Investujte sedm dní. Poznejte svá skutečná přání

Vydáno 22.červen 2009 v 13:30, Michaela Pličková

Míváte často pocit, že všichni kolem vás jsou úspěšnější, šťastnější a spokojenější, než vy? Podle čeho tak soudíte? Mají vyšší plat? Lepší auto? Větší zahradu? Dovolenou strávili v exotické zemi? A vážně by vás tyto věci učinili šťastným? Pokud ano, jděte a dosáhněte jich.

Pokud si nejste jisti, zda by vás podobné věci skutečně uspokojili, přečtěte si náš článek. Připravili jsme pro vás tipy, jak již za týden poznat, po čem skutečně toužíte.

Jděte do přírody.Každý z nás po něčem touží. V současné době je za dokonalou idylku považována dobře placená práce, velký dům, rychlé auto, značkové oblečení, a podobné věci. A to především díky velkému tlaku médií, které nám tento stereotyp zprostředkovávají.

Naproti tomu je všeobecně známo, že za peníze si nikdo štěstí nekoupí a úspěšní lidé nejsou vždy ukázkou spokojenosti. Není to paradox? Co je tedy tím, co člověka skutečně uspokojí? Peníze? Moc? Sláva? Pocit smysluplné práce? Pomoc druhým? Kouzlo je v tom, že každý z nás touží po něčem jiném.

Oprostěte se od stereotypů a poznejte, po čem skutečně toužíte vy, a jděte za tím. Náš program vám zabere jen týden. Den po dni odkrývejte, co je pro vás skutečně důležité.

Den první – osobní kompas

Prvním a nejdůležitějším krokem je oprostit se od všeobecných ideálů. Není důležité, co chtějí všichni ostatní. Hlavní je to, co chcete vy. Co je vaším cílem? O co skutečně usilujete? Čeho chcete dosáhnout?

Zamyslete se nad těmito otázkami a stanovte si svůj cíl. Odpovězte si na otázku, co je smyslem vašeho života. Zjištění, ke kterému dojdete, vám bude sloužit jako kompas na vaší cestě životem. Ať budete dělat cokoliv, nezapomínejte, kam míříte.

Den druhý – vaše hodnoty

Čeho si nejvíce vážíte? Co je pro vás nejdůležitější? Svoboda? Bezpečí? Láska? Rodina? Vzdělanost? Víra? Každý z nás má žebříček hodnot mírně odlišný. Sepište si pět svých nejdůležitějších hodnot.

Nyní máte s čím pracovat. Váš seznam můžete využít jako měřící pomůcku. Sepište si, čeho jste například loni dosáhli, nebo čeho byste chtěli dosáhnout letos (např. povýšení, najít si novou práci, dostavět dům apod.), a porovnejte tyto důležité mezníky s vašimi hodnotami.

Tak zjistíte, co je skutečným úspěchem a co jen zdánlivým. Další využití vašeho žebříčku je při plánování činností v budoucnosti. Zaměřte se na to, co je pro vás podstatné.

Den třetí – co potřebujete

Dnes se zamyslete nad tím, co potřebujete k tomu být spokojený. Toužíte po tom, být uznávaný, slavný, milovaný, obdivovaný? Je pro vás důležité být vzdělaný? Chcete být samostatný? To jsou jen příklady lidských potřeb. Sepište si ty svoje (stačí např. čtyři nejdůležitější).

Až zjistíte, co skutečně potřebujete, mnohem snáz toho dosáhnete. Dejte si pozor, že to, oč usilujete, skutečně chcete. Zjistit pozdě, že vaše potřeby jsou vlastně jiné, vás může deprimovat.

Den čtvrtý – odhalte své vášně

Být šťastný znamená také užívat si života. Zamyslete se nad tím, co vás baví a co máte rádi. Sepište si to. Nebraňte se dělat věci, které vás baví, přestože jsou v rozporu s očekáváním ostatních. Věnujte se činnostem, které máte rádi a odhalte světu, kdo skutečně jste. Vyjádřete se.

Den pátý – jděte ven

Mnozí z nás tráví většinu svého volného času doma. Posloucháme muziku, čteme časopisy, děláme domácí práce. Není na tom nic špatného. Tohle všechno nás ale odvádí od toho, co je důležité. Pokud ale chceme vědět, kdo skutečně jsme, musíme strávit nějaký čas sami se sebou.

Příroda nám k tomu dává jedinečnou příležitost. Ať se nám to líbí, nebo ne, jsme s ní spojeni. Pobyt na čerstvém vzduchu někde v lese nám dodá klid a pohodu a nutí nás uvažovat o věcech, které jsou skutečně důležité. A také je to příjemná relaxace.

Den šestý – co ve vás je

Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše kladné vlastnosti. Co umíte? K čemu máte talent? Udělejte si seznam. Pokud vás již nic nenapadne, zeptejte se svého okolí.

Až bude seznam hotov, zamyslete se, jak své schopnosti prodat. Ukažte všem, co umíte.

Den sedmý – ukažte své já ostatním

Bravo! Dnešek je poslední den našeho programu. Již víte, kdo jste a kam směřujete. Víte, co dokážete a také víte, jak to použít. Poslední, co zbývá, nabídnout svoji osobnost ostatním.

Nebojte se ukázat, jací skutečně jste. Vyjádřete, co je pro vás důležité a po čem toužíte. Umožněte ostatním, aby vás mohli poznat blíže. Z jakého důvodu sdílet vlastní já se světem? Jedna věc je, jak se člověk vnímá sám a druhá věc je, jak ho vnímá jeho okolí. Okolí potvrzuje naše já.

Nabídli jsme vám možnost zjistit, kdo jste a o co ve skutečnosti usilujete. Během týdne jsme společně odhalovali krůček po krůčku vaše já. Jak naložíte s tím, co jste se o sobě dozvěděli, je nyní na vás.

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.