Práce v důchodu? Žádný problém!

2008-12-03 13:50:24, Pavla Janečková, Hledání práce

Dozráli jste již do důchodového věku, ale nechcete zůstat nečinně sedět doma? Potom možná právě vy využijete příležitosti přivýdělku k důchodu. Možnosti existují, přesto jich jen málokterý senior využívá.

Nepřestávejte na sobě pracovat.

Podle řady výzkumů zůstávají senioři, kteří chodí do práce, déle soběstační. Stejně jsou na tom také ti, kteří se zaměstnávají sami- ať už luštěním křížovek nebo zvelebováním zahrádky. Pokud si však chcete přivydělat nějakou korunu, zkuste se porozhlédnout po nabídkách práce.

Pracovních příležitostí, které respektují omezené možnosti seniorů, není sice tolik, jako nabídek pro studenty, ale i zde platí pravidlo, že kdo hledá, najde. Pamatujte totiž, že na rozdíl od mladších kandidátů máte něco, co jim schází: životní zkušenosti, kvalifikaci a schopnosti.

Omezení? Téměř nulová

Přivýdělku v penzi téměř nic nebrání. Současné pracovně právní předpisy jsou totiž vůči seniorům velmi liberální a neobsahují prakticky žádné omezení.

Jedinou výjimkou je doba, na kterou se sjednává pracovní poměr. Důchodce může být zaměstnán jen na dobu určitou, nejdéle však na jeden rok. V případě dlouhodobého zaměstnání musí být smlouva každoročně obnovována.

Od ledna 2010 však vstoupí v platnost novela zákona o důchodovém pojištění, podle které budou mít senioři možnost uzavírat smlouvy na dobu neurčitou, aniž by jim byla penze pozastavena.

Zaměstnáním k vyšší penzi

Na místě je jistě i otázka, jak takový pracovní poměr ovlivňuje výši pobíraného důchodu.

Od ledna 2010 si pracující senioři, kteří zároveň pobírají penzi, zvýší penzi o dny odpracované po vzniku nároku na důchod. To dosud nebylo možné. V praxi to znamená, že za každých 360 kalendářních dní se mu výměra důchodu zvýší o 0,4 procenta výpočtového základu.

V případě, že senior pracuje a penzi nepobírá, navyšuje se mu výměra důchodu vždy o 1 procento za každých 90 dnů výdělečné činnosti.

Penzisté budou mít nově možnost pracovat a pobírat od státu jen půlku důchodu. Za každých 180 dní práce se v takovém případě procentní výměra zvýší o 1,5 procenta základu.

Obě opatření mají podle ministerstva práce lidi motivovat k tomu, aby pracovali ještě nějakou dobu po dosažení důchodového věku.

Kde hledat práci?

Nejlepším místem, kde můžete jako důchodce najít práci, je organizace, ve které jste byli dříve zaměstnaní. Někteří zaměstnavatelé dávají již teď bývalým zaměstnancům možnost práce na částečný úvazek. Oproti jiným jste pro ně totiž jistotou. Zaměstnavatel vás zná a ví, že se na vaši práci může spolehnout.

Další možností, jak si najít práci, jsou nejrůznější inzeráty, které můžete najít jak v tisku, tak přímo v ulicích. Pokud umíte používat počítač, můžete reagovat na inzeráty uveřejněné na internetu.

Sami zaměstnavatelé však začínají oslovovat své potencionální zaměstnance například v klubech důchodců.

Pracujte na sobě

Ani v případě, že se netoužíte vrátit do práce, byste neměli zůstat pasivní. Zaměstnejte se sami. Luštěte křížovky, zapište se do počítačového kurzu, zkoušejte nové recepty nebo se učte cizí jazyk. Zvýšíte si tak nejen vlastní sebevědomí. Pravidelnou intelektuální činností také zpomalíte stárnutí mozkových buněk a zachováte pružnost svého myšlení.

Podle výzkumů jsou nejspokojenější ti senioři, kteří si uchovali zájmy, činnosti i přátele z doby, než odešli do důchodu. Využijte tedy příležitost!