Vyšší věk není v digitálním světě překážkou

Vydáno 30.srpen 2009 v 14:34, Irena Janíková

Máte pocit, že už jste moc staří, abyste se učili něčemu novému z digitálního světa? Slova typu blog či facebook u vás vyvolávají mrazení v zádech? To ať dělají mladší, já bych to nepochopil; já to nepotřebuju. Už jste někdy něco podobného odpověděli? Špatně. Nenechte se diskriminovat jen pro to, že jste nedostali mobil už do kolébky. Naučte se, jak na to.

I ve vyšším věku se můžete pustit do práce s PC.Dnešní doba je zkrátka digitální, s tím je potřeba se smířit, ne proti tomu bojovat. Pokud mávnete rukou, že se žádné novinky učit nebudete, nikdo vás za to pranýřovat nebude. Ale ublížíte tím hlavně sami sobě. Uberete si možnost povýšit v práci a mít lepši platové podmínky. Jediný, kdo bude tratit, budete zkrátka vy.

Radši zkuste zabojovat. Existuje mnoho kurzů, které jsou určeny pro lidi vyššího věku, kteří neovládají práci s počítačem či programy na internetu. Mnoho z nich je dostupných i zdarma, stačí vaše motivace. Obzvlášť pokud hledáte novou práci, je více než vhodné podobný kurz navštěvovat a něco se přiučit.

Možná vám přijde ponižující, aby vás učili lidé mladší, než jste vy sami. Ale věřte, že tito lidé si cenní více těch, kteří se snaží prolomit bariéru mezi sebou a digitálním světem, než těch, kteří jen sedí a vše nové odmítají.

Vytvořte si svou webovou stránku – na internetu existuje mnoho serverů, které nabízejí již vytvořené stránky, do kterých stačí jen vložit svůj text, fotky apod. Komunikujte pres facebook (jak se dočtete na wikipedii, jde o „rozsáhlý sociální webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě“) nebo si pište blog (vaše příspěvky ohledně jakéhokoliv tématu, které vás zajímá).

Pomůže vám to vypadat mladší a flexibilnější na trhu práce, kde je tendence diskriminovat starší pracovníky. Vaše prezentace na internetu je klíčem k tomu, aby si zaměstnavatelé všimli, že jim stále máte co dát. Možná vám to pomůže otevřít dveře, které vypadají, že už jsou nadobro zavřené.

Kurzy, které můžete navštívit

Můžete absolvovat základy práce s počítačem, textem, internetem a e-mailem. Naučit se popisovat jednotlivé složky počítače (hardware), práci s myší, s Windows, dále se seznámíte s funkcemi jako je kopírování, mazání, vyjmutí. U e-mailu uslyšíte o virech, spamech a předražených službách a dozvíte se, jak se jim bránit.

Lektoři vám ukáží, jak zacházet s cd a dvd. Dále se naučíte skenovat, vypalovat a tisknout.

Rozšířit si ještě více rozhled lze kurzem zaměřeným na internetové služby, zajímavé odkazy a vyhledávání informací na internetu. Navštívíte různé webové stránky, naučíte se používat webový formulář či jak hledat v jízdních řádech.

Dále se můžete zapsat do speciálních tematických kurzů jako je například instalace programů

(vyhledávání a stahování programů z internetu a jejich instalace na PC), práce s notebookem (základní odlišnosti od stolního PC, připojení k sítím), tabulkový editor a tvorba prezentací (program Excel a PowerPoint pro tvorbu prezentací) či textový editor (psací program MS Word, práce s textem, formátování textu).

Pro seniory jsou také k dispozici internetové poradny. Můžete se zeptat na jakýkoliv problém s počítačem, internetem nebo jakoukoliv jinou moderní technologií.

Kromě počítačů existují i kurzy, kde se naučíte používat mobilní telefony nebo bankomaty. Získáte dovednosti pro práci se zařízením spotřební elektroniky a udržíte tedy krok s dobou.

Pokud se vám nechce chodit do kurzu, můžete najít pomoc ještě blíže, a to u svých dětí, vnoučat nebo třeba dětí souseda. Ti budou rádi, že jednou můžou poučit oni vás. Vystřídáte si role, no a co, aspoň tak utužíte vztahy. Vaši blízcí vám poradí, co a jak udělat, a hlavně vám řeknou, co je teď moderní a co už je zastaralé.

Jako každá nová věc se i digitální novinky jeví složitě. Ale když se do toho ponoříte, uvidíte, že to může být i zábava. Směle do toho a pracovní nabídky už vás nebudou míjet!

Kategorie: Hledání práce, Osobnostní rozvoj

Štítky: , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.