ZASE VÁS NEVZALI... NESTOJÍ ZA TÍM NEDOSTATKY V CV?

2017-10-17 10:09:32, redakce, Hledání práce, Přijímací řízení

Jak napsat životopis, který Vám otevře dveře do dalšího kola výběrového řízení? V čem dělají uchazeči stále stejné chyby? Jak se jednoduše odlišit od ostatních? Nemusíte vymýšlet nic originálního, i když například u grafika se tak trochu očekává, že bude mít životopis "jiný". V naprosté většině CV jsou však stále stejné chyby, kterým lze poměrně snadno předejít. Předem si sami sobě položte otázku, o jakou práci skutečně stojíte. Nemá smysl rozesílat stovky reakcí a pak si ani nepamatovat o co jde, když se personalista ozve.

1. Neposílejte reakce bez průvodního dopisu

Z dopisu by mělo být na první pohled jasné, že to není unifikovaná věta, kterou zasíláte všude (Dobrý den, zasílám v příloze životopis na místo řidiče. Vrbata). To je málo. Ale je to pořád lepší varianta, než když uchazeči rozesílají CV bez jakékoliv průvodní zprávy.

2. Formátujte do jednotného stylu a hlavně pozor na pravopis

Dejte si záležet na úpravě. Jednotné nadpisy, řádkování i odrážky. Pokud si nevíte s formátováním rady, použijte šablonu - např. zde. Chyby gramatické Vás vyřadí celkem určitě, nechejte si životopis zkontrolovat, pokud si nejste jistí.

3. Velikost a název souboru

Dejte si pozor, aby životopis neměl několik mega - upravte vhodně velikost fotky. Připomínáme, že fotku je potřeba vybrat formální, nikoliv z dovolené na pláži :). Název volte podle svého jména - např. CV_Jiri_Libezny.pdf.

4. Zařaďte jen relevantní informace a řaďte je chronologicky

Do životopisu nepatří popis osobního života. Věnujte se profesnímu životu a vzdělání, vyjmenujte je chronologicky - poslední zaměstnání bude vypsáno první. Nepište nic o základní škole (pokud tedy není nejvyšším dosaženým vzděláním, pak ano). Vyjmenujte jen důležité kurzy, nikoliv každé jednodenní školení práce ve wordu.

5. Uveďte reference

Působí to opravdu dobře, když můžete závěrem svého životopisu kromě koníčků uvést i reference z minulých zaměstnání. Musí to ovšem být reference skutečné a na takové osoby, které Vás mohou doporučit (nedávejte kontakty na své známé, aby Vám pomohli) .

DATABÁZE CV? ANO!

Další možností, jak se zviditelnit, je umístit CV do databáze na pracovních portálech. Důvodů je hned několik:

Ten nejdůležitější důvod je ale tento: spousta pracovních nabídek je neveřejných, nenajdete je nikde. Firmy hledají zaměstnance jinými způsoby a jedním z nejvýznamnějších je právě oslovení kandidátů z databází!