Co ještě nevíte o řeči těla?

2009-08-22 14:19:29, Irena Janíková, Osobnostní rozvoj

Jste uchazeč, děláte přijímací pohovor a chcete co nejlépe zapůsobit? Jste šéf a chcete vybrat ze zájemců ty, co se k vám do týmu hodí nejvíce? Nebo se snažíte rozpoznat vztahy mezi svými zaměstnanci, mluvit s nimi o tom, co se jim v práci libí a co ne? Máte pracovní schůzku s potenciálním zákazníkem, s konkurentem, s nadřízeným? Ve všech těchto situacích je dobré umět rozpoznat řeč těla druhého, která vám řekne, jak se dotyčný cítí, co ho rozčiluje, kdy se nudí, kdy předstírá atd. A naopak – je dobré mít pod kontrolou řeč vlastního těla.

Pokud umíte rozpoznat řeč těla a vyčíst z ní náladu druhého, můžete se mu svým jednáním přizpůsobit a tak mu dát dobrý pocit z rozhovoru s vámi. Například když poznáte, jaké téma je mu nepříjemné a včas ho změníte, nebo když víte, kdy ho obejmout a kdy naopak zůstat v ústraní, bude se s vámi dotyčný cítit příjemně a příště přijde zase za vámi. To se může například při komunikaci se zákazníky hodit.Některá gesta je jednoduché rozluštit.

Jde o to naladit se na druhého. Nejde zde samozřejmě o využívání, i když mnozí znalost řeči těla používají k manipulaci. Jde o to, aby k vám druhý pociťoval důvěru, abyste dali prostor i jemu říct svůj názor a nejen prosazoval svou. Takové dovednosti využijete například při rozhovoru s vašimi pod/nadřízenými. Pokud se s druhým dostanete na stejnou notu, vzniká mezi vámi tzv. raport.

Co znamenají jednotlivé neverbální projevy

Už ve chvíli, kdy k vám někdo přichází, můžete zhodnotit, v jakém rozpoložení se nachází. Například rázná a vzpřímená chůze značí sebedůvěru, smělost a odvahu. Shrbený člověk, který má za chůze ruce v kapsách je asi sklíčený a v depresi.

Máte-li nějakou prezentaci, můžete sledovat, zda jsou vaši posluchači zaujati. Pokud někdo sedí s nohou přes nohu a horní lehce houpá, je znuděný. Další známkou nezájmu je hlava v dlaních a oči koukající směrem dolů. V takovém případě je dobré změnit styl přednášky tak, abyste v posluchačích probudili znovu zájem. Ten se projevuje nakloněnou hlavou.

Jestli potenciální zákazník o vašem návrhu uvažuje, poznáte podle ruky na bradě. Značí, že dotyčný přemýšlí a hodnotí. Když se blíží rozhodnutí, bradu si mne. Pokud je hodnocení spíše negativní, má rukou sevřený nosní můstek a oči zavřené. V takovém případě je nutné rychle přijít s nějakou dodatečnou nabídkou, která dotyčného pozitivně nakloní vaším směrem.

Tření nosu či očí nemusí znamenat jen lhaní, jak je často uváděno, ale také pochyby a nedůvěru. Ten, s kým vedete rozhovor, se vás chystá odmítnout. Pokud od vás očekává něco více, tře si ruce.

Otevřené dlaně značí kromě upřímnosti také naivitu. Dotyčný je očividně otevřen novým věcem, ale možná na nové možnosti kouká tak trochu přes růžové brýle a vše vidí moc jednoduše.

Jakmile uvidíte svého šéfa, že na vás volá s rukama sevřenýma za zády, nejspíš jste udělali něco špatně. Takový postoj totiž ukazuje na hněv, zlost a vztek. Případně může být znamením frustrace a obav. Ruce v bok značí pohotovost a připravenost, v horším případě agresi.

Pokud uchazeč o práci sedí s rukama za zády a má nohu přes nohu, má dostatek sebedůvěry, která může někdy směřovat až k nadřazenosti. Záleží, jestli takového člověka potřebujete, aby dokázal vést lidi, nebo se obáváte, že by svým přístupem byl neoblíbený. Znakem autoritativnosti jsou ruce na stole či klíně složené do stříšky směrem vzhůru.

Poznat, co znamenají jednotlivá gesta, není vždy jednoduché. Lidské tělo je přece jen složeno z mnoha detailů a člověk není schopen pozorovat všechny jeho projevy naráz. Ale čím více budete schopni projevy identifikovat, tím lépe se vám s druhými bude jednat.