Chcete být úspěšní? Tyto vlastnosti vám k tomu pomohou

Vydáno 25.říjen 2009 v 19:39, Pavla Janečková

V práci s lehkostí zvládají ty nejobtížnější úkoly. Se svými kolegy vycházejí skvěle, přesto nezanedbávají svůj osobní život. Někteří lidé jsou zkrátka úspěšní snad ve všem, do čeho se pustí.  Mají totiž vlastnosti, které k úspěchu vedou.

úspěchbig

Nemusí se z vás stát workoholik, abyste dosáhli pracovního úspěchu. Extrémní nasazení sice může přinést své ovoce, ale zaručeně ne celkovou životní spokojenost. Jak tedy dosáhnout svých cílů? Rozvíjejte vlastnosti, které za úspěchem stojí! Nejeden výzkum totiž ukázal, že všichni úspěšní lidé mají některé osobnostní rysy společné. Pokud se na ně zaměříte, dokážete věci, na které jste si dosud netroufli.
Co je tedy základem úspěchu?

Věřte si

Pokud chcete dosáhnout velkých věcí, musíte věřit, že je to možné. A musí tomu uvěřit i ostatní. Sebedůvěra je základním předpokladem úspěchu. Nezaměňujte však sebedůvěru s individualismem! Důvěřujte sami sobě, ale také lidem, se kterými spolupracujete.

Myslete pozitivně

Životní postoj má velký vliv na vše, co děláte. Optimismus a nadšení člověku pomáhá dosáhnout svých cílů a ovlivňuje nejen celkové myšlení a vidění světa, ale také to, jak svých snů dosahuje.

Naučte se komunikovat

Ve většině profesí se nevyhnete komunikaci s druhými lidmi. Vědět, co chcete říct a jakých prostředků k tomu použít, je klíčem k úspěchu. Pokud máte v tomto směru nedostatky, pracujte na jejich odstranění. Váš úspěch totiž může často záviset i na tom, kolik lidí získáte pro svůj záměr.

Spolupracujte

Rozvíjet dobré vztahy s lidmi kolem vás je rozhodující pro celkovou pohodu a životní úspěch. Kromě přátelství tak získáte podporu pro své plány, ale také potřebnou kritiku. Pokud tedy na něčem pracujete, nebuďte individualista. Naučte se spolupracovat s ostatními. Potřebujete informaci nebo dovednost, kterou nemáte? Najděte někoho, kdo jimi disponuje. Práce pak bude mnohem efektivnější.

Neztrácejte čas

Úspěšní lidé chápou hodnotu času. Dokáží se koncentrovat na práci a zaměřují se na řešení problémů, ne na problémy samotné. Poznamenejte si, kterým činnostem a jak dlouho jste se v průběhu dne věnovali. Využili jste svůj čas efektivně? Pokud ne, rozdělte si úkoly na menší celky a kontrolujte, zda se vám daří splnit vše, co jste si naplánovali.

Pracujte na sobě

I kdybyste byli na úplném vrcholu, nikdy nepřestávejte pracovat na své osobnosti. Rozvíjejte své komunikační schopnosti, manažerské dovednosti, učte se jazyky. Pokud selžete, nezoufejte. Můžete se ze situace poučit a podobné chyby se příště vyvarovat. Prvním krokem však je umět si vlastní chybu přiznat. Teprve pak můžete pracovat na jejich nápravě.

Zachovejte chladnou hlavu

Pokud má vaše snažení vést k úspěchu, přistupujte k věcem s nadhledem. Nenechte se vyvést z míry neschopností kolegy nebo náročným projektem. Vaše napětí se totiž projeví i v tom, co děláte. Dejte si chvilku pauzu a zkuste situaci zhodnotit s odstupem. Jistě naleznete řešení.

Naučte se rozhodovat

Úspěšní lidé myslí vždy v souvislostech. Naučte se zohledňovat všechny alternativy a možnosti, které před vámi stojí. Teprve pak se můžete rozhodnout bez obav z toho, že byste později mohli litovat.

Zaměřte se na cíl

Je jedno, jak obtížná cesta vede k výsledku snažení. Úspěšným lidem stačí vidět cíl. Dokážou se pak rychle rozhodnout pro nejlepší způsob jeho dosažení a reagovat na případné překážky. Pokud si ujasníte, co chcete, bude pro vás mnohem snazší to získat.

Nevzdávejte se

Pamatujte si, že k úspěchu vede většinou dlouhá cesta, která není bez překážek. Nevzdávejte své snažení vždy, když se nějaká vyskytne. Berte je jako výzvu a místo výmluv hledejte způsob, jak situaci zvládnout.

K úspěchu někdy vede dlouhá cesta. Pokud máte kombinaci některých z výše uvedených vlastností, jste jistě ve výhodě. Svou osobnost však můžete rozvíjet. Začněte už dnes!

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.