Sháníte brigádu? Zkuste pracovní agenturu

Vydáno 13.srpen 2009 v 20:05, Michaela Pličková, 1 komentář

Plánujete dovolenou s přáteli, nebo si chcete koupit nový počítač? Rodiče vám na to nedají? To by se vám nějaký přivýdělek určitě hodil. Co si počít? Můžete brouzdat na internetu, poptat se po okolí, nebo pročítat inzeráty v novinách. Nebo můžete vyzkoušet pracovní agenturu. Jak to v takových agenturách chodí, se dozvíte v našem článku.

Pro koho a jakým způsobem?

V pracovní agentuře vás zařadí do kartotéky.

Pracovní agenturu, coby prostředníka mezi nabídkou práce a poptávkou po ní, využívají zejména firmy a lidé hledající práci.

Společnost, která nemůže najít zaměstnance, nebo je pro ni výhodnější přenést tento úkol na třetí osobu, zadá agentuře „objednávku“. Například cukrárna u Nováka potřebuje tři brigádníky na léto pro obsluhu zmrzlinového stroje a obrátí se s tímto požadavkem na agenturu.

Úkolem agentury je zajistit tyto tři zaměstnance v požadovaném termínu. Proto tuto nabídku vystaví (na internetu a ve svých pobočkách, dále v inzerci) a čeká, až se někdo ozve.

Pakliže někdo na nabídku zareaguje, podepíše se smlouva a zaměstnanec nastoupí do práce. Pokud se ovšem nikdo neozve, agentura osloví uchazeče o práci, které již má ve své databázi a dříve v minulosti se o podobné nabídky zajímali, nebo by o ně mohli mít zájem (což se zjišťuje například z životopisu, který uchazeč o práci agentuře poskytl).

Co můžete očekávat?

Zalíbí-li se vám některý inzerát, ať již v novinách, ve výloze agentury, či na internetu, dalším vaším krokem bude návštěva agentury. Zde řeknete, o kterou práci máte zájem, a pokud místo již není obsazeno, budete podepisovat smlouvu.

Smlouva

Kromě obvyklých náležitostí (datum nástupu, pracovní pozice, plat, atd.) se ve smlouvě například dočtete:

  • Vaší povinností je vyplnit a odevzdat „časový plán“ (formulář, na kterém je uvedeno datum výkonu práce, odpracovaný čas a podpis odpovědného pracovníka z dané organizace). Pokud časový plán neodevzdáte včas, je možné, že se vaše výplata velmi zdrží.
  • Pakliže se nemůžete dostavit do práce, musíte to agentuře předem včas ohlásit (každá agentura má jiné podmínky, ale obecně platí minimálně 24 hodin předem). Pokud tak neučiníte, hrozí vám finanční pokuta za ušlé zisky (pohybuje se okolo 500Kč za pracovní den).
  • Není možné, abyste uzavírali jakékoliv dohody s firmou za zády agentury. Znamená to, že se se zaměstnavatelem nemůžete domluvit, že pro něj například budete pracovat další měsíc, a to bez účasti agentury.

Plat

Agentury vydělávají tím, že si ponechají určitou část vašeho výdělku. To má své výhody i nevýhody. Na jednu stranu skutečně dostanete míň peněz, než kolik byste dostali bez účasti agentury, na druhou stranu není vůbec jisté, zda byste bez agentury nedostali ještě míň.

Agentura má totiž mnoho zkušeností a také vyškolené zaměstnance, kteří vyjednají s firmami takovou mzdu, která zůstane zajímavá i po odečtení provize.

Konkrétní výše odměny je velmi různorodá a závisí především na druhu práce, který budete vykonávat.

Věk a práce

V české republice je dovoleno pracovat od 16 let. Jste-li mladší osmnácti let, můžete s agenturou uzavřít smlouvu, ale musí ji podepsat i váš zákonný zástupce.

S věkem souvisí také jistá omezení, například počet odpracovaných hodin či práce v noci (viz jiný článek).

Tváří v tvář

Kromě ušetřené práce při hledání přináší pracovní agentury další velkou výhodu – osobní přístup. Pokud chcete práci, budete se muset se zaměstnancem agentury setkat tváří v tvář. Při osobním kontaktu se domluvíte na spoustě věcí lépe a také můžete společně s pracovníkem agentury nastavit vše na míru právě vám.

Mimo to, většina agentur nabízí program pro lidi hledající práci. Nezalíbí-li se vám žádná nabídka ihned na místě, jednoduše pracovníkovi řeknete, o jakou práci máte zájem, a on se vám ozve, až se nějaká taková nabídka objeví.

Příklady agentur

Trenkwalder a.s. – http://www.trenkwalder.com/cz/

ADECCO spol. s r.o. – http://www.adecco.cz/

Sodat s.r.o. – http://www.sodat.cz/

Brigáda přes pracovní agenturu je skvělou možností především pro ty, kdo nemohou práci najít sami, nebo do hledání nechtějí investovat příliš mnoho času. Nalézt práci přes agenturu stojí daleko menší úsilí, ale na druhou stranu vám bude strhávána část platu. Zda vám tento systém bude vyhovovat, musíte již vyzkoušet sami.

Kategorie: Hledání práce, Pro studenty a absolventy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Sháníte brigádu? Zkuste pracovní agenturu”

  1. Tomáš Popp napsal:

    Jsem vitální starobní důchodce, s velmi dobrými komunikačními schopnostmi, čistým RT, RJ a NJ na velmi dobré úrovni, nejsem schopen najít přivýdělek k důchodu. Máte-li možnost, nabídněte. Předem děkuji.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.