Máte tělesné postižení? Tipy, jak najít práci

2009-03-18 09:56:37, Pavla Janečková, Hledání práce

Jste zdravotně postižení? Pak se při hledání práce vyzbrojte trpělivostí a odvahou. Smutným faktem totiž je, že lidé s handicapem mají v této oblasti o něco obtížnější startovní pozici než zdravé osoby Najít práci, která bude odpovídat vašim představám, je však možné. Poradíme vám, jak na to. Najít na trhu práce zaměstnání, které by odpovídalo kvalifikaci i požadavkům uchazeče, není jistě snadný úkol. Pokud navíc máte zdravotní postižení, je možné, že při hledání práce narazíte na předsudky a neinformovanost ze strany svých potencionálních zaměstnavatelů. Nabízí se však také řada možností, jak tyto překážky překonat a získat práci, která vás bude uspokojovat.**

**

Kde hledat

Při hledání zaměstnání můžete využít nejen kontakty ze svého okolí, ale i běžné nebo specializované internetové stránky s nabídkou práce. Můžete se také obrátit na úřad práce, který zveřejňuje nabídky vhodné pro zájemce se zdravotním postižením. Kromě toho zajišťují také rekvalifikační kurzy, prostřednictvím nichž můžete na trhu práce zvýšit svoji konkurenceschopnost. Zkuste se také obrátit na některou z neziskových organizací zaměřených na integraci handicapovaných lidí. Ty nabízí nejen zprostředkování zaměstnání, ale také poradenství v této oblasti. Obrátit o radu se tak můžete například na [Nadační fond]

Jak hledat

Základní pravidlo při hledání práce zní: Buďte aktivní! Nečekejte, že vám nabídka práce spadne z ničeho nic do klína, ale zajímejte se o možnosti zaměstnání ve vašem okolí a pracujte na sobě. Svému budoucímu zaměstnavateli totiž budete muset mnohdy dokázat, že na danou práci opravdu máte.

Investujte do vzdělání

Peníze a čas, který vložíte do vzdělání, se vám jistě vrátí. Pokud budete mít povědomí o více oborech, certifikáty o absolvovaných kurzech a školeních nebo získáte dovednosti, které nejsou úplně běžné, zvýšíte svoji šanci, že získáte zaměstnání, kde se dobře uplatníte. Můžete mimo jiné využít také nabídky rekvalifikačních kurzů úřadu práce.

Nebuďte sami

Staňte se členy organizací, které sdružují osoby se zdravotním postižením. Mezi ně patří například Sdružení zdravotně postižených, Liga za práva vozíčkářů nebo Tyflocentrum. V České republice existují desítky sdružení, které mívají mimo jiné programy podpory zaměstnávání. Se svým handicapem tak nezůstanete sami, ale kromě nových přátel zvýšíte svoji šanci získat zaměstnání podle vašich představ. Zaměstnavatelé poskytující pracovní místa handicapovaným osobám se totiž mnohdy obrací přímo na tyto organizace, které jim poskytují kontakty na vhodné zaměstnance z řad svých členů.

Vsaďte na osobní kontakt

Osobní kontakt je při žádosti o zaměstnání ve vašem případě vždy správnou volbou. Svojí komunikativností, úsměvem a charismatem máte totiž šanci zbořit případné bariéry, které může potencionální zaměstnavatel vůči zaměstnání handicapované osoby mít. V případě, že jste v kontaktu pouze přes telefon, bude pro něj mnohem snazší vás odmítnout.

Dokažte, co umíte

Možná jste se už při hledání místa setkali s tím, že si zaměstnavatel nedokázal představit, jak efektivně budete práci zvládat. Ukažte mu tedy, že jste schopni zadané úkoly plnit stejně dobře jako kdokoli jiný. Nabídněte, že svoji práci zdarma předvedete a dokažte, že jste schopni vyrovnat se i s případnými překážkami. Tato vynalézavost pro vás totiž může v důsledku znamenat velké plus.

Vyžádejte si doporučení

Pokud je to jen trošku možné, vyžádejte si od svého předchozího zaměstnavatele doporučení, ve kterém bude uvedeno, jak byl s vaší prací spokojen a co na vás jako zaměstnanci oceňuje. Dobré reference vám mohou výrazně pomoci získat vytoužené pracovní místo a navíc získáte výhodu oproti ostatním uchazečům.

Zkuste začít podnikat

Neumožňuje vám váš handicap pravidelné docházení do zaměstnání nebo máte rádi nezávislost? Řešením pro vás může být podnikání. Chce to jen nápad a trošku odvahy. Jako tělesně postižená osoba, která je samostatně výdělečně činná, můžete žádat úřad práce o poskytnutí příspěvku na zřízení chráněného pracovního místa. Po dohodě je také možné získat příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů.

Najít v současnosti zaměstnání, které by plně odpovídalo vašim přáním i potřebám, se může zdát jako nesnadný úkol. Zkuste jej však přijmout jako výzvu. Jako i v jiných oblastech, i zde totiž záleží vždy hlavně na přístupu. Pokud si uchováte pozitivní pohled na svět, odrazí se to nejen ve vašem prožívání, ale i v tom, jak budete působit na ostatní. A to je prvním krokem na cestě k úspěchu.