Neúspěch jako nový start

Vydáno 19.leden 2016 v 15:59, redakce

Někdy se prostě nezadaří. Třeba jen máme den „blbec“, kdy se nám nepovede řada drobností, a ze kterého se do rána vyspíme. Nebo můžeme zkazit věc, na které nám nesmírně záleží. Událost, na kterou se týdny připravujeme.

Fotolia_99897462_XSPřijímací zkoušky na školu snů, výběrové řízení na lukrativní pracovní pozici, prezentace před klíčovými zákazníky nebo jiná důležitá meta našeho života. A vše se náhle sesype jako domeček z karet. Cítíme se zaskočeni, zklamáni, zdrceni, popleněni… Co s tím? Lze vůbec brát neúspěch s nadhledem a obrátit ho v náš prospěch?

Můžeme se dlouze utápět v žalu a žehrat nad osudem. Vzdát se svých snah a vyhnout se napříště všem větším výzvám… Nebo prohru můžeme přijmout jako fakt. Nezbytné pro zdravé překonání je vyventilovat emoce; pořádně se vyplakat, vypovídat či bezpečným způsobem se vyvztekat. A uklidněni pak zasednout nad arch čistého papíru a s chladnou hlavou se zamyslet nad momenty selhání. Pak sepsat plán, co změnit, abychom příště uspěli. Aby se neúspěch stal našim novým začátkem.

Neúspěch je učitel

Když v životě narazíme na neúspěch, nezbytně nás konfrontuje s našimi osobními limity. Okolnosti a naše reakce na ně přinášejí řadu informací o nás samotných. Zjistíme, jakým typem osobnosti jsme a jakým temperamentem disponujeme. Také se dozvídáme něco o stavu našeho organismu, o tom, jak fyziologicky na prožitý stres reagujeme. Díky životním karambolům se učíme, jak být prozíravější, opatrnější či naopak odvážnější, jak se lépe připravit a jak se nenechat položit na lopatky. A pokud se tak stane a padneme na ústa, je dobré znát způsoby, které nás osobně co nejrychleji postaví zase na nohy.

Neúspěch jako motor

Při podrobnějším zkoumání životních příběhů úspěšných lidí se často setkáme s výrazným nezdarem či opakovanými potížemi v počátcích nebo i v průběhu jejich kariéry. Překvapuje nás vytrvalost, se kterou pokračovali dál na své cestě, a nebo odvaha, pokud zkusili výraznou životní změnu. Mohou být inspirací pro ty z nás, kteří jsme dosud váhající a hledající. Dřívější neúspěch u nyní úspěšných lidí zafungoval jako katalyzátor a nastartoval aktivitu, která je pozvedla nad běžný průměr. Pokud svůj záměr přijali jako cíl, nenechali se odradit sami sebou ani ničím a nikým ze svého okolí.

Jak přežít neúspěch

V případě střetu s neúspěchem se jeví jako klíčové zachovat si zdravé sebevědomí a klidný rozum. Nedovolit pochybnostem, aby nahlodaly naši duševní rovnováhu. Sebepodceňování nikam nevede. Každému se někdy daří více a jindy méně. I nesmírně talentovaní lidé zažívají selhání a neúspěchy. Hledejme v sobě v tuto chvíli nikoli své chyby, ale vlastní vlohy a silné stránky. Na nich lze dále stavět. Každý jsme jedinečná bytost a prostřednictvím sebepoznání můžeme rozvinout své nadání a dotknout se úspěchu.

Chybujte rádi

Dělat chyby je lidské a také nezbytné pro osobnostní rozvoj. V případě, že se z nezdarů poučíme, rosteme lidsky i profesně. Přiznat přešlap či chybu sobě i ostatním je znamením silné osobnosti. Překonávaní překážek nás posiluje. Odstranění stereotypů z mysli a vymazání některých starých programů z podvědomí je nezbytné. Patří sem například tendence brát si věci příliš osobně, svádění viny na druhé nebo vztahování se k názorům druhých lidí a k jejich hodnocení nás i toho, co děláme. Můžeme ostatním ponechat právo na jejich názor. My se jím však řídit nemusíme. Důležité je přijmout sami sebe i se svými slabými stránkami. Když to dokážeme, zjistíme, že umíme najít svou vlastní cestu a vnitřní svobodu. Získáme potřebnou odvahu smířit se s rizikem neúspěchu a také odhodlání zakusit úspěch.

Neúspěch jako restart

Co nám může ještě přinést setkání se s výrazným neúspěchem? Pokud se podaří pozitivně překonat silně stresové situace, může dojít až k restrukturalizaci osobnosti. Jedná se o přeskládání životních priorit, rozvinutí kladných vlastností, zvýšení psychické odolnosti a vnitřní připravenosti na nejrůznější životní úskalí. Člověk prostřednictvím traumatické zkušenosti vystoupí na vyšší adaptační úroveň a zvyšuje se jeho schopnost přežít další stresové situace a překonat neúspěchy. Otevírají se tak dveře pro nové a dosud netušené možnosti.

Přivítat neúspěchy jako nezbytné stimuly na naší životní cestě je způsob, jak prožít spokojený a naplněný život. V mnoha případech je to, co je dobré a špatné, a co jsou úspěchy a neúspěchy, pouze subjektivní úhel pohledu. Podívat se na věci z nadhledu, s humorem a přijímat otevřeně změny ve svém životě, může být recept na méně bolestné překonávání překážek a radostnější prožívání životních peripetií.

Ing. Sabina Morawitzová

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.