Po mateřské a rodičovské zpět do práce

Vydáno 23.červenec 2018 v 12:54, redakce

Nejdříve to vypadá jako nekonečné tři roky prázdnin, ale bohužel (pro někoho bohudík) utečou jako voda. Člověk je o pár kilo těžší, přibude pár vrásek od nevyspání a už zase řešíme práci. Jak je to s původním pracovním místem?

Velmi často se po rodičovské dovolené vrací rodič na původní pozici. Podle paragrafu 158 se rodičovská dovolená poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. Zaměstnavatel samozřejmě nepřítomnost zaměstnance musí vyřešit a pak často nastává stav, kdy se nechce „náhradního“ zaměstnance vzdát. Musí tedy nabídnout vracejícímu se rodiči stejnou či podobnou pozici v souladu s pracovní smlouvou. Pokud by nabídnuté místo neodpovídalo popisu práce v pracovní smlouvě, nemusí zaměstnanec na takové místo nastoupit. Pak je na místě dohoda či výpověď – vždy s odstupným.

Když se není kam vracet

Pokud byl rodič bez práce již před mateřskou nebo v minulém zaměstnání nepokračuje, pak je možné se zaregistrovat na úřad práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti. Většina rodičů během pobírání rodičovského příspěvku nepracuje, proto se podpora se vypočítá z průměrné mzdy v ČR. První dva měsíce činí podpora 15 procent průměrné mzdy, další dva měsíce 12 procent a po zbytek podpůrčí doby je to 11 procent. Přihlásit na úřad práce se vyplatí, sice podpora není nijak závratná, ale připočítejte úhradu zdravotního pojištění od státu a ještě to, že se doba na ÚP započítává i na důchod.

Tip: Když se vrátíte do práce po rodičovské dovolené a váš pracovní poměr po krátké době skončí – nahlaste se na úřad práce do tří pracovních dnů od konce pracovního poměru. Pak se totiž podpora vypočítává z průměrné mzdy, jakou jste měli v práci a činí první dva měsíce 65 procent, v dalších dvou měsících 50 procent a po zbytek podpůrčí doby 45 procent předchozího příjmu.

Hledání práce

Za posledních pár let se změnilo zejména to, že nejsou zaměstnanci a najít novou práci by neměl být problém. Práci hledejte aktivně, ale rozumně. Nemá smysl odpovídat na každý inzerát, zapřemýšlejte, jaké jsou nyní Vaše priority. Pro vracející se rodiče je často noční můrou osmihodinová pracovní doba a k tomu ještě nějaký ten přesčas. Rozvést děti do škol, školek a kroužků, se může stát nemožné.

Doporučujeme poptat i zkrácený úvazek, firmy jsou tomu nakloněni mnohem víc než dřív. Ovšem z praxe máme informace o tom, že ne vždy je zkrácený úvazek výhodou – u některých pozic budete muset odvést stejné množství práce, ale za méně peněz. Určitě se kratší pracovní doba vyplatí u úvazků, kde je pevně stanovená pracovní doba a není vázána na dokončení úkolu ve stanoveném termínu.

Nestyďte se říct rodině a hlavně partnerovi o pomoc s domácností, vyzvedáváním dětí i s nákupy. Návrat do práce není snadný a je opravdu těžké všechno úspěšně nakombinovat.

 

 

 

 

Share

Kategorie: Hledání práce, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.