REKVALIFIKACE A ÚŘAD PRÁCE

Vydáno 13.prosinec 2017 v 09:32, redakce

Lidé mění profesi z mnoha důvodů: potřeba změnit pracovní kariéru – ambice, ztráta motivace, nemoc z povolání, nemožnost najít práci ve svém oboru, zánik pracovních míst v oboru, stěhování do regionu s jinou poptávkou po práci atd.

Pokud budete chtít absolvovat kurz, který Vám má proplatit úřad práce, je potřeba splnit určité podmínky.

KOMU ÚŘAD PRÁCE KURZ PROPLATÍ

Osobám registrovaným v evidenci jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání.

Uchazečem se míní ten, kdo je již bez práce a je veden v registru úřadu práce.

Zájemce o zaměstnání je ten, kdo má zájem o zprostředkování zaměstnání a komu ještě například neskončila výpovědní doba a je tedy stále zaměstnán.

Na úřad práce se může obrátit i zaměstnavatel – zaměstnavatelé, kteří provádějí rekvalifikaci, aby zajistili další pracovní uplatnění svých zaměstnanců, mohou podat na příslušném ÚP žádost o uhrazení nákladů na kurz.

PODMÍNKY PRO ZAŘAZENÍ DO KURZU

Zájemce o rekvalifikační kurz musí mít odpovídající vstupní kvalifikační předpoklady pro výkon nové profese (např.  vzdělání, některé znalosti a dovednosti), musí být zdravotně způsobilý, rekvalifikace musí být potřebná a účelná – ÚP tedy neproplatí kurz, který nebude mít přínos pro budoucí pracovní uplatnění.

NA ÚP S PŘEDSTIHEM

Podat žádost o rekvalifikaci je potřeba vždy předem – nejméně 30 dnů před termínem zahájení kurzu. Žádost poté prochází schvalovacím procesem – nárokovat proplacení kurzu bohužel není možné, vždy záleží na rozhodnutí úřadu, zda je kurz účelný a pro zájemce vhodný.

Celkově Vám ÚP může proplatit  v období 3 let náklady na rekvalifikaci až do celkové částky 50 000 Kč.

NEDOKONČIT KURZ SE NEVYPLATÍ

Úřadu práce může uchazeče z evidence vyřadit, pokud na doporučený rekvalifikační kurz odmítne nastoupit nebo jej bez vážného důvodu nedokončí. A ještě k tomu bude muset vyřazený uchazeč zaplatit náklady na celý kurz ze svého.

Ještě jednu věc je potřeba zmínit – po dokončení kurzu nesmí uchazeč odmítnout vhodné místo – pak se může stát to stejné, jako kdyby kurz nedokončil – vyřazení a uhrazení kurzovného.

Spolupráci s úřadem práce při rekvalifikaci doporučujeme rozhodnutým! Buďte si v rámci možností jistí, co chcete kurzem získat a mějte promyšlenou svou další kariéru.

Kategorie: Hledání práce, Osobnostní rozvoj

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.