, popřípadě neochota za novou prací dojíždět, nebo se dokonce přestěhovat.

Jaké máte finanční nároky

Chcete-li vysoký plat a k tomu ještě nějaké zaměstnanecké benefity (například služební auto, více dovolené, příspěvek na důchodové připojištění apod.), bude hledání delší, než pokud se spokojíte s nižší mzdou.

Věk a pohlaví

Přestože situace na pracovním trhu se vyvíjí k lepšímu a tato kritéria hrají čím dál menší roli, přece jen jsou natolik důležitá, že je potřebné je zde zmínit. Stává se, že na některé pozice jsou přijímáni jen mladší lidé, nebo jsou někde upřednostňováni muži či ženy. Zde je důležité si pohlídat, nejde-li o diskriminaci.

Některé pracovní pozice jsou napříč jakéhokoliv boje proti diskriminaci vhodné skutečně spíše pro jedno pohlaví, nebo pro lidi se zkušenostmi.

Další faktory

Délku hledání práce může dále ovlivnit štěstí, náhoda, aktivita při hledání, atraktivita hledaného místa či konkurence.

Kategorie: Hledání práce

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.