Nedostatečná kvalifikace? Nevadí

Vydáno 19.září 2009 v 12:54, Michaela Pličková, 2 komentáře

Mezi čerstvým absolvováním školy a vrcholovou, dobře placenou a ještě k tomu uspokojující pracovní pozicí je dlouhá cesta. Nikdo z nás se nenarodil jako úspěšný realitní makléř, právník, podnikatel či programátor. I ti nejúspěšnější někde začínali, bez zkušeností, bez kvalifikace.

Jak se prosadili? Byli odvážní. Buďte i vy odvážní a přihlaste se na pozici, pro kterou možná nemáte dostatečnou kvalifikaci. Jak to zvládnout vám poradíme v našem článku.

Jaká je vaše motivace?Nedostatečná kvalifikace nemusí být problém.

Nenechte se odradit od zaměstnání jen kvůli nedostatečné kvalifikaci. Na druhou stranu neplatí, že každý skutečně může dělat cokoliv. Kdo by chtěl bydlet v domě navrženém kuchařkou nebo jezdit v autě, které opravoval učitel biologie?

Předtím, než odpovíte na nabídku práce, pro kterou nemáte dostatečnou kvalifikaci, se dobře zamyslete. V těchto situacích je rozhodujícím faktorem úspěchu vaše motivace. Práce, pro kterou nemáte kvalifikaci, vás totiž bude pravděpodobně stát daleko větší úsilí, než práce, pro kterou kvalifikovaní jste.

Je-li ale určitá pozice skutečně vaším snem a vy uděláte téměř cokoliv, abyste dané povolání mohli vykonávat, pak se kvalifikací nenechejte zastrašit.

Budete se muset učit

Je velmi pravděpodobné, že práce, o které uvažujete, vám není zcela cizí. Možná se jedná o váš koníček, nebo o ní alespoň leccos víte, ale určitě se o ni hodně zajímáte. A to je vaše výhoda. Každý zaměstnavatel si uvědomuje, že zaměstnanec, kterého práce baví, pracuje lépe, než ten bez zájmu.

Na druhou stranu prostý zájem nestačí. Budete se muset vzdělávat. Sám. Nemůžete se spolehnout na to, že vás váš nový zaměstnavatel bude školit či připravovat. Vaším úkolem bude požadovanou kvalifikaci získat. Pravděpodobně to nebude jednoduché a bude vás to stát hodně úsilí. Pokud to ale zvládnete, odměnou vám bude vaše vysněná práce.

Přesvědčte ostatní

Pakliže jste dostatečně motivovaní a rozhodnutí to všechno podstoupit, dalším vaším úkolem bude přesvědčit vašeho potencionálního zaměstnavatele.

Dodejte si odvahy a odpovězte na inzerát, nebo jednoduše sami kontaktujte firmu, kde byste chtěli pracovat a nabídněte se jim.

Nemáte sice požadovanou kvalifikaci, ale to můžete vykompenzovat svým nadšením. Zde je několik vět, které můžete použít při pohovoru:

 • „Vždy jsem toužil pracovat pro vaši společnost. Byl to můj sen.“
 • „Uvědomuji si, že nemám dostatečnou kvalifikaci, ale jsem připraven ji získat.“
 • „Práci bych dělal rád a s nasazením, což by se odrazilo v mých výsledcích.“
 • „Jsem připravený splnit vaše požadavky a vím, že to nebude jednoduché, ale zároveň vím, že na to mám.“

Pokud se vám podaří personalistu přesvědčit o vašem nasazení, téměř jistě máte vyhráno.

Při rozhodování, na jaký inzerát odpovědět, mějte na paměti, že není nemožné získat práci, pro kterou nejste dostatečně kvalifikovaní. Podstatným předpokladem je vaše motivace a ochota učit se novým věcem. A nezapomeňte, že odvážným štěstí přeje.

Kategorie: Hledání práce

Štítky: , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Nedostatečná kvalifikace? Nevadí”

 1. petra napsal:

  mněla bych zajem o dalši vzdelani jsem vyucena prodavacka je mozne ziskat dalsi informace dekuji.

  • petra napsal:

   Dobrý den,
   doporučuji Vám obrátit se na úřad práce v místě Vašeho bydliště, kde Vám poskytnou potřebné informace.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.