Nemůžete najít práci kvůli zdravotnímu omezení?

Vydáno 23.duben 2008 v 09:40, redakce

I Vy ale můžete na pracovním trhu uspět! Zkusíme Vám pomoci vyřešit úskalí, na která při hledání práce narazíte. V tomto článku mimo jiné najdete, kdy a jak je vhodné o handicapu říci personalistovi.

Na které inzeráty reagovat

Při hledání práce se zaměřte na nabídky, u kterých splňujete co nejvíce bodů z požadované kvalifikace. Zaměřte se především na vzdělání a předchozí pracovní zkušenosti. Zároveň si ujasněte, které z Vašich schopností a dovedností můžete na dané pozici využít.

Vhodné je si dopředu zjistit, jak se podnik staví k zaměstnávání osob s postižením. Zajímejte se také o charakter pracovního prostředí. Především o konkrétní podmínky, které přímo souvisejí s Vaším zdravotním omezením. Kontaktujte proto např. úřad práce, stávajícího zaměstnance firmy, či vyhledávejte v odkazech na internetu.

Ve které fázi výběrového řízení o handicapu říci

Žádný univerzální recept, kdy je vhodné promluvit o svém zdravotním omezení, neexistuje. Záleží pouze na Vašem úsudku. Svůj handicap můžete zmínit už v průvodním dopise, během interview, či až po přijetí na danou pozici. Při svém rozhodování berte v úvahu především charakter Vašeho zdravotního omezení ve vztahu k práci, o kterou usilujete.

Máte na první pohled neviditelné postižení? Pak o něm promluvte klidně až u přijímacího pohovoru. Při osobním setkání totiž můžete okamžitě reagovat na případné pochybnosti personalisty, zda danou práci zvládnete.

Je však Váš handicap vážnější a na první pohled viditelný? Pak ho raději zmiňte již při prvotním telefonickém rozhovoru, či v průvodním dopise. Vyvarujete se tak možné negativní reakce personalisty při osobním setkání.

Jak zmínit personalistovi své postižení

Necítíte se ve své kůži, máte-li při výběrovém řízení říci o svém handicapu? Klidně si to doma se svými blízkými natrénujte formou hraní rolí. Na co se přitom zaměřit?

  • Vždy se snažte zvolit ten nejvhodnější způsob a dobu, kdy o svém postižení říci
  • O svém zdravotním postižení nemluvte jako o slabosti. Buďte pozitivní a zaměřte se na své schopnosti a dovednosti, které i přes toto omezení zvládáte.
  • Buďte připraveni pohotově čelit jakémukoliv znepokojení ze strany zaměstnavatele. Přesvědčte ho, že se na danou pozici hodíte.
  • Vysvětlete personalistovi, jakým způsobem překonáváte různé překážky způsobené Vaším handicapem.
  • Ujasněte si, jaké případné přizpůsobení pracoviště Vaše postižení vyžaduje. Například u konkrétního typu nábytku je pak dobré znát přibližně i jeho cenu a dostupnost.
  • Zjistěte si, jaké výhody přinese potenciálnímu zaměstnavateli, pokud přijme člověka s Vaším typem postižení. Obrátit se můžete například na úřad práce.

Co Vás čeká po nástupu na nové pracovní místo

Spolu s nadřízeným se pokuste Vaše pracoviště vhodně uzpůsobit. Vysvětlete mu, co a jak ze svých úkolů zvládnete a v čem budete potřebovat pomoci.

Pohovořte také s Vašimi novými kolegy. Otevřeně jim vysvětlete, co Vaše postižení obnáší. Domluvte se, koho z nich můžete případně požádat o asistenci.

Snažte se si pracovní podmínky co nejvíce přizpůsobit a zvládat vše co půjde bez cizí pomoci. S prací to zároveň nepřehánějte, vždy berte ohledy na svůj aktuální zdravotní stav.

Ujasněte si, jakou práci přesně hledáte. Berte v úvahu jak svou kvalifikaci, tak zdravotní možnosti. Zaměřte se vždy na požadavky, které splňujete. Potenciálního zaměstnavatele přesvědčte, že Vaším přijetím získá šikovného pracovníka. Neopomenutelný je pro něj i finanční příspěvek od úřadu práce.

Share

Kategorie: Hledání práce

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.