Jakou máte image? Je to důležitá otázka?

Vydáno 7.listopad 2009 v 18:26, Michaela Pličková

V několika předchozích článcích jsme vám přinesli rady, jak se na kterou příležitost obléct. Image je ale daleko širší pojem. Nejde jen o to, co máte na sobě. Jde také o to, co máte v sobě, jak mluvíte a působíte na ostatní.

Vaše image hodně ovivňuje názor ostatních.

Je pro vás důležité, co si o vás myslí ostatní? Není? V tom případě škodíte sami sobě. V současné době je moderním trendem něčím se odlišovat, být výjimečný. Výjimečnost bychom ale neměli zaměňovat za extremismus, osobitost za ignoraci.

V pracovním životě se denně setkáváme s lidmi. To, jak na ně působíme, významně ovlivňuje vztahy, očekávání a úsudky. Pokud si budujete určitou image, nikdy se nezapomínejte zamýšlet nad tím, co předáváte svému okolí. Říkáte „jsem jedinečný“, nebo „jste mi úplně lhostejní, já si ty roztrhané kalhoty budu nosit a basta“?

Nabízíme vám několik bodů k zamyšlení, než se pustíte do tvoření vlastní image.

Sem tam se usmějte

Na chvíli zapomeňte sami na sebe a rozhlédněte se. Všímejte si, jak kdo na vás působí. Psychologické výzkumy ukazují, že lidé s pozitivní, řekněme, aurou, tedy lidé usměvaví, ochotní a milí, jsou všeobecně lépe hodnoceni. Působí, že mají lepší pracovní výsledky. I když to objektivně není pravda.

Budete sami proti sobě, pokud se uzavřete do sebe, budete dělat tajemného, nebo se nebudete zajímat o ostatní. Vaše pracovní výsledky mohou být excelentní, ale přesto vždy budete „ten podivín“.

Dejte lidem najevo, že pracujete dobře. Usmějte se.

Buďte spokojení

Jistě si umíte představit rozdíl v image spokojeného a vyrovnaného člověka a někoho, kdo žije v neustálém stresu a nervovém vypětí. Pravděpodobně byste raději patřili do té první skupiny.

Nehoňte se neustále za přehnanými pracovními cíli a radujte se z vašich úspěchů. Nenechejte se rozhodit, pokud se nestanete zaměstnancem měsíce. Raději se podívejte za sebe. Je tolik lidí, které jste svým výkonem překonali.

Věděli jste, že držitelé bronzových medailí jsou všeobecně spokojenější, než ti na stříbrných pozicích? Je to jednoduché. Ti, kteří byli druzí, se srovnávají s prvním místem, zatímco třetí si uvědomují, že oni se na rozdíl od ostatních umístili. Poučte se od sportovců. Srovnávejte se směrem dolů a budete se cítit lépe.

A lepší pocit vede k lepším pracovním výkonům. Třeba se stanete rovnou zaměstnancem roku.

Oblečte se

Ke správné image chtě nechtě patří i správně zvolené ošacení. Jaké to ale je? Můžete se řídit našimi staršími články. Obecně ovšem platí – chcete-li patřit do určité skupiny, musíte se oblékat, jako tato skupina.

Chcete-li patřit do vrcholového managementu, musíte poznat rozdíl mezi drahou a levnou kabelkou. Ostatní to totiž poznají. Je samozřejmé, že máte svůj styl, ale kancelář není to nejlepší místo, kde se chlubit talentem pro nakupování ve slevách.

Oblečení volte vkusně a s rozumem. Vždy se snažte vcítit do ostatních. Jak asi budete působit. U oblékání vždy uvažujte. Potom nemůžete udělat chybu.

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.