Zrevidujete své CV: nové tipy

Vydáno 29.říjen 2009 v 14:54, Michaela Pličková, 2 komentáře

V naší poradně jsme se již mnohokrát zabývali psaním životopisů. V tomto článku se zaměříme na praktickou stránku věci. Podíváme se na nejčastější chyby a pokusíme se je společně odstranit. Chcete-li „vyšperkovat“ svoje CV, čtěte dál.

cvMáte napsaný životopis. Je nabitý všemi potřebnými informacemi, neopomněli jste zmínit svoje vzdělání, odborné znalosti, ale ani vaše dosavadní zkušenosti. Přiložili jste i vaši fotografii. Zdá se, že máte dokonalé CV. Jak je ale možné, že se vám ve výběrových řízeních nedaří?

Rozhodují první vteřiny

Důležité je uvědomit si, jakým způsobem personalisté s životopisy uchazečů manipulují. V dnešní době, kdy na jedno pracovní místo připadne i několik desítek uchazečů, personalisté nebudou věnovat každému CV dostatek času na to, aby do detailu prozkoumaly všechny uvedené informace.

Ve skutečnosti připadá vašemu CV patnáct až dvacet vteřin personalistovy pozornosti. Pokud ho váš životopis něčím během této doby nezaujme, s nejvyšší pravděpodobnosti dotyčný přejde k dalšímu kandidátovi.

K tomu, abychom donutili personalistu se na naše CV zaměřit lépe, musíme vhodně zvolit nejen obsah a formulaci, ale i grafickou úpravu dokumentu. Inspirujte se v našem „pateru“ a zkontrolujte si, zda váš životopis ve dvacetivteřinovém rychločtení obstojí;

1)    CV není motivační dopis, ani aplikační formulář.

Neuvádějte v něm proto, z jakého důvodu se na pozici hlásíte a co všechno společnosti přinese vaše případné přijetí. Tyto informace zaberou alespoň dvě tři věty, které vás budou stát drahocenné sekundy a zároveň nepřinesou zaměstnavateli žádné zásadní informace. Pakliže svým životopisem zaujmete, věřte, že zaměstnavatel si pak najde čas na to, aby si přečetl váš motivační dopis, který nikdy nezapomeňte přiložit.

2)    Neexistuje jedno univerzální CV.

Pro každou pozici, o kterou se ucházíte, vždy upravte svůj životopis. Uvádějte pouze relevantní informace. Hlásíte-li se například na pozici sekretářky, nemusíte uvádět, že jste pracovali jako prodavačka. Uveďte ty zkušenosti a znalosti, které se přímo týkají daného oboru.

3)    CV není „liebesbrief“.

 • Pište stručně a věcně.
 • Formulujte opět s důrazem na požadovanou pozici. Hlásíte-li se na technické pozice, použijete jiné slovní obraty, než u pozice manažera.
 • Používejte strukturu bodů a odrážek a zásadně se vyhněte dlouhým odstavcům (Pro příklad porovnejte tento bod s bodem číslo jedna. Který je přehlednější?)

4)    CV není výčtem všech vašich škol.

Věřte tomu, nebo ne, ale drtivá většina lidí má ukončenou základní školu. Opravdu není nutné obírat se o drahocenný čas vypisováním konkrétní instituce. Totéž platí i o střední škole. Napište pouze heslovitě, o jaký druh středoškolského vzdělání se jednalo. Více se rozepište u institucí, které mají souvislost s pozicí, na kterou se hlásíte.

5)    CV by nemělo mít gramatické chyby.

Dobrý pozor si dejte i na případy, kdy vyplňujete předpřipravenou šablonu životopisu. Není výjimkou, že člověk zapomene umazat předvyplněné údaje.

Pokud jste nalezli nějaké nedostatky, před odesláním dalšího životopisu je poupravte. Uvidíte, že tentokrát budete mít úspěch. Nejste-li si stále jisti, zda vaše CV dokáže během prvních okamžiků zaujmout, otestujte to na svých známých. Na základě takového experimentu můžete svůj životopis dovést k naprosté dokonalosti.

Share

Kategorie: Hledání práce, Přijímací řízení

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zrevidujete své CV: nové tipy”

 1. petra napsal:

  Děkujeme za upozornění, opraveno 🙂

 2. Iva napsal:

  K těm gramatickým chybám. Opravdu má být „nabYtý“ informacemi???
  Proboha, aspoň to po sobě přečtěte. Snižuje to mou důvěru v úroveň tohoto článku.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.