ŽIVOT ŽIVOTOPISU

2017-08-08 08:24:30, redakce, Hledání práce

Odešlete-li své CV, trvá průměrně dva až čtyři týdny, než se dočkáte očekávané reakce. Co se s ním po tuto dobu děje? Pojďme se společne podívat za oponu výběrového řízení. Zaslané dokumenty nejdříve dostávají do rukou personalisté, kteří je pročítají a třídí. Tito odborníci většinou již na první pohled odhadnou, zda daný uchazeč může být pro firmu přínosem a proto doporučí jeho pozvání na pohovor. Na které konkrétní body se v této fázi (před)výběru zaměřují? Jednou z prvních věcí je rozumná vzdálenost bydliště od místa výkonu budoucí práce. Proto doporučujeme do životopisu uvést adresu místa, kde trvale žijete (i když např. pouze v pronájmu) plus to, že trvalý pobyt máte hlášený jinde. Případně do něj vpište, že s dojížděním počítáte a nevidíte v něm problém.

POŽADAVKY NA PRACOVNÍ POZICI

Dovednosti jsou v jejich hledáčku na prvním místě. Rozhodně by měly korespondovat s požadavky inzerátu, na který reagujete. Veďte v patrnosti skutečnost, že pravděpodobně nejste jedinými zájemci. Pokud se odpovědí sejde více, personalisté v rámci úspory času došlé materiály nestudují detailně, ale prolétávají je očima s cílem narazit na tzv. klíčová slova. Mezi ty může patřit délka praxe, znalost jistého typu programu nebo zkušenost s řízením lidí. Liší se pochopitelně místo od místa, vždy jde ovšem o to, aby klíčová slova v textu zaujaly.

VYSOKÁ FLUKTUACE

Myšleno tu profesní. Podezřelý je žadatel, který mění své zaměstnání každých několik měsíců. Univerzální návod na vhodný čas změnit práci neexistuje, ale požaduje-li společnost v inzerátu jistou délku praxe, nelze tuto podmínku ignorovat.

ČEKÁNÍ NA ODPOVĚĎ

Pokud o nějakou práci opravdu stojíte, patrně již několik hodin po odeslání životopisu budete pravidelně kontrolovat e-mail, zda již nedorazila očekávaná odpověď. Klidně to dělejte, ovšem průměrná doba prvního obesílání uchazečů jsou již zmíněné nejméně dva týdny. Pozor, místo elektronického kontaktu se můžete dočkat telefonátu. Proto buďte na tuto variantu připraveni a mějte přehled o nabídkách, na které jste odpovídali. Stát se může i to, že se z firmy neozve nikdo. To v lepším případě zamrzí, ale vy si tuto skutečnost neberte osobně. Ne všichni zaměstnavatelá dělají mrtvého brouka a vám se tedy rozhodně vyplatí nadále sledovat další inzeráty.

PŘIJMOUT NEBO ODMÍTNOUT?

Personalista může ve svém archivu také zjistit i to, zda jste firmu nekontaktovali už dříve v souvislosti s jinou pozicí. Mívá poznamenáno, o jaké místo šlo, případně i důvod, proč jste nebyli vybráni. Ne všechny poznámky ovšem vyznívají takto pozitivně. Někdy se stává, že lidé bez omluvy nedorazí na pohovor – například si už mezitím seženou jiné místo. Také tento fakt může být k vašemu CV poznamenán. Proto - pokud víte, že se na domluvené setkání nedostavíte, vždy to včas oznamte. Stačí stručný e-mail nebo telefonát. Je to slušnost v životě osobním i pracovním.